Gemalas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Embrionas)
Varlės Rana rugosa embrionai

Gemalas, embrionas (gr. ἔμβρυον) – organizmo vystymosi stadija pradedant zigota ir baigiant gimimu arba išsiritimu iš kiaušinio.

Organizmuose, kurie dauginasi lytiniu būdu, spermai apvaisinus kiaušialąstę susidaro ląstelė vadinama zigota, kuri turi abiejų tėvų DNR. Gyvūnų, augalų ir kai kurių protistų zigota pradeda dalintis mitozės būdu ir atsiranda daugialąstis organizmas. Šio proceso rezultatas yra embrionas.

Žmogaus gemalas

Žmogaus gemalas – tai raidos stadija per pirmąsias 8 savaites po apvaisinimo. Ilgą laiką nesant technikos, leidžiančios pamatyti vaisiaus išvaizdą gimdoje ankstyvose vystymosi stadijose, buvo teigiama, kad iki 12-tos savaitės gemalas mažai panašus į žmogų.

Pirmuosius tris mėnesius, kai formuojasi audiniai bei organai, gemalas labai jautrus žalingiems veiksniams, todėl nėščiajai draudžiama rūkyti, vartoti alkoholį, nepasitarus su gydytoju vartoti vaistus. Nepaisant tokių draudimų gali įvykti savaiminis persileidimas, taip pat gali formuotis įvairūs apsigimimai. Pvz., motinai susirgus raudoniuke, medikai rekomenduoja dirbtinai nutraukti nėštumą, kadangi raudoniukės virusas labai dažnai sukelia kūdikio apsigimimus.

8 savaičių gemalas jau yra akivaizdžiai panašus į gimusį žmogų, tik skiriasi proporcijos ir išsivystymas. Visos pagrindinės organų sistemos jau susiformavusios, galima skirti lytį. Gemalo ūgis – apie 4 cm.

Augalų gemalas

Augalų gemalas - tai sėklos sudėtinė dalis, maisto medžiagų sandėlis jaunam daigui maitintis. Gemalas vystosi iš apvaisintos kiaušialąstės (zigotos). Zigota tuoj apsitraukia celiuliozine sienele ir pradeda dalytis.

Dviskilčių augalų gemalas iš pradžių išleidžia aiškiai įžiūrimą šaknelę (radicula), dvi sėklaskiltes ir tarp jų įsiterpusį pumpurėlį (plumula), sudarytą iš lapų pradmenų ir stiebo augimo kūgelio.

Vienaskilčių augalų subrendusios sėklos gemalą taip pat sudaro šaknelė ir pumpurėlis. Šaknelę gaubia šakniamakštė, o pumpurėlį – diegiamakštė.

Gemaliniai lapeliai

Yra trys gemaliniai lapeliai : ektoderma, mezoderma ir endoderma, kurie susidaro iš epiblasto.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Gemalas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+21-0=21 wiki spaudos ženklai).