Dvylika beždžionių

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Dvylika Beždžionių
12monkeys.jpg
Pavadinimas 12 Monkeys
Kilmės šalis JAV
Režisierius Terry Gilliam
Scenaristas (-ai) David Peoples
Janet Peoples
Vaidina Bruce Willis
Madeleine Stowe
Brad Pitt
Christopher Plummer
Metai 1995
Žanras Fantastinis
Trukmė 130 min.
Kalba anglų
Biudžetas 29 500 000 dol.
IMDb įrašas

„Dvylika beždžionių“ (angl. 12 Monkeys) - 1995 metais išleistas režisieriaus Terry Gilliam mokslinės fantastikos filmas. Juosta vaizduoja ateities pasaulį, kuriame žmonės priversti gyventi po žeme dėl siaučiančio mirtino viruso.

Pasauliniu mastu filmas uždirbo 168 milijonus dolerių. Bredas Pitas buvo nominuotas Oskarui kaip geriausias antraplanis aktorius, vaidmuo šiame filme jam taip pat atnešė Auksinio Gaublio apdovanojimą.

Siužetas[taisyti]

DĖMESIO: Žemiau atskleidžiamos kūrinio detalės

Dvidešimto amžiaus pabaigoje žmonių populiaciją nuo žemės paviršiaus nušluoja mirtinas virusas. Išlikę keli procentai žmonijos priversti apsigyventi giliai po žeme. 2035-aisiais metais nuteistasis Džeimsas Kolas (akt. Bruce Willis) sutinka sudalyvauti eksperimentų serijoje, mainais į amnestiją.

Kolas nusiunčiamas į praeitį kad surastų žmones atsakingus už viruso paleidimą, ir gautų viruso pavyzdį, pagal kurį būtų galima sukurti priešnuodį. Įvykus klaidai, jis atsiduria šešiais metais anksčiau nei planuota - 1990-taisiais, ir dėl savo elgesio yra uždaromas į psichiatrinę ligoninę. Ten jis pirmą kartą sutinka anarchistinių pažiūrų gyvūnų teisių gynėją Džefrį Goinsą (akt. Brad Pitt). Šis jam padeda pabėgti iš ligoninės, tačiau bandymas nepavyksta ir Kolas yra apsvaiginamas raminamaisiais bei prirakinamas prie lovos.

Netrukus ligoninės personalas pastebi kad Kolas dingo iš vienutės kurioje nebuvo sąlygų pabėgti. Kolas sugrįžta į savo laikmetį ir praneša apie savo nesėkmę. Jis siunčiamas praeitin antrą kartą, kad surastų "dvylikos beždžionių armiją" - pogrindinę grupuotę tariamai paleidusią virusą, kuriai, kaip paaiškėja, vadovauja Goinsas. Šį kartą Kolas nusiunčiamas į reikiamus metus - 1996.

Praeityje jis pagrobia savo psichiatrę Kateriną Reili (akt. Madeleine Stowe), kuri buvo už jį atsakinga 1990 metais. Po kiek laiko Reili įsitikina, kad Kolas nėra psichinis ligonis, o jo istorija apie kelionę laiku ir mirtiną virusą yra tiesa. Jie išsiaiškina, kad Goinso "armijos" tikslas tėra paleisti jo tėvo laboratorijoje laikomus gyvūnus į laisvę ir kad jis nėra atsakingas už viruso išplatinimą. Virusą ketina paleisti žmonija nusivylęs mokslininkas iš Goinso tėvo laboratorijos - daktaras Petersas. Jis užsisako kelionę lėktuvu po didžiausius pasaulio miestus, kuriuose ketina įvykdyti savo planą. Kolas bando sulaikyti Petersą oro uoste, bet jį nušauna apsauga.

Kritika[taisyti]

Filmas sulaukė teigiamo žiūrovų ir kritikų įvertinimo. Kirtikos tinklalapyje Metacritic susumavus kritikų skirtus taškus jam atitienka 74 balai iš 100. IMDB lankytojai filmą ivertinę 8,1 balu iš 10, jis patenka į geriausių visų laikų filmų 250-tuką. Filmas pasauliniu mastu uždirbo $168 milijonus dolerių, iš kurių 57 Jungtinėse Valstijose.

Veikėjai[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+4908-58=4850 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti