Elžbieta I

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Elžbieta I
Anglijos karalienė
Elizabeth1England.jpg
Tiudorai

Gimė 1533 m. rugsėjo 7 d.
Mirė 1603 m. balandžio 24 d. (69 m.)
Ričmondas Vestminster Abbey, Londonas
Palaidotas Vestminster Abbey, Londonas

Tėvas Henrikas VIII
Motina Ana Bolein
Royal Arms of England (1198-1340).svg
Anglijos karalienė
Valdė 1558 m. lapkričio 17 d. - † 1603 m. kovo 24 d. (44 m.)
Karūnavimas 1559 m. sausio 15 d.
Pirmtakas Marija I
Įpėdinis Jokūbas VI

Vikiteka Elžbieta IVikiteka
Parašas
Autograph of Elizabeth I of England (from Nordisk familjebok).png

Elžbieta I (kartais ji vadinama Karaliene Mergele, nes niekada nebuvo ištekėjusi, Gloriana arba Gerąja karaliene Bese, 1533 m. rugsėjo 7 d. – 1603 m. kovo 24 d.) buvo Anglijos, Prancūzijos (tik nominaliai) ir Airijos karalienė nuo 1558 m. lapkričio 17 d. iki mirties.

Biografija

Elžbieta I buvo penktoji ir paskutinė valdovė, priklausiusi Tiudorų dinastijai (Henrikas VII, Henrikas VIII, jos netikras brolis Edvardas VI ir netikra sesuo Marija I). 45 jos valdymo metai pasižymėjo Anglijos galios ir pasaulinės įtakos kilimu bei smarkiais religiniais nesutarimais šalies viduje. Popiežiui Pijui V 1570 m. ekskomunikavus Elžbietą I, Anglijoje sustiprėjo katalikų persekiojimas.

Elžbietos valdymo metu suklestėjo literatūra (Viljamas Šekspyras, Kristoferis Marlou ir Benas Džonsonas), Frensis Dreikas tapo pirmuoju kapitonu, apiplaukusiu pasaulį (Magelano ekspedicija apiplaukė anksčiau, tačiau pats Magelanas mirė jai nesibaigus), Frensis Beikonas išdėstė savo filosofines ir politines idėjas, o Šiaurės Amerikoje vyko kolonizacija, vadovaujama Valterio Reilio ir Hamfrio Džilberto.

Elžbieta buvo karštakošė valdovė, kartais susidurdavusi su sunkumais priimant sprendimus. Jos moto buvo video et taceo („matau ir tyliu“). Šis bruožas, turint galvoje jos patarėjų nekantrumą, dažnai gelbėdavo Elžbietą nuo nesėkmingų politinių ir santuokinių sąjungų. Kaip ir tėvas Henrikas VIII, ji buvo rašytoja ir poetė. Ji įsteigė keletą garsių organizacijų, įskaitant Dublino Trejybės koledžą (jo oficialus pavadinimas yra Elžbietos Šventosios ir Nedalijamos Trejybės koledžas prie Dublino) 1592 m. ir Britų Rytų Indijos kompaniją 1600 m.



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+7522-302=7220 wiki spaudos ženklai).