Enciklopedija:Konsensusas

  Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
  Forumai
  Taisyklės ir susitarimai
  Konsensusas

  Konsensusas


   Wiki.png  Čia aprašytos Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui (ELIP) taisyklės, galiojančios visiems ELIP redaktoriams.
  Taisyklės gali būti keičiamos tik nustatyta tvarka.

  Daugelis Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui procesų remiasi konsensusu (sutarimu).

  Konsensuso atsiradimas

  Dažnai konsensusas susidaro beveik savaime. Naudotojas tiesiog atlieka pakeitimą, o tai pastebėję kiti naudotojai neprieštarauja, tad keitimas išlieka.

  Tačiau kartais atsiranda naudotojų, nepritariančių pakeitimui. Tokiu atveju jis gali būti atmestas. Išryškėję nesutarimai toliau gali būti sprendžiami pradėjus diskusiją aptarime. Sėkmės atveju irgi atsiranda sutarimas, o jei nesutarimai neišnyksta, galima naudoti papildomus konfliktų sprendimo metodus.

  Jei nesutarimai atrodo tikėtini iš anksto, diskusiją aptarime gali būti protinga pradėti ir nekeičiant straipsnio. Taip pat kartais (pavyzdžiui, kai pakeitimai turės įtakos daugeliui straipsnių) gali būti tikslinga imtis priemonių informuoti apie ruošiamą pakeitimą kitus naudotojus.

  Konsensusas gali keistis

  Dėl įvairių priežasčių (pasikeitusių sąlygų, naujų argumentų ar pan.) konsensusas gali keistis. Tai reiškia, kad ankstesni sprendimai paprastai savaime neįpareigoja bendruomenės, jai priimant naujus sprendimus.

  Kita vertus, tai, kad konsensusas gali keistis, nereiškia, kad leistina vis teikti tą patį atmestą pasiūlymą, tikintis, kad šį sykį jį apsvarstys kiti naudotojai, kurie bus palankiai nusiteikę jo atžvilgiu.

  Sutarimas praktikoje

  Sutarimas nebūtinai reiškia, kad visi be išimties visiškai pritaria sprendimui. Dažnai tai reiškia, kad visi sutaria laikytis priimto sprendimo. Be to, kai kurie savo nuomonę išreiškę naudotojai gali dėl vienokių ar kitokių priežasčių (pavyzdžiui, laiko trūkumo) nedalyvauti tolesnėje diskusijoje. Bet nors visuotinis sutarimas gali būti sunkiai pasiekiamas, tai toli gražu nereiškia, kad neverta bent pabandyti jo pasiekti.

  Kartais yra bandoma laikyti, kad sutarimą atitinka paprasta naudotojų dauguma. Tačiau daugeliu atvejų nustatant, ar pasiektas sutarimas, reikia atsižvelgti ir į pateiktus argumentus.

  Šiuo metu šiame puslapyje nėra žinučių.