Filosofijos ir psichologijos katedra (Kauno technologijos universitetas)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus – vidinės nuorodos
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame
Enciklopedijos projekte.

Kauno technologijos universiteto SHMMF Filosofijos ir psichologijos katedra – Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto mokslo ir studijų padalinys, organizuojantis Medijų filosofijos bakalauro ir magistro studijų programas ir mokslo tyrimus bei dėstantis įvairias filosofines disciplinas kitose KTU studijų programose.

Misija

Vienijančia filosofine požiūrio perspektyva analizuoti eklektika gresiančią šių dienų kultūros situaciją, kurioje persipina menai, humanitariniai ir socialiniai mokslai, komunikacijos priemonės bei įvairios technologijos. Tirti psichologinį medijų terpės poveikį. Kurti taikomosios etikos ir medijų ekologijos strategiją.

Tikslai

Filosofine refleksija aprėpti tarpdalykinį technologijų ir žmogaus bei jo aplinkos sąveikos turinį; tyrinėti dėl ypač spartaus technologijų (pirmiausia – informacinių bei telekomunikacijos) vystymosi šiuolaikinės visuomenės virtimą „medijų visuomene“, o tradicinės kultūros – „medijų kultūra“; atskleisti, jog esama situacija nebeleidžia apsiriboti vien „technologiniu“ požiūriu į technologijas, bet reikalauja apibendrinančios filosofinės refleksijos.

Studijų programos

Filosofijos ir kultūrologijos katedra siūlo šias studijų programas:

  • Magistro studijos „Medijų filosofija“ (filosofijos studijų kryptis, nuo 2005);
  • Bakalauro studijos „Medijų filosofija“(kultūros filosofijos studijų šaka, nuo 2011).

Medijų filosofijos studijų bakalauro ir magistro progamų paskirtis – parengti specialistus, galinčius kvalifikuotai tirti ir spręsti filosofines problemas, atsiradusias dėl ypač spartaus technologijų vystymosi per pastaruosius keletą dešimtmečių ir jų sąveikos su dvasinės kultūros tradicija.

Esminis šių studijų programų bruožas – integralaus, sisteminančio požiūrio į intermedialią kultūrą ir visuomenę formavimas, paprastai neišvengiamai minimas kaip būtinybė charakterizuojant šiandienos technologizuotos kultūros ir visuomenės lūkesčius atitinkančių specialistų žinias ir gebėjimus.

Abi studijų programos supažindina tiek su svarbiausiais klasikinės filosofijos metmenimis, tiek su postmoderniąja taikomosios filosofijos tradicija („kilmininko filosofijomis“). Galima sakyti, jog dėl šio taikomojo pobūdžio Medijų filosofijos studijų programų absolventai įgyja ne tik išsilavinimą, bet jiems filosofija tampa ir specialybe.

Baigę šias studijas galės dirbti medijų analizės ir apdorojimo, elektroninės leidybos ir reklamos, viešųjų ryšių srityse, studijuoti magistro ar doktorantūros studijose.

Istorija

Iki 1957 m. Kauno politechnikos institute (KPI) filosofija buvo dėstoma tik aspirantams ir architektūros specialybės studentams. 1957 m. filosofija pradėta dėstyti visiems KPI studentams. Iš pradžių filosofiją dėstė tik vienas pedagogas – Maskvos Lomonosovo universiteto auklėtinis L. Kulikovas. Iki įsisteigiant katedrai filosofiją KPI dėstė J. Leonavičius, S. Baležentienė, M. Podolskienė, V. Murauskas, M. Šubas.

Filosofijos katedra įkurta 1962 m. Pirmasis jos vedėjas buvo docentas A. Čedavičius, per pirmuosius katedros veiklos metus subūręs 11 dėstytojų kolektyvą daugiausia iš Vilniaus universiteto aspirantų ir vadovavęs katedrai daugiau kaip 10 metų (iki 1973 m.). Vėliau katedrai vadovavo doc. V. Radvilavičius (1973–1977), doc. A. Gasiūnas (1977–1985 ir 1989–1994), doc. D. Kapačiauskienė (1985–1989), doc. L. Lapašinskas (1994–2000).

2000 m. katedra pervardinta Filosofijos ir kultūrologijos katedra.

2000-2013 metais katedrai vadovavo prof. Saulius Keturakis.

1998–2007 m. katedroje kartu su Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija buvo organizuojamos magistro studijos „Mokslo ir technologijos istorija ir filosofija“ (istorijos studijų kryptis).
2005 m. pradėtos organizuoti Medijų filosofijos magistro studijos.

2011 m. pradėtos organizuoti Medijų filosofijos bakalauro studijos.

2013 m., sujungus KTU Socialinių ir Humanitarinių mokslų fakultetus, suformuojama nauja jungtinė Filosofijos ir psichologijos katedra.

Nuo 2014 metų Filosofijos ir psichologijos katedrai vadovauja doc. Nerijus Čepulis

Personalas

Katedros vedėjas:

  • Doc. dr. Nerijus Čepulis

Mokslinės ir praktinės veiklos sritys: filosofija, komunikacija, medijos, kultūra, religija.

Katedroje dirba:

  • Administratorė Neringa Kirijenkaitė
  • Prof. dr. Saulius Keturakis
  • Prof. dr. Dario Martinelli
  • Prof. dr. Rosita Lekavičienė
  • Doc. dr. Junona Silvija Almonaitienė
  • Doc. dr. Rolandas Bartkus
  • Doc. dr. Milda Paulikaitė
  • Doc. dr. Lina Vidauskytė
  • Doc. dr. Lina Šulcienė
  • Doc. dr. Šarūnas Paunksnis
  • Lekt. Arūnas Bingelis
  • Lekt. Eligijus Džežulskis-Duonys
  • Lekt. Aušra Urbonienė
  • Lekt. dr. Simona Stano
  • Lekt. Zita Vasiliauskaitė
  • Vyriaus. m. darb. Mindaugas Bertašius

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5449-0=5449 wiki spaudos ženklai).