Detonatorius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

~ Šis straipsnis apie bombos detalę. Dar žr. Detonatorius (geležinkelyje)

Elektros srove aktyvuojami detonatoriai

Detonatorius – įrenginys, naudojamas aktyvuoti bombą.

Detonatoriai aktyvuojami chemiškai, mechaniškai ar elektros srovės pagalba. Dažnai detonatoriai tiesiog uždegami padegamosios virvutės pagalba.

Jūrinės minos, rankinės granatos dažniausiai naudoja mechaninius detonatorius.

Detonatoriaus sandara

Detonatorius yra metalinis, plastikinis, rečiau iš kitokių medžiagų pagamintas vamzdelis vienu sandariu galu. Nepatyrę žmonės dėl panašaus dydžio ir išvaizdos gali jį supainioti su rašymo priemonėmis. Iš atvirojo galo dažnai kyšo laidai detonatoriui jungti į elektros schemą (jei detonatorius aktyvuojamas elektros srove) arba gali būti palikta vietos padegamajai virvutei įstatyti. Priklausomai nuo sužadinimo būdo, sandara gali būti ir kitokia.

Dalis detonatoriaus užpildoma inicijuojančia sprogstamąja medžiaga (ISM). Šiuolaikiniuose detonatoriuose naudojamas švino azidas, švino stifnatas ir aliuminio pudra. Tai mišinys, užtikrinantis didžiausią galimą saugumą dirbant su ISM. Nepaisant to detonatorius išlieka pavojingiausia bombos dalimi. Giliau dedama TNT arba tetrilas karinės paskirties detonatoriuose arba PETN civilinuose detonatoriuose.

Tai tik populiariausi šiandien užpildymo variantai. Skirtingų gamintojų ir skirtingos paskirties detonatoriuose gali būti naudojami įvairūs inicijuojančių ir tarpinių sprogstamųjų medžiagų deriniai. Teoriškai galima panaudoti bet kokią ISM ar bet koki jos derinį su brizantine sprogstamąją medžaiga kaip užpildą.

Detonatoriaus sauga

Detonatorius yra pavojingiausia bombos dalis. Jokiu būdu negalima jų laužyti, mėtyti, ardyti. Nors užpildas mažas, tačiau jo visiškai pakanka, kad sprogimas rankoje nutrauktų pirštus, sužalotų veidą, akis. Labai dažnai karo nuniokuotose kraštuose vaikai randa karių pamestus, išmestus detonatorius ir su jais žaidžia, kas dažnai labai blogai baigiasi. Detonatorius saugos sumetimais į bombą dažniausiai įmontuojamas tik prieš sprogdinant.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2901-44=2857 wiki spaudos ženklai).