Dusia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Apie vabalus žr. Dusios.
Dusia
Lokalizacija


Žiūrėti didesniame žemėlapyje 54°18′N 23°42′E / 54.3°N 23.7°E / 54.3; 23.7 (Dusia)

Vieta Lazdijų raj., Lietuva
Plotas 23,34 km²
Kranto linijos ilgis 21,6 km
Kilmė Ledyninis
Vidutinis gylis 15,4 m
Didžiausias gylis 32,4 m
Tūris 0.34 km³
Įteka Sutrė, Šventupė, Pryga
Išteka Spernia

Dusia – ežeras Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje, Šešupės ir Dovinės baseine, Metelių regioniniame parke, 6 km į pietus nuo Simno, 1 km į pietvakarius nuo Metelių, didžiausias pietų Lietuvos ežeras.

1954 m. Dusia taip užšalo, kad jos ledo storis siekė 78 cm [1].

Geografija[taisyti]

Plotas 2334 ha, trečias pagal dydį Lietuvos ežeras. Ilgis iš vakarų į pietryčius 8,4 km, didžiausias plotis 4,2 km. Ežero šiauriniame gale yra siaura Kojos įlanka. Paviršiaus altitudė 106,35 m. Didžiausias gylis 32,6 m ežero vidurinėje dalyje, vidutinis gylis 15,4 m. Ežeras užima ledo luisto daubos vakarinę dalį, be Dusios šioje dauboje susidarė Metelio ir Obelijos ežerai.

Baseino plotas 107,8 km². Kranto linijos ilgis 21,6 km. Krantai daugiausia žemi, lėkšti, su terasomis, smėlingi, tik vakariniai ir šiaurės vakarų krantai aukšti, priemolingi. Dusią supa daugiausia dirbami laukai, pietrytiniame krante tarp Dusios ir Metelio auga pušynas, šiaurės rytiniame krante - mišrusis miškas, o šiaurės vakariniame krante - pievos. Ežero šiaurinėje dalyje, netoli Kojos įlankos, yra 0,05 ha sala.

Įteka Sutrė (pietuose, iš Babrų ežero), Šventupė (pietvakariuose, iš Šventežerio), Pryga (šiaurės vakaruose). Iš Kojos įlankos į Simno ežerą išteka Spernia, prie ištakos 1972 m. įrengtas šliuzas reguliatorius, ežero vandens lygis pakeltas apie 0,4 m. Pratakumas 6 %. Pakrantėje yra platus, 50–200 m pločio smėlingas atabradas, jis užima apie 12 % viso ežero ploto. Giliau dugne - įvairus molis ir dumblas, smėlinga ir dumblinga gėlavandenė klintis. Dugno nuosėdų storis 7,6 m.

Dusia priklauso labai lėtos vandens apykaitos ežerų grupei, vanduo atsinaujina kas 15 m. Augalų daugiausia Kojos įlankoje, jos pakraščiuose ištisinę juostą sudaro meldai ir nendrės, dugną dengia maurabraginiai dumbliai, plūdės, plunksnalapės, elodėjos, aštriai. Iš viso ežere auga 57 rūšių augalai.

Dusioje sugaunama 18 žuvų rūšių: lydekos, ešeriai, kuojos, seliavos, karšiai, karosai, lynai, raudės, aukšlės, meknės, pūgžliai, šližiai, stintos, vėgėlės, unguriai, gružliai, kirtikliai, dyglės. Taip pat ežere gyvena reliktiniai vėžiagyviai keturspyglė šoniplauka ir reliktinė mizidė.

Ežero šiaurės vakarų pakrantėje yra Prelomčiškės piliakalnis, rytinėje ir pietinėje pakrantėse - poilsiavietės[2]. Prie ežero įsikūrę Padusio, Barčių kaimai.

Dusios ežeras

Pavadinimo kilmė[taisyti]

Liaudis pasakoja daug įvairių istorijų apie Dusios ežero vardo atsiradimą. Dauguma jų siejamos su žodžiu „dusti“ ir jo dariniais.[3] Liaudies etimologija mena, kad Dusia – tai gyva būtybė, kuri šėlsta arba dūsauja. Esą nusileidus pievose ežerui, žmonės išgirdę Dusios žodžius: „Toli ėjau, ciek uždusau.“

Šaltiniai[taisyti]

  1. Ežerai ir tvenkiniai. Enciklopedija „Lietuva“, I t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008, 86 psl.
  2. Dusia. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. - 230 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.
  3. Gitana Kazimieraitienė. „Legendos pasakoja“. Lietuvos geografiniai objektai. // Kaunas, „Šviesa“, 2008. 23–24 psl.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 93% (+4427-0=4427 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 7% (+356-0=356 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti