Emyras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Emyras - arabų ir kai kurių tiurkų naudotas ir naudojamas kilmingųjų titulas ir pareigos. Naudojamas Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje. Kai kuriose šalyse šis žodis rašomas amir, kas arčiau arabiškam tarimui. Iš jo kilęs karinis laipsnis admirolas.

Etimologija[taisyti]

Arab. أمير (amīrah, ãmir) 'vadas', 'generolas', vėliau 'kunigaikštis'. Dar rašomas amir, aamir or ameer. Žodis amir 'genties vadas' ar 'karo vadas' kilęs iš arabiškos šaknies amr 'vadovauti'. Pradžioje reiškė bet kokios žmonių grupės vadą. Vėliau ėmė reikšti nedidelių valstybių valdovus, t. y., tapo titulu. Šiuolaikinėje vartosenoje emyras reiškia 'kunigaikštis' (angl. prince). Į anglų kalbą emir atėjo iš pranc. émir.

Naudojimas[taisyti]

Emirais vadinami kunigaikščio lygio valdovai. Taip pat emiro titulas suteikiamas arabų karalių (pvz., Saudo Arabijos) sūnums, kaip kad ir europiečių karalių sūnūs gauna kunigaikščio (princo) titulą.

Emirais (amir al - chadži) vadina ir žmones, vadovaujančius didelėms maldininkų grupėms, keliaujančioms į Meką.

Persiškas titulas mirza yra sutrumpintas emyr - zade (pers. امیر زادح, amir zâdah 'emyro sūnus') variantas.

Susiję kariniai titulai[taisyti]

Nuo pat pradžių emyras buvo ir karinis titulas, apytiksliai reiškęs 'generolas', 'vadas'. Laivyno titulas admirolas kilęs iš arabiško titulo amir al - bahr 'generolas jūroje', kuriuo vadindavo laivyno vadus ir kartais laivyno ministrus.

Kai kuriose musulmonų kariuomenėse emyras buvo karininko laipsnis. Mogolų Indijoje emyrai vadovaudavo raitelių tūkstantinei (1000 raitelių). Tokią tūkstantinę sudarydavo 10 šimtinių, kurioms vadovaudavo sipah salarai (angl. sipah salar). Dešimčiai tūkstantinių vadovaudavo malikas (angl. malik).Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3012-0=3012 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti