GNU GPL

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio GPL)
Licencijos emblema

GNU Bendroji Viešoji Licencija (angl. GNU General Public License arba GPL) yra laisvosios programinės įrangos licencija, pradžioje sukurta GNU projektui, šiuo metu tai viena populiariausių atvirojo kodo licencijų.

Istorija

Kuriant programinę įrangą buvo pastebėta, kad norint sukurti tam tikrą programą dažnai pakaktų tiesiog paimti kitą panašią ir prisitaikyti savo reikmėm, bet dėl autorinių teisių bei licencijų keliamų apribojimų tai daryti nėra leidžiama. Tenka dubliuoti darbą kuriant tai, kas jau sukurta.

Programuotojai identifikavo poreikį laisvai programinei įrangai, kurią būtų leidžiama platinti ir tobulinti.

1984 metais atsirado GNU projektas, kurio tikslas buvo sukurti laisvą Unix šeimos operacinę sistemą. Dabar GNU programinė įranga labai paplitusi ir dažnai naudojama – Unix bei Linux operacinės sistemos, įvairios taikomosios programos – The GIMP (piešimo programa), OpenOffice.org (biuro programų paketas).

Šių programų naudojimą reguliuoja GNU GPL licencija, kurią galima pasiskaityti ir lietuviškai. Pagrindiniai licencijos reikalavimai yra šie:

  • Kiekvienas gali platinti originalius išeities tekstus. Galima imti pinigus už fizinį kopijos perdavimą bei garantinį aptarnavimą.
  • Kiekvienas gali taisyti pagal savo poreikius išeities tekstus ir lygiai taip pat platinti savo pakeistą versiją (nurodant, jog ji buvo pakeista).
  • Kiekvienas gali platinti programą ir sukompiliuota forma (tai paruošta naudojimui forma), įsipareigodamas paprašius pateikti išeities kodus.
  • Draudžiama platinti kitaip, nei numatyta licencijoje.
  • Programos modifikavimo metu licencija negali būti pakeista.
  • Licencija nesuteikia jokios garantijos – visą riziką dėl programos naudojimo prisiima kiekvienas naudotojas asmeniškai.

Kai kurie stambūs gamintojai reikalauja prieš platinant pakeistą programą pašalinti iš jos pirmesnio autoriaus vardą ir prekinį ženklą, kurie nėra laisvai platinami.

GPL dažniausiai taikoma kompiuterių programoms, tačiau kai kada ją turi ir kitokia informacija (pavyzdžiui, muzikos natos).

GPL 3

2006 m. sausio 16 d. buvo paskelbtas pirmasis GNU Bendrosios Viešosios Licencijos trečiojo varianto juodraštis. Tuo metu labai dideliam skaičiui laisvųjų programų taikomai antroji versijai jau buvo penkiolika metų – programavimo pasaulyje tai labai daug. GNU siekė, kad naujosios versijos kūrime dalyvautų kuo daugiau laisvųjų programų kūrėjų iš viso pasaulio. Licenzijai skirtame tinklalapyje (http://gplv3.fsf.org/) kiekvienas galėjo aptarti jam nepatinkančius punktus ir siūlyti pataisas. Šis procesas labai skiriasi nuo daug uždaresnio ankstesniųjų versijų kūrimo.

Palyginus su ankstesne versija, naujojoje griežčiau apibrėžta išeities kodo sąvoka, stengiantis užtikrinti, jog turint šį kodą tikrai neiškils sunkumų iš jo sugeneruoti veikiančią programą. Kodo sąvoka dabar tiesiogiai apima taip pat ir įvairius šiame procese reikalingus skriptus ir specifines pagalbines programas, jei tokios naudojamos.

Naujojoje versijoje šią licenciją turinčios programos autorius taip pat turi teisę (bet ne pareigą) reikalauti:

  1. Išsaugoti programoje esančius jos autorystę ar kopijavimo teises nusakančius įrašus.
  2. Pašalinti iš platinamos programos jos pradinės autorystės įrašus ir laikytis šalies įstatymais numatytų joje naudojamo prekinio ženklo taisyklių. Šios pataisos prašo stambūs laisvosios programinės įrangos gamintojai, siekiantys jog puikią kokybę garantuojančiu jų prekiniu ženklu pažymėtas laisvąsias programas būtų galima įsigyti tik tiesiogiai iš jų pačių.
  3. Reikalauti išsaugoti programoje esančias jos išeities kodo gavimo galimybes.
  4. Jei vartotojas savo naudai kelia programinės įrangos patento ieškinį prieš autoriaus parašytoje programoje (ar jos vėlesnėse kitų keistose versijose) naudojamą algoritmą, šios programos autorius turi galimybę atimti tokiam vartotojui (ir glaudžiai su juo susijusiems kitiems vartotojams) teisę naudotis tąja programa.

Antrasis ir ketvirtasis punktai jau anksčiau buvo labai audringai aptarinėjami Internete. Jų įtraukimas į siūlomą GPL versiją žada karštas diskusijas licencijos rengimo metu.

Licenzijoje aiškiau formuluojami su patentais susiję klausimai. Programos autoriai jiems priklausančius ir programoje naudojamus patentus turi suteikti kiekvienam arba nesuteikti nė vienam programos naudotojui.

Nauja GPL versija bus svarstoma ne mažiau kaip metus ir greičiausiai šis pirminis variantas bus gana rimtai papildytas ir pakeistas.

2006 m. liepos pabaigoje pasaulinės atviro kodo bendrijos nariai jau buvo pasiūlę apie tūkstantį pakeitimų bei patobulinimų. Visi jie organizacinio komiteto buvo įdėmiai perskaityti.

2007 m. birželio 29 d. išleista trečioji GNU GPL versija.

Taip pat skaitykite

Nuorodos

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+21-0=21 wiki spaudos ženklai).