Enciklopedija:Sąrašai

  Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

  Sąrašai


   Wiki.png  Čia aprašytos Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui (ELIP) taisyklės, galiojančios visiems ELIP redaktoriams.
  Taisyklės gali būti keičiamos tik nustatyta tvarka.

  Sąrašai Enciklopedijoje naudojami pateikti informacijai trumpų struktūrizuotų įrašų – sąrašo elementų – seka. Sąrašo elementai gali būti papildomai grupuojami į sąrašo dalis.

  Sąrašai gali būti atvaizduojami trimis būdais: lentelėmis, numeruojamais sąrašais (kuriamais naudojant simbolį „#“) ir nenumeruojamais sąrašais (kuriamais naudojant simbolį „*“). Skirtingi sąrašų atvaizdavimų tipai gali būti naudojami kombinuotai. Lentele pateiktini sąrašai, kurių elementai susideda iš keleto dalių (ypač jei jų daugiau nei dvi).

  Sąrašai gali būti pateikiami arba kaip susijusių straipsnių dalis, arba atskiruose straipsniuose sąrašų vardų srityje (tarnybiniai sąrašai gali būti pateikti Enciklopedijos pagrindiniuose bei sričių ir naudotojų vardų srityse). Itin patartina į atskirus straipsnius išskirti didesnius sąrašus. Jeigu sąrašas išskiriamas į atskirą straipsnį, prieš patį sąrašą turi būti pateiktas sąrašo aprašymas, kuriame nurodomas priskyrimo sąrašui požymis ir kiti reikalingi komentarai. Jeigu sąrašas yra kito straipsnio dalis, priskyrimo jam požymis gali būti pateiktas kaip antraštė.

  Sąrašams (išskyrus tarnybinius sąrašus) galioja visos taisyklės, galiojančios kitų rūšių straipsniams. Tad sąrašai turi būti sudaromi ir pateikiami laikantis neutralaus požiūrio, o sąrašą sudarančių objektų priklausomumas sąrašui turi būti lengvai patikrinamas be mokslinio naujumo. Dėl to sąrašai (ypač išskiriami į atskirus straipsnius) turi tenkinti reikšmingumo reikalavimus.

  Skirtingai nuo kategorijų, skaitytojui vienu metu pateikiami visi sąrašo elementai. Dėl to sąrašo elementų skaičius negali būti pernelyg didelis. Kai kuriais atvejais gali būti tikslinga išskirti tik svarbesnius sąrašo elementus. Tada patartina palikti tik sąrašo elementus, susietus su jau sukurtais Enciklopedijos straipsniais. Bet dažniausiai sąrašų su pernelyg dideliu elementų skaičiumi (arba potencialiai pernelyg dideliu elementų skaičiumi) turi būti atsisakoma. Tokiu atveju apsvarstytina galimybė sukurti analogišką kategoriją.

  Nepageidautinas keleto sąrašų su visiškai vienodais elementais buvimas. Tokiu atveju sąrašai turėtų būti jungiami į vieną. Analogiška galimybė gali būti apsvarstyta ir jei sąrašų elementai skiriasi labai nedaug.

  Šiuo metu šiame puslapyje nėra žinučių.