EBEC

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Enciklopedijos projekte.
Vaizdas:EBECLogo.png
EBEC logotipas

EBEC (European BEST Engineering Competition) – inžinerinės varžybos, vienijančios visos Europos inžinerinių mokslų studentus. Šios varžybos rengiamos Europos techniškųjų universitetų studentų organizacijos BEST (Board of European Students of Technology) ir jomis siekiama didinti studentų socialinį sąmoningumą, supažindinti su dabartinėmis pasaulinėmis problemomis ir įtraukti studentus ieškoti šių problemų sprendimų, pasitelkiant techninius bei socialinius gebėjimus. Varžybos susideda iš atvejo tyrimo (Case Study) ir inžinerinės užduoties (Team Design) kategorijų. Inžinerinės varžybos EBEC suvienija ne tik studentus, bet ir universitetus, įmones bei nevyriausybines organizacijas.

Koncepcija

Studentams siūloma dalyvauti šiose kategorijose:

  • Team Design (inžinerinė užduotis) – šioje užduočių kategorijoje dalyviai atlieka inžinerinę užduotį: per ribotą laiką ir naudojantis tik gautomis medžiagomis bei priemonėmis jie turi sukurti veikiantį prietaisą. Užduoties rezultatas – prietaisas, atliekantis tam tikrus veiksmus ar naudojamas kaip įrankis veiksmams atlikti.

Inžinerinės užduoties pavyzdžiai:

  • komandos turi sukurti efektyviausiai veikiančią vėjo turbiną, varomą ventiliatoriaus;
  • komandos turi sukurti transporto srauto skaičiuoklį/ matuoklį, kuris skaičiuoja kelio platforma važiuojančius auto modeliukus. Papildomi taškai skiriami už papildomai sukonstruotą, bet kurį srauto analizės įrankį: autotransporto priemonių skaičiuoklį, autotransporto tipų (lengvasis, krovininis ir t. t.) klasifikatorių, autotransporto priemonių ašių skaičiuoklį, autotransporto priemonių greičio, svorio, atstumo tarp automodelių matuoklį ir kt. Įrenginio išvesties duomenys (transporto priemonių skaičius) atvaizduojami automatiškai, pvz., ant displėjaus, mechaninio skaitliuko, butelio ir pan. (ši užduotis buvo pripažinta kaip geriausia tarp visų Europos regioninių varžybų užduočių. Autorius UAB „Fima“);
  • naujoviško, modernaus, tolygiai apšviesto, ekonomiškai naudingo gatvės apšvietimo modernizavimas;
  • sukonstruoti kuo tiksliau veikiantį greičio matuoklį naudojant pateiktas priemones;
  • sukonstruoti tiltą iš popieriaus, kuris atlaikytų mažiausiai 5 kg svorį, naudojant tik popierių, dantų krapštukus (degtukus) ir klijus.
  • Case Study (atvejo tyrimas) – ši užduočių kategorija apima techninės ar vadybinės problemos analizę. Atlikta užduotis pristatoma komandos pasirinktu būdu (PowerPoint, Flip charts, Prezi ar kitaip).

Atvejo tyrimo pavyzdžiai:

  • dalyviai turi išanalizuoti produkto gamybos liniją, surasti trūkumus ir pasiūlyti sprendimo būdus pagerinti gamybai;
  • sukurti filmuką, atskleidžiantį vieną ar kelis Tūkstantmečio vystymosi tikslus, paskelbtus Jungtinių Tautų. Filmuką patalpinti YouTube svetainėje ir jį populiarinti siekiant surinkti mažiausiai 100 lankytojų „Like“;
  • kaip užtikrinti / pagerinti žinių sklaidą organizacijoje bei apsisaugoti nuo žinių praradimo išeinant darbuotojui;
  • siūlymai dėl priemonių ir inovacijų, kurių pagalba būtų galima atgaivinti miesto turistinį sektorių ir apsvarstyti inovatyvius išorinius veiksnius, turintiems įtakos Laisvės alėjos atgimimui.

Šios dvi kategorijos yra siūlomos pirmame, vietiniame EBEC lygyje bei finale. Atvejo tyrimo kategorijoje komandos, kurias sudaro 4 studentai, gali gilinti savo analitines bei ekonomines žinias technologijų sferoje, o inžinerinės užduoties kategorijoje koncentruojamasi į konstrukcijų, padedančių spręsti pateiktą problemą, išradingumą.

EBEC tikslai

  • Skatinti inžinerinį mokslą;
  • Sudaryti sąlygas bendravimui tarp inžinierių studentų ir kompanijų;

EBEC piramidė

EBEC varžybos yra vykdomos trimis lygmenimis: vietiniu, regioniniu/nacionaliniu, o trečiajame etape vyksta Europinės finalinės varžybos. EBEC piramidė:

  • Vietinės BEST inžinerinės varžybos. Jas studentams universitetuose organizuoja vietinės BEST grupės. Dalyviai gali varžytis įvairiose kategorijose, bet populiariausios yra atvejo tyrimas (Case Study) ir inžinerinės užduotis (Team Design). Šių varžybų laimėtojai toliau varžosi kitame etape.
Vaizdas:EBEC kaunas.png
EBEC Kaunas – vietinis Lietuvos etapas
  • Nacionalinės/regioninės inžinerinės varžybos. Antrasis etapas, kuris jungia inžinerinius universitetus arba vienoje šalyje (jeigu toje šalyje yra kelios BEST grupės), arba regione. Šio etapo laimėtojai gauna šansą toliau varžytis EBEC‘e.
  • Europinės BEST inžinerinės varžybos, trečiasis etapas, kuriame išrenkami laimėtojai, geriausi Europos inžinerinių mokslų studentai.

Lietuvoje kasmet tarptautinės BEST organizacijos vietinė Kauno grupė organizuoja pirmą, vietinį, varžybų etapą. Jis vyksta KTU universitete.

EBEC istorija

Pirmoji komanda, organizuoti BEST inžinerines varžybas, buvo suburta 2002 metais, kai keletas BEST atstovų dalyvavo Kanadoje organizuojamose inžinerinėse varžybose. Grįžę iš šių varžybų, jie supažindino visus su idėja organizuoti inžinerines varžybas. Artėjant į pabaigą 2002 metams ši idėja įsiliejo į organizaciją BEST ir laikui bėgant šis renginys tapo neatsiejama organizacijos dalimi.

  • Pirmosios inžinerinės varžybos įvyko Belgijoje 2003 metų spalį. Jose dalyvavo 60 studentų iš visos Europos. Komandos varžėsi atvejo tyrimo (Case Study) ir inžinerinės užduoties (Team Design) kategorijose.
  • Lenkijoje 2004 metų spalį buvo suorganizuotos antrosios varžybos, kuriose pasirodė 80 dalyvių. Šiose varžybose be ankstesnių kategorijų taip pat buvo pristatytos debatų ir derybų kategorijos.
  • Sekančiais metais dalyvių skaičius nepaprastai išaugo ir varžybos buvo suorganizuotos ne tik kaip mokomasis renginys, bet ir kaip inžinerinės varžybos skirtingose šalyse esančių BEST vietinių grupių.
  • 2009 m. įgyvendinta EBEC piramidė, kuri jungia visų šalių vietines inžinerines varžybas į vieningą sistemą. Pirmosios Europos inžinerinės varžybos įvyko 2009 m. rugpjūčio mėnesį Gente (Belgijoje). 2010 m. EBEC vyko Kluž-Napokoje, Rumunijoje, 2011 m. – Stambule, Turkijoje, 2012 m. – Zagrebe, Kroatijoje, 2013 m. – Varšuvoje, Lenkijoje, 2014 m. – Rygoje, Latvijoje, 2015 m. – Porte, Portugalijoje, o 2016 m. – Belgrade, Serbijoje.

Lietuvoje rengiami „BEST Sprendimai“ nuo 2013 m. pervadinami į Europoje jau žinomą ir naudojamą BEST inžinerinių varžybų vardą „EBEC“.

JuniorBEC

Iki 2010 m. inžinerinėse varžybose dalyvaudavo tik studentai, tačiau siekiant glaudesnio bendradarbiavimo tarp moksleivių, būsimų studentų, bei universiteto, moksleiviams buvo suteikta teisė tarpusavyje varžytis to paties pobūdžio inžinerinėse varžybose. Moksleiviams užduotis teikia Kauno Technologijos universitetas, taip jie susipažįsta su universiteto veikla, jo struktūra, vykdomais projektais bei moderniomis laboratorijomis. 2012 metais moksleiviai sprendė atvejo analizės užduotį (Case Study), o 2012 metais jie pirmą kartą išbandė jėgas ir inžinerinėje užduotyje (Team Design). Šiuo būdu moksleiviai skatinami pasirinkti inžinerinės pakraipos studijas bei drąsiai priimti studentų mestą iššūkį.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7707-0=7707 wiki spaudos ženklai).