Encefalitas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Encefalito paplitimas Lietuvoje 2008 m. kovo 13 d.

Encefalitas (galvos smegenų uždegimas) - tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, kurios metu vyksta galvos ir nugaros smegenų ir jų dangalų uždegimas, dėl kurio ilgam sutrinka žmogaus darbingumas, nereti (apie 30-40 % atvejų) sunkūs liekamieji reiškiniai ir neįgalumas.

Šią ligą sukelia virusai, kuriuos dažniausiai perneša erkės. Jie gali pakliūti į organizmą išgėrus užsikrėtusio ožkos ar karvės pieno. Taip pat ši liga gali būti ir komplikacija tokių ligų, kaip gripas, reumatas, šiltinė ir kt.

Požymiai: staigi temperatūra, galvos skausmas, svaigimas. Taip pat silpnumas, pykinimas, miego sutrikimai. Galimas sąmonės praradimas, paralyžavimas.

Norint išvengti šios ligos, grįžus namo iš parko ar miško būtina apžiūrėti, ar nėra drabužiuose ar ant kūno prisisiurbusios erkės. Einant į mišką tinkamai apsirengti, prisidengti galvą, apsiauti tinkamą avalynę. Radus įsisiurbusią erkę, kreiptis į gydymo įstaigą, kad ją tinkamai ištrauktų, t. y. kad odoje neliktų erkės galvos. Taip pat patartina negerti nevirinto ar nesterilizuoto pieno. Laiku ir visiškai išsigydyti infekcines ligas. Būtina pasiskiepyti.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2634-63=2571 wiki spaudos ženklai).