Franklin Pierce

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Franklin Pierce
14-asis JAV prezidentas
Franklin pierce3.jpg

Gimė 1804 m. lapkričio 23 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Hillsborough, Naujasis Hampšyras, JAV
Mirė 1869 m. spalio 8 d. (64 m.)
Jungtinės Amerikos Valstijos Konkonrdas, Naujasis Hampšyras, JAV
14-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1853 m. kovo 4 d. – 1857 m. kovo 4 d.
Ankstesnis Millard Fillmore
Vėlesnis James Buchanan

Partija JAV demokratų partija

Vikiteka Franklin PierceVikiteka
Parašas
Franklin Pierce Signature.svg

Franklinas Pyrsas (angl. Franklin Pierce, 1804 m. lapkričio 23 d. JAV1869 m. spalio 8 d.) – amerikiečių teisininkas, politikas, 14-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas (1853-1857), vienintelis JAV prezidentas iš Naujojo Hampšyro.

Biografija

Pyrsas, kuris buvo kilęs iš šiaurinių valstijų, tačiau prijautęs pietinėms, buvo demokratas. Jis buvo išrinktas į JAV atstovų rūmus ir Senatą. Vėliau Pyrsas dalyvavo Amerikos-Meksikos kare ir pelnė brigados generolo laipsnį. Jo privati teisinė praktika gimtojoje Naujojo Hampšyro valstijoje buvo tokia sėkminga, kad jam net buvo pasiūlyti keli svarbūs postai, kurių jis atsisakė. Vėliau, niekam nežinomas Pyrsas 1852 metų JAV demokratų partijos suvažiavime buvo iškeltas kadidatu rinkimuose į prezidento postą. Pyrsas ir jo kandidatas į viceprezidentus Vijamas Kingas triuškinančiu balsų skirtumu laimėjo rinkėjų kolegijos balsavimą, taip nugalėdamas JAV vigų partijos kandidatus Winfield Scott ir William A. Graham (rinkėjų balsai 50 % – 44 %; rinkėjų kolegijos balsai 254 – 42). Pasak istoriko Deivido Poterio, Pyrsas kartais buvo vadinamas „Kūdikiu Pyrsu”, dėl jo jaunatviškos išvaizdos ir dėl to, kad tuo laiku jis buvo jauniausias JAV prezidentas (nors jis buvo tik metais jaunesnis už Džeimsą Polką, kai pradėjo eiti pareigas).

Jo pritraukianti asmenybė leido jam turėti daug draugų, tačiau Franklinas savo asmeniniame gyvenime patyrė tragediją, todėl kaip prezidentas priiminėjo sprendimus, kurie buvo labai kritikuojami ir kėlė šalyje nesantaiką. Todėl Pyrsas yra vertinamas kaip vienas iš blogiausių JAV prezidentų. Pyrso populiarumas šalies šiaurėje smarkiai smuko, po to kai jis netikėtai pareiškė palaikąs Kanzaso-Nebraskos aktą, panaikindamas Misūrio kompromisą (susitarimą, kuriuo buvo reguliuojama vergija Vakaruose), vėl iškeldamas klausimą dėl vergijos plėtimo į vakarus. Pyrso patikimumas buvo sugadintas dar labiau po to, kai keletas diplomatų paskelbė Ostendo manifestą (dokumentas, kuriame iš Ispanijos buvo reikalaujama parduoti Kubą). Istorikas Deividas Poteris padarė išvadą, kad Ostendo manifestas ir Kanzaso-Nebraskos aktas buvo "tvi Pyrso administracijos didelės katastrofos, kurios abi užsitraukė visuomenės kritikos laviną".

Pyrsas prarado savo partijos palaikymą, ir jau nebebuvo iškeltas kandidatu į prezidentus 1856 metų rinkimuose. JAV demokratų partija iškėlė Džeimso Bukanano kandidatūrą. Baigęs kadenciją, Pyrsas tęsė savo visą gyvenimą trukusią kovą su alkoholizmu, po to kai jo žmona Jane Means Appleton Pierce jį paliko. Pyrso reputacija buvo visiškai sunaikinta JAV pilietinio karo metu, kai jis pareiškė paramą Konfederacijai, o jo ir konfederatų prezidento Džefersono Deiviso korespondecija nutekėjo į spaudą. Pyrsas mirė 1869 metais nuo kepenų cirozės.

Postas
Prieš tai:
Millard Fillmore
JAV prezidentas
1853-1857
Po to:
James Buchanan


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+7021-23=6998 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti