Diskantas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Soprano, o kartu ir diskanto diapazonas

Diskantas [↗ dis… + lot. cantus 'giesmė'] – balso tipas, pats aukščiausias vaikiškas (berniukų) balsas, analogiškas moteriškam sopranui (dėl to kitaip dar vadinamas Boy soprano).

Bendri bruožai[taisyti]

Diskantas – aukštas šviesaus, skaidraus tembro vaikiškas balsas, gerai skambantis aukštajame ir viduriniajame registruose. Jo diapazonas – nuo c1 iki g2 (a2). Pasitaiko ir tokių, kurie viršija įprastą praktinį diapazoną, ypač aukštyn iki c3 oktavos. Būna iki balso mutacijos. Diskantu vadinamas ir berniukas, dainuojantis tokiu balsu. Dainavimas operiniu diskantu įvardinamas ir kaip giedojimas. Viena žymiausių rolių operoje, skirtų šiam balso tipui, yra pagrindinis Mažojo princo vaidmuo R. Portman operoje vaikams „Mažasis princas“.

Žymiausi diskantai[taisyti]

Vieni žymiausių Lietuvos diskantų – operos solistai Ilja Aksionovas[1], Julles Molard.

1994 m. su pop daina „Mamai“ pagarsėjo diskantas Dima Šavrovas. Operiniais diskantais buvo: Nojus Bartaška, Gabrielius Visockas, Rimantas Žaldokas. Šiuo metu garsūs operos solistai – bosas Vladimiras Prudnikovas, tenoras Edmundas Seilius taip pat vaikystėje buvo diskantais.

Vienu žymiausių pasaulio diskantų laikomas italas Robertino Loreti, pagarsėjęs XX am. 7–ajame dešimtmetyje. Michael Jackson savo ankstyvuosiuose įrašuose taip pat dainavo diskantu.

Niuansai[taisyti]

Įprastai po balso mutacijos berniuko balsas pažemėja viena oktava. Baroko laikotarpiu – XVII–XVIII am. – aukštų balsų dainininkai operoje buvo ypač vertinami, todėl, kad berniuko balsas išlaikytų tokį patį platų diskanto balso diapazoną, juos kastruodavo. Uždraudus kastraciją vardan meno, operose šias roles perėmė pagrinde sopranai arba „suaugę diskantai“ – kontratenorai, kitaip dar vadinami „natūraliais kastratais“. Tai – labai reto balso tipo dainininkai, turintys jau suaugusių vyrų tembrą, bet ir po balso mutacijos gebantys įvaldyti aukščiausias natas kaip buvę diskantais.

Taip pat skaityti[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3116-0=3116 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti