Enciklopedija:Dalyviai

    Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Dalyviai


     Wiki.png  Čia aprašytos Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui (ELIP) taisyklės, galiojančios visiems ELIP redaktoriams.
    Taisyklės gali būti keičiamos tik nustatyta tvarka.

    Dalyvis (Naudotojas, Leidėjas) – bet kuris Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui (ELIP) užsiregistravęs naudotojas, kuris gali redaguoti ELIP straipsnius, įkelti vaizdus bei kurti naujus straipsnius. Čia aprašoma kaip tampama ELIP dalyviu ir jo teisės bei pareigos.

    Registracija

    Registruojantis būsite paprašyti nurodyti dalyvio vardą, e-mail adresą, tikrą savo vardą ir pavardę, bei trumpoje biografijoje pristatyti save. Neužmirškite patvirtinti prisijungimo sąlygas bei aritmetinio reiškinio rezultatą. Pabrėžiame, kad ELIP siekia kurti kokybišką turinį, todėl anoniminių autorių čia būti negali.

    Registracijai reikalinga informacija:

    • dalyvio vardas – trumpas paskyros pavadinimas, slapyvardis arba jo tikras vardas ir pavardė, kurį vėliau dalyvis naudoja prisijungimui, kad galėtų redaguoti straipsnius.
    • e-mail adresas – naudojamas perduoti naujai registruotam dalyviui jo pradinį slaptažodį, jis yra naudojamas administratoriaus, kad galėtų patikrinti naujai registruojamo dalyvio tapatybę, ne ELIP administratoriams šis e-mail adresas yra nerodomas, tačiau bet kuris ELIP dalyvis, net ir nežinodamas jo gali susisiekti su registruotu dalyviu.
    • tikras vardas ir pavardė – reikalingi nes ELIP siekia kurti kokybišką turinį, todėl anoniminių autorių čia būti negali. Vardas ir pavardė yra automatiškai įtraukiami į kiekvieno straipsnio autorių sąrašą, jei papildo straipsnį vienu redagavimu daugiau kaip 200 simboliu arba sukuria naują straipsnį. Išimtis: Būsimas dalyvis iš anksto e-mail pagalba susitaręs su vienu iš ELIP administratorių gali nenurodyti savo tikro vardo ir pavardės, nors jie turi būti žinomi tam ELIP administratoriui, kuris registruos šio naujo dalyvio paskyrą.
    • trumpa biografija – tai trumpa informacija apie būsimą dalyvį, kuri reikalinga administratoriui, kad galėtų patikrinti naujai registruojamo dalyvio tapatybę. Šį trumpa biografija registracijos metu yra perkeliama į dalyvio puslapį ir yra kaip prisistatymas kitiems ELIP dalyviams. Trumpoje biografijoje galite nurodyti ne pačius biografinius faktus, o savo domėjimosi sritį, temas, kuriomis norėsite kurti ELIP straipsnius ar juos redaguoti. Išimtis: Trumpoje biografijoje nebūtina pateikti savo biografinių faktų reikalingų naujai registruojamo dalyvio tapatybės patikrinimui, jei iš anksto apie savo registraciją esate informavę, kurį nors ELIP administratorių, kuris tvirtins naujo dalyvio registracija ir jau esate teikę informaciją ELIP.

    Leidėjų teisės

    Tik registruotas Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui dalyvis turi galimybę redaguoti ELIP straipsnius, įkelti vaizdus bei kurti naujus straipsnius.

    Tam jis:

    • Gali turėti savo asmeninį naudotojo puslapį.
    • ELIP iliustravimui gali įkelti garso ir vaizdo laikmenas (failus).
    • Gali lengviau rūšiuoti sukurtus straipsnius ir juos pažymėti stebimais.
    • Turi galimybę dalyvauti vykstančiuose balsavimuose (dėl naujų taisyklių, dėl savaitės iniciatyvos projektų ir dėl Pavyzdinių straipsnių rinkimo), t. y., balsas bus įskaitytas.
    • Turi galimybę būti išrinktas Enciklopedijos administratoriumi.
    • Turi didesnį bendruomenės pasitikėjimą, kadangi kiti Enciklopedijos dalyviai ilgainiui įsimena aktyvaus naudotojo vardą.
    • Gali keisti nustatymus, kaip vaizduojami puslapiai ir pan.
    • Taip pat turi galimybę gauti ELIP-apdovanojimų ir padėkų už savo triūsą bei kruopštų darbą.
    • Gali tapti kurios nors temos redaktoriumi.
    • Galiausiai – tai bus galimybė susirasti naujų draugų iš ELIP bendruomenės bei būti išrinktas į Leidėjų taryba.

    Pareigos

    Turi prisilaikyti ELIP taisyklių ir susitarimų.

    Taip pat skaitykite

    Turinys

    Temos antraštėAtsakymaiPaskutinis pakeitimas
    Pirminis pasiūlymas ir diskusijos dėl jo02014 m. gegužės 29 d., 19:32
    Neregistruotų dalyvių teisės12014 m. gegužės 29 d., 19:00
    Aktyviausi redaktoriai02014 m. balandžio 14 d., 12:29
    Dėl dalyvių prisistatymo02012 m. kovo 15 d., 21:20
    Dėl neregistruotų dalyvių redagavimo atskirose vardų srityse apribojimo22012 m. vasario 22 d., 10:38

    Pirminis pasiūlymas ir diskusijos dėl jo

    • Tik registruotas taisymas ar ne tik.
    • Įkūrėjai sudaro tarybą, kurios balsas turi esminės įtakos.
    • Įvairiais laisvesniais klausimais - balsavimas pagal ekspertizės sritis arba laisvas.
    Neregistruotiems rašyti, jeigu įmanoma taip padaryti, galima leisti tik į aptarimų puslapį. Teisę rašyti naują straipsnį gali turėti tik registruoti dalyviai (manau, kad dalyviai, o ne naudotojai), bet straipsnis tampa viešai matomos enciklopedijos straipsniu tik patikrintas eksperto. Ekspertu kiekvienoje srityje tampama tik atlikus, tarkim, 500 keitimų, kaip, pavyzdžiui, Vikimapijoje ir po papildomos registracijos su tikruoju vardu, pavarde, e-paštu ir t.t. Steigėjų balsas gal ir galėtų turėti esminės įtakos administruojant, bet ar turi prasmę balsavimai, tokie, kaip Vikipedijoje? Net ir taisyklių keitimus, manau, galėtų atlikti tik steigėjai bendru sutarimu, nors siūlymus joms galėtų teikti ir kiti dalyviai. --Lazdynas 18:03, 8 sausio 2012 (EET)
    Dėl redagavimo teisių, kas ką gali redaguoti, ar redakcijas iš karto leisti matyti skaitytojams ar tik patikrintas eksperto tam galėtų būti naudojamas priedas Extension:FlaggedRevs. Šis priedas yra kaip suprantu naudojamas en, ru, de vikipedijose. Jis yra konfigūruojamas ir manau, visai būtų įmanoma sukonfigūruoti taip, kad būtų kuo patogiausiai naudoti. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 12:56, 11 sausio 2012 (EET)
    Aišku nurodyta priemonė neleidžia paskirstyti teisių pagal temines sritis. Tačiau tai galima pasiekti atitinkamais susitarimais, kurių pagalba būtų pasiskirstomos šios teminės sritys tarp atskirų sričių ekspertų. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 11:44, 16 sausio 2012 (EET)
    Tik pakeitimai patvirtinti specialią teise turinčių asmenų būtų pripažįstami galiojančiais ir tik jiems patvirtinus pakeitimai taptų matomais. Norėtųsi pasiekti tai kad tik savos srities specialistai būtų atsakingi ir vystytų atitinkamą teminę sritį. Tai yra tik po tam tikro teigiamų redagavimo skaičiaus jis būtu pripažįstamas ekspertu toje srityje ir galėtų tapti toje teminėje srityje tuo kuris pripažįsta ir kitų naudotojų dar netapusių ekspertais pakeitimus. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 11:36, 16 sausio 2012 (EET)

    Kadangi aptikta, kad Extension:FlaggedRevs šiuo metu yra nesuderinamas su semantikos komponentėmis, todėl įdiegta ne Extension:FlaggedRevs, o Extension:ConfirmAccount. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 05:00, 30 sausio 2012 (MST)

    Jeigu norime, kad Enciklopedija būtų patikimesnė, negu Vikipedija, teisę rašyti naują straipsnį gali turėti tik registruoti dalyviai. Pakeitimai galėtų tapti matomi skaitytojams iš karto, matyt, tik atlikti tų dalyvių, kurie turi sukaupę tam tikrą patirtį; visi kiti turėtų būti užlaikomi, kol pakeitimui pritars ekspertas, arba, kaip naudojama kitose vikipedijose, kol nuimama pastaba „Patikrintas“. Be to, specialia žyma turėtų automatiškai ženklintis straipsniai be šaltinių.
    Taryba, sudaryta bent iš atsakingų atskirų teminių sričių redaktorių, gal ir reikalinga, bet tik bendrosioms kryptims nustatyti ar strateginiams uždaviniams spręsti. Bet gal ne kaip valdymo organas. Žymiai produktyviau būtų, pav., vokiečių ar lenkų Vikimedijų pavyzdžiu rengiamos konferencijos, kuriose pasidalijama patirtimi ir pastabomis. --Lazdynas 00:22, 1 vasario 2012 (MST)

    Neregistruotų dalyvių teisės

    Redaguota kito dalyvio.
    Paskutinis pakeitimas: 2012 m. vasario 19 d., 16:51

    Neregistruoti dalyviai, kaip Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui naudotojai, be abejo turi turėti teisę skaityti enciklopedija (read). Šios teisės negalima atskirai atimti kokiai nors atskirais vardų sričiai pavyzdžiui aptarimams.

    Neregistruoti dalyviai gali:

    • redaguoti puslapius (edit) - redagavimą taip pat galima apriboti atskiroms vardų sritims kaip, kad MediaWiki sritį gali redaguoti tiktai administratoriai. Kadangi yra įdiegtas Extension:FlaggedRevs tai tam tikrose vardų srityse (pagrindinė, vaizdų, šablonų - šią aibę galima keisti) neregistruotų dalyvių pataisymai bus matomi tik kai juos patvirtins atitinkamą teisę turintis dalyvis.
    • kurti puslapius (createpage) - kurtį naują puslapį, jei jis nėra aptarimų puslapis. Šią teisę atėmus neregistruoti dalyviai negalėtų kurti žinučių (LiquidThreads), kurios yra naudojamos aptarimų puslapiuose ir tokiu būdu dalyvauti straipsnių aptarimuose. Jei neregistruotas dalyvis sukurs naują puslapį tam tikrose vardų srityse (pagrindinė, vaizdų, šablonų - šią aibę galima keisti), tai tas puslapis nebus matomas neregistruotiems naudotojams.
    • kurti aptarimų puslapius (createtalk)
    • pateikti paraišką paskyros sukūrimui.

    Neregistruoti dalyviai negali:

    • kurti dalyvio paskyros (createaccount). Dalyvio paskyrą gali sukurti tiktai administratoriai, pagal būsimojo registruoto dalyvio pateiktą paraišką.

    Neregistruoti dalyviai negali redaguoti puslapių, nes buvo susidurta su vandalizmu, kuomet straipsniai buvo redaguojami juos papildant visai atsitiktiniu turiniu arba neatpažįstamai iškraipomi pateikiant neteisingus faktus ir pan.

     

    Aktyviausi redaktoriai

    Aktyviausių redaktorių sąrašą galima rasti puslapyje Enciklopedija:Aktyviausi redaktoriai.

    Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis2014 m. balandžio 14 d., 12:29

    Dėl dalyvių prisistatymo

    Siūlyčiau, kad Enciklopedijoje būtų pristatyti tikra pavarde ir patys redaktoriai: jų išsilavinimas ir t.t. Neturintiems išsilavinimo būtų iššūkis savo darbų kokybe parodyti savo išsilavinimą. Vikipedijos slaptumo pradinei kokybei gal užteko - o dabar gal ne? -- šis nepasirašytas komentaras buvo paliktas naudotojo Edvinas (aptarimasindėlis)

    Būtent tam ir yra numatyta, kad norint užsiregistruoti enciklopedijoje turi užpildyti tam tikrą forma kurioje yra numatyta kad turi nurodyti trumpą savo biografija kurį jam prisiregistravus įsirašys į dalyvio puslapį. Tą pati biografija yra skirta ir dalyviui kuris pagal tą biografija spręs ar patvirtinti naujo dalyvio registraciją ar ją atmesti. Tokie dalyviai kurie tvirtina turi turėti tam skirta teisę, o kartu turi pagal biografija priimti sprendimą. Kilus abejonių dėl asmens tapatumo arba dėl kvalifikacijos galima paraišką atidėti ir paprašyti papildomos informacijos e-mail.

    Dar papildysiu, kad naujas dalyvis toje pačioje formoje turi nurodyti savo e-mail, kurį pagal gauta laišką turi patvirtinti. Patvirtinti dalyvį galima tik jam patvirtinus savo e-mail. Todėl e-mail taip pat gali tarnauti kaip naujo dalyvio tapatumo įrodymas ir naudojamas tvirtinant tą naują dalyvį.

    Dėl neregistruotų dalyvių redagavimo atskirose vardų srityse apribojimo

    Manau jei jau leidžiame redaguoti neregistruotiems dalyviams, atliekant pvz. gramatinių klaidų taisymus, tai vis dėlto jiems reikėtų apriboti redagavimą kai kuriose nepagrindinėse vardų srityse:

    • Vaizdas - neregistruoti dalyviai paprastai negali įkelti vaizdų, tai jiems šioje srityje ir nereikėtų leisti atlikti jokių keitimų, užtenka, kad apie vaizdus jie galės redaguoti srityje 'Vaizdo aptarimas'.
    • Šablonas - šablonai paprastai yra naudojami daugelyje straipsnių todėl juose atlikti pakeitimai gali paveikti daugelį straipsnių, todėl juose pakeitimus turėtų atlikti tiktai registruoti naudotojai.
    • Savybė - šioje vardų srityje aprašomos semantinės savybės. Jų aprašymų neturėtų teisės keisti neregistruoti naudotojai.
    • Forma - šioje vardų srityje aprašomos semantinės formos. Jų aprašymų neturėtų teisės keisti neregistruoti naudotojai.

    Pritariu

    Lazdynas2012 m. vasario 21 d., 21:21