GHB

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
4-hidroksilbutano rūgštis (GHB)

GHB (4-hidroksilbutano rūgštis, gama-hidroksilbutano rūgštis ir daug kitų pavadinimų) – tai natūraliai smegenyse susidaranti medžiaga. Ji svarbi perduodant nervinius impulsus (nerotransmiteris).
Dažniausiai vartojama natrio gamahidroksibutanoatas arba kalio gamahidroksibutanoatas. Savo išvaizda tai balta, kieta medžiaga, gan gerai tirpstanti vandenyje.

Naudojimas

Buvo naudojamas kaip anestetikas ir nemigai gydyti, kaip migdomieji vaistai ar vaistai nuo alkoholizmo (tik iki uždraudimo).

Dėl to, kad beveik beskonis, pigus, veikia staigiai ir patikimai gali būti panaudotas užmigdymui siekiant apiplėšti. Tai ir buvo pagrindinis argumentas įvedant draudimą Lietuvoje prieš kelis metus.

Gatvėse parduodamas GHB dažnai būna prastos kokybes, su likusia pradine gamybos medžiaga 1,4-butandioliu. Nors šiuo metu tai labai retai gatvėje sutinkama medžiaga dėl to, kad mažai kuo išsiskiria nuo alkoholinių gėrimų mažomis dozėmis, o didesnės dozės tiesiog sukelia gilų miegą ar komą. Tol kol buvo legalus jo kartais buvo galima rasti.

Poveikis

Poveikis, ypač pavartojus GHB mažais ar vidutiniais kiekiais, labai primena didelio alkoholio kiekio poveikį. Minimalus poveikio laikas 90 minučių, maksimalus – 2,5 valandos. Praėjus poveikiui liekamųjų reiškinių būna gerokai mažiau, nei po alkoholio vartojimo.

Dozė

  • Medicinoje: dažniausiai tabletės po 0,15 g
  • Maža dozė: ~1 g
  • vidutinė dozė: virš 1,5 g
  • didelė dozė: virš 2 g
  • bendrajai narkozei: virš 3 g
  • galimai mirtina: virš 10 g

Reiktų atkreipti dėmesį, kad mirtina dozė pavojingai arti prie standartinių, todėl šios medžiagos, ypač kai medžiaga abejotino grynumo, vartojimas labai pavojingas. Dar pavojingiau tai, kad maišant su kitomis medžiagomis, kad ir alkoholiniais gėrimais, dozių vertės gali labai sumažėti.

Kitos medžiagos kurios veikia GABA receptorius

Tai pagal poveikį į GHB panašios medžiagos nes veikia į tuos pačius nervinius receptorius.

ir daugiau ne taip gerai žinomų vaistų.

Priklausomybė

Sukelia psichologinę priklausomybę, o ilgai ir nuolat vartojant (kas 2–4 valandos kelias dienas) gali išsivystyti ir fizinė priklausomybė. Nebuvo atlikta jokių sistemingų GHB tyrimų su chroniškai vartojančiais žmonėmis. Tačiau bandymuose su laboratorinėmis žiurkėmis nėra pastebėta, kad GHB sukeltų negrįžtamus pakitimus vidaus organuose, ir medžiaga laikoma mažiau pavojinga, nei alkoholis ar tabakas.

Teisė

Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 galima teigti, kad įstatymiškai tai niekuo neišskirtinis narkotikas, kurio numeris 236. Už prekybą juo ar jo gamybą gresia tokia pat atsakomybė, kaip ir už bet kokį kitą narkotiką.

Šaltiniai

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+4528-23=4505 wiki spaudos ženklai).