Depeche Mode

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Depeche Mode
Depeche Mode Bilbao BBK Live 2009 .jpg
Kilmė Basildon, Eseksas, Anglija
Šalis {{{šalis}}}
Aktyvumo metai 1980 - dabar
Žanras(-ai) New wave
Synthpop
Post-punk
Alternative Rock
Įrašų kompanija(-os) Mute
Sire
Reprise
Nariai David’as Gahan’as
Martin’as Lee Gore’as
Andrew'as Fletcher’is
Buvę nariai Vince’as Clarke’as (Erasure)
Alan’as Wilder’is (Recoil)
Svetainė {{{svetainė}}}

Depeche Mode (pranc. depeche mode vert. „besikeičianti mada“) – britų muzikos grupė, susikūrusi XX amžiaus aštuntojo ir devintojo dešimtmečių sandūroje. Susikūrimo metu grupę sudarė šie atlikėjai: David’as Gahan’as (pagrindinis vokalas), Martin’as L. Gore’as (klavišiniai, gitara, vokalas ir dainų bei muzikos kūryba), Andrew Fletcher’is (klavišiniai) ir Vince’as Clarke’as (klavišiniai ir dainų bei muzikos kūryba). Netrukus po grupės įsikūrimo grupę palikusį Vince’ą Clarke’ą pakeitė Alan’as Wilder’is (klavišiniai). Tokia grupės sudėtis egzistavo iki 1995 m., kai Alan’as Wilder’is pasitraukė iš grupės, ir Depeche Mode sudėtyje liko trys atlikėjai.

Turinys

Istorija

1977–1980: Ankstyvieji metai

Depeche Mode istorijos pradžia laikomi 1977 m., kai klavišininkas Vince’as Clarke’as ir Andrew’as Fletcher’is subūrė grupę pavadinimu „No Romance in China“. Panašiu metu Martin’as Lee Gore’as grojo grupėje „Norman and The Worms“. „No Romance in China“, ir „Norman and The Worms“ projektai buvo nesėkmingi, todėl 1979 m. šie trys atlikėjai susibūrė į grupę „The French Look“, kuri 1980 m. pakeitė pavadinimą ir tapo „Composition of Sound“. Tais pačiais metais prie jų prisijungė dainininkas David’as Gahan’as, kuris ir pasiūlė dabartinį grupės pavadinimą „Depeche Mode“.

1981–1984: Pirmieji albumai

Prisijungusi prie Daniel’io Miller’io nepriklausomos įrašų kompanijos „Mute Records“, grupė Depeche Mode debiutavo 1980-aisiais atlikdama dainą „Photographic“, o po jos kilo dainomis „New Life“ ir „Just Can’t Get Enough“. Pastaroji tapo aukščiausiu dešimtuko kūriniu Didžiojoje Britanijoje, o debiutinis albumas Speak & Spell jaunai grupei buvo itin sėkmingas ir susilaukė palankių įvertinimų. [1]

1981 m., po albumą pristačiusio koncertinio turo, grupę paliko Vince’as Clarke’as, iki tol buvęs pagrindinis dainų žodžių bei muzikos autorius. Jo vaidmenį perėmė Martin’as Lee Gore’as, kuris ir pirmame albume prisidėjo prie Vince’o Clarke’o, parašydamas kelias dainas. Kitąmet grupė paskelbė ieškanti ketvirto nario, kuriuo tapo Alan’as Wilder’is. Jis neprisidėjo prie antrojo grupės albumo kūrimo, tačiau koncertavo su grupe koncertinio turo antrojoje pusėje. Vėliau Alan’as Wilder’is labai prisidėjo prie grupės muzikos stiliaus formavimo bei tobulinimo. Kai Martin’o Lee Gore’o tamsios sielos dvejonės ir manipuliacijos tapo populiarios, jų singlas „People Are People“, beje, išleistas atskiru EP, tapo labai populiarus abiejose Atlanto pusėse, o albumas Some Great Reward – perkamiausiu; tai pakreipė grupės kūrybą Industrial muzikinio stiliaus linkme.

1985–1990: Populiarumo viršūnės link

Nors devintojo dešimtmečio pabaigoje grupė ir turėjo gausybę gerbėjų, ji vis dar buvo laikoma pogrindžio fenomenu. Taip buvo iki pat 1990 m. pasirodžiusio albumo Violator, kuriame buvo pateikti aukščiausias populiariausių dainų dešimtukų vietas užkariavę kūriniai „Enjoy the Silence“ ir „Personal Jesus“. Pastarajam kūriniui įtakos turėjo Amerikos kantri muzika, jis buvo sensacingai reklamuojamas: dienraščiuose spausdinamų asmeninių skelbimų skiltyje pasirodė reklama „Your Own Personal Jesus“ (eilutė iš dainos teksto) ir kartu pateiktas telefono numeris. Paskambinus nurodytu telefono numeriu, ragelyje pasigirsdavo Depeche Mode dainos ištrauka. Firma Warner Bros. pardavė rekordinį šios 30 cm vinilinės plokštelės tiražą.

Songs Of Faith And Devotion era (1993)

Paskutinio XX amžiaus dešimtmečio pradžioje, prasidėjus alternatyvios muzikos pakilimui, Depeche Mode tapo sėkmingiausiais šio judėjimo atstovais. 1993 m. pasirodęs jų albumas Songs Of Faith And Devotion tapo perkamiausiu pasaulyje, iškarto debiutavęs Didžiosios Britanijos ir JAV populiariausių muzikos kūrinių sąrašų pirmose vietose.

1994–1997: Krizė

Būdama savo populiarumo viršūnėje, 1995 m. grupė ėmė irti. Iš grupės pasitraukė Alan’as Wilder’is [2], vėliau du kartus nesėkmingai bandė nusižudyti David’as Gahan’as [3]. Pirmas bandymas įvyko 1995 rugpjūčio 17d., o antrasis - ir kur kas rimtesnis – 1996 gegužės 28 d., po kurio David’as Gahan’as kelias minutes buvo ištiktas klinikinės mirties. Vėliau jis, siekdamas atsikratyti priklausomybės nuo narkotikų, devynis mėnesius gydėsi reabilitacijos klinikoje.

1997–1999: Atgimimas ir „Ultra“

1997 m., po ketverių metų pertraukos, grupė tęsė veiklą jau kaip 3 asmenų kolektyvas ir išleido albumą Ultra. Išleisti singlai „Barrel Of A Gun“, „It’s No Good“, „Home“ ir „Useless“.

2001: „Exciter“ – jautrioji „Depeche Mode“ pusė

2001 m. pasirodė albumas Exciter, o 2003 m. David’as Gahan’as ir Martin’as L. Gore’as išleido savo solinius albumus: atitinkamai Paper Monsters ir Counterfeit². Pastarasis – jau antrasis Martin’o L. Gore’o albumas. Pirmasis, 1989 išleistas Counterfeit – taip pat perdainuotų dainų albumas, kuriame Martin’as L. Gore’as atlieka savo jaunystės muzikinių stabų, tokių kaip Bob Dylan, Nick Cave and The Bad Seeds, Iggy Pop ir kitų, dainas. Išleidę albumus, abu atlikėjai surengė koncertines keliones.

2005/2006: „Playing The Angel“

2005 m. spalio 17 d. buvo išleistas albumas Playing The Angel. Jį kuriant prie Martin’o L. Gore’o prisidėjo ir David’as Gahan’as. Radijo klausytojai girdėjo naujojo albumo singlus „Precious“, „A Pain That I’m Used To“, „John the Revelator / Lilian“, „Suffer Well“ ir „Martyr“. Šios dainos albume nėra. 2006 m. grupė pakartotinai išleido grupės albumus, kuriuose buvo ne tik naujai atliekamos dainos, bet ir alternatyvios dainų versijos bei vaizdo medžiaga. Taip pat pasirodė koncertinio turo Touring The Angel: Live In Milan DVD bei geriausių kūrinių albumas The Best Of, Vol. 1.

2005 m. lapkričio 3 d. Floridoje grupė pradėjo koncertinę kelionę Touring The Angel. Lietuvoje Depeche Mode pasirodymas įvyko 2006 m. kovo 18 d. Siemens arenoje, Vilniuje [4].

2009–2010: „Sounds Of The Universe“

2008 m. viduryje žiniasklaidoje buvo paskelbta, jog grupė ketina pradėti naujo albumo kūrimą. Depeche Mode paskelbė koncertuosianti Lietuvoje 2008 m. gegužės 27 d. Žalgirio stadione.

2009 m. sausio viduryje grupė paskelbė naujo albumo pavadinimą - „Sounds of The Universe“, ir numatomą jo išleidimo datą. Jis buvo įrašytas Niujorke ir išleistas 2009 m. [[balandžio 21] d. Albumą sudarė 13 dainų. Pirmasis singlas „Wrong“ iš naujojo albumo pasirodė balandžio 6 d. Birželio 15 d. pasirodė antrasis singlas 'Peace', o veliau - „dvigubos A-pusės“ singlas „Fragile Tension/ Hole To Feed“. Kai šios dainos buvo išleistos kaip singlai, „Fragile Tension“ buvo atlikta su panaudojus naują instrumentuotę bei geresnius vokalistus, o „Hole to Feed“ kūrinys buvo šiek tiek pakeistas. David'as Gahan'as parašė žodžius pastarajam singlui. Taip pat, kaip reklaminis (ne komercinis) singlas, tik JAV teritorijoje buvo išleista daina „Perfect“.

2009 m. gegužę buvo paskelbta Sounds Of The Universe koncertinė kelionė „Tour of the Universe“. Šios koncertinės kelionės Europoje metu, remdama „Teenage Cancer Trust“ projektą, grupė koncertavo Londono Royal Albert Hall koncertų salėje. Kartu su grupe dainą „Somebody“ atliko buvęs grupės narys Alan’as Wilder’is. Tačiau po kelių koncertų koncertinė kelionė, o kartu ir koncertas Lietuvoje, buvo atšaukti dėl David’o Gahan’o ligos.

2010 m. Depeche Mode Vokietijos ECHO apdovanojimų ceremonijoje laimėjo geriausios tarptautinės rock-pop grupės apdovanojimą.

2011: Antrasis perdainuotų kūrinių albumas

2011 m. birželio 6 d. Depeche Mode išleido antrąjį perdainuotų kūrinių albumą "Remixes 2: 81-11". Šiame projekte dalyvavo Nick'as Rhodes'as iš Duran Duran, Vince'as Clarke'as, Mark'as Ronson'as ir Andrew'as Wyatt'as iš Miike Snow, Arcade Fire, Aphex Twin, Alan’as Wilder’is, Yeah Yeah Yeahs ir kitos grupės bei atlikėjai. 2011 m. gegužės 30 d. buvo išleistas „Personal Jesus 2011“. Skaitmeninis singlas Jungtinėje Karalystėje buvo išleistas 2011 m. balandžio 18 d., o JAV - viena diena vėliau.

Depeche Mode taip pat atliko perdainuotą grupės U2 kūrinį So Cruel, taip atsilygindama grupei U2 už jos albumą AHK-toong BAY-bi Covered.

Keliuose interviu Andrew’as Fletcher’is yra minėjęs, jog grupė kuria naujas dainas, o naujas albumas bus išleistas 2012-ais metais.

Nariai

Dabartiniai nariai

  • David'as Gahan'as – (pagrindinis vokalas, paskutiniajame albume – ir žodžių bei muzikos autorius);
  • Martin'as L. Gore'as – (žodžių ir muzikos autorius, klavišiniai, gitara, pritariantysis vokalas, retkarčiais – pagrindinis vokalas);
  • Andrew’as Fletcher’is – (klavišiniai, pritariamasis vokalas, vadyba).

Buvę nariai

Diskografija

Žiūrėti: Depeche Mode diskografija ir David'o Gahan'o diskografija.

Nuorodos

Šaltiniai:


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Depeche Mode – vaizdinė ir garsinė medžiaga
VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+14304-478=13826 wiki spaudos ženklai).