Gajos korporacija

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Poreikis

    Lietuvos universitetas, įsikūręs 1922 m., Medicinos fakulteto profesūroje neturėjo nei vieno, praktikuojančio religiją.

    Studentai medikai ateitininkai niekur negirdėdami tomis temomis kalbant nutarė steigti atskirą studentų ateitininkų medikų korporaciją.

    1927 m. liepos 15-19 d. įvykusi reorganizacinė ateitininkų konferencija Palangoje nustatė naują organizacijos struktūrą. Įsteigiama Ateitininkų Federacija, kurią sudaro trys autonomiškos ateitininkų sąjungos: moksleivių, studentų ir sendraugių. Lietuvos universitete Kaune jau veikiančios studentų ateitininkų korporacijos - “Vytauto” klubas, “Kęstučio”, “Giedros” ir kitos - po reorganizacinės konferencijos sudarė Studentų Ateitininkų Sąjungą.

    Visos tos korporacijos ar draugovės buvo įsisteigusios ideologiniais bei visuomeniniais pagrindais su tikslu paruošti ideologiškai susipratusius katalikus ir gerus visuomenininkus. Jose spietėsi įvairiomis specialybėms ir profesijoms besiruošią studentai. Plečiant ir gilinant veiklą, kilo poreikis atkreipti dėmesį ir į profesinius reikalus.

    Iki to laiko studentai ateitininkai medikai buvo išsiskirstę kitose ateitininkų korporacijose, tačiau suprato, kad specifinių medikams uždavinių jos negali atlikti.

    Įsteigimas

    1927 m. rudenį vyresniųjų studentų būrelyje, kurį sudarė Juozas Račiūnas, Konstancija Konkulevičiūtė (Stuopienė), Petras Kazlauskas (Kazlas), Stasys Kudirka, Antanas Aleknavičius (Alekna), Antanas Čerškus, Petras Strimaitis, Antanas Pavalkis, Jonas Jusionis ir Stasys Tuminas, pradėta galvoti apie studentų ateitininkų, studijuojančių mediciną, sujungimą į vieną korporaciją.

    To būrelio pirmas susirinkimas vyko 1927 m. gruodžio 14 d. 1928 m. pradžioje ta mintis randa vis didesnį atgarsį. Klausimui išnagrinėti pakviečiami ir jaunesniųjų kursų studentai, kurie yra įstoję į kitas korporacijas: Juozas Meškauskas, Juozas Kamarauskas, Antanas Gulbinas, Kazys Gogelis, Jonas Bajerčius, Feliksas Zubinas, Jurgis Balčiūnas. Pasitarimai vyko pas J. Račiūną, gyvenusį benediktinų vienuolyne.

    Korporacijos steigimo klausimas keletoje pasitarimų visapusiškai pasvarstomas ir nutariama korporaciją steigti. Korporacijos steigimui nuoširdžiai pritarė Ateitininkų Federacijos (AF) vadovybė.

    Tuometinis AF vadas prof. Stasys Šalkauskis pasiūlė korporacijai vardą “Gaja” ir suformulavo jai obalsį: “Gajus kūnas - budri dvasia”.

    Pasiūlytas korporacijos vardas ir obalsis steigėjų buvo priimtas ir įsteigta Studentų medikų Korporacija “Gaja”. Atlikus visus paruošiamuosius darbus, paruošus korporacijos statutą, nustačius uniformą, pasiuvus vėliavą, korporacija “Gaja” susidūrė su sunkumais.

    Universiteto reguliavinas reikalavo, kad įregistruojama organizacija ar korporacija turėtų globėją iš profesūros. Jis lyg prisiimtų atsakomybę už jos veiklą. Niekas iš Medicinos fakulteto profesorių nesutiko būti korporacijos globėju, nes jos idėjos ir skelbiama pasaulėžiūra nesutiko su profesūros materialistine-ateistine pasaulėžiūra.

    Galų gale, buvo kreiptasi į ponią Sideravičienę, kuri buvo ateitininkė, ištekėjusi už liberalių pažiūrų prof. Broniaus Sideravičiaus, kad ji pasikalbėtų ir paprašyti savo vyro sutikti būti “Gajos” korporacijos globėju. Prof. B. Sideravičius sutiko, ir korp.

    “Gaja” 1928 m. gegužės 3 d. buvo įregistruota universiteto organizacijų sąraše.

    1928 m. pavasario semestro pabaigoje, birželio 3 d., korporacija suruošė pirmą savo metinę šventę ir pašventino vėliavą. Vėliavos kūmais pakviesti: dantų gydytoja Sofija Čerkeliūnienė ir gydytojas Domas Jasaitis. Jie šventės metu buvo pakelti korporacijos Garbės nariais. Vėliau abu įsijungė į korporacijos veiklą ir rėmė ją materialiai bei moraliai.

    Pradžia

    1928 m. žurnalo “Židinys” Vll-me tome aprašyta “Gajos” korporacijos pirmoji šventė ir vėliavos šventinimas. Citata: “Šventinimo iškilmės stud. Bažnyčioje prasidėjo 11 val. Vėliavą šventino ir pamokslą pasakė kun. prof. B. Česnys. Po pamaldų, 12.30 Didžiojoje un-to salėje įvyko iškilmingas susirinkimas, kurį atidarė pirm. J. Račiūnas, trumpai atpasakodamas darbus, kuriuos teko korporacijai per šį laiką nudirbti. Garbės prezidiuman pakviesti: J. E. vysk. M. Reinys, vėliavos kūmai - dr. S. Čerkeliūnienė ir dr. D. Jasaitis, ateitininkų vyr. dvasios vadas prof. kan. P. Kuraitis, At-kų Fed. Garbės pirmininkas prof. P. Dovydaitis ir At-kų Vyr. Tarybos pirm. E. Turauskas. Po to korporacijos senjorai ir junjorai, pakelti į senjorus, atliko iškilmingą pasižadėjimą ir priesaiką.

    Toliau sekė sveikinimai. Gražias kalbas pasakė prof. P. Dovydaitis, Sr. jur. Pr. V. Raulinaitis - At-kų Sendraugių Sąjungos vardu, J.E. vysk. M. Reinys, stud. St. Rauckinas - Stud. At-kų S-gos C. V-bos vardu, stud. St. Lukšys - LU Stud. At-kų S-gos ir visų at-kų korporacijos vardu, stud. V. Mikutėnas - Moksl. At-kų C. V-bos, stud. Mikužis - “Fraternitas Lituanica”, stud. Kubilius - Stud. Med. D-jos vardu ir vėliavos kūmai. Pirmininkui padėkojus už linkėjimus susirinkimas buvo baigtas Ateitininkų ir Lietuvos himnais. Vakare korporantai drauge su kitais ateitininkais turėjo draugišką pasilinksminimą”.

    Korporacijos pirmuoju valdybos pirmininku buvo išrinktas Juozas Račiūnas. Į korporaciją stojo visi, studijuoją Medicinos fakultete ateitininkai: medikai, odontologai, farmacininkai.

    “Gaja” buvo pirmoji profesinė studentų ateitininkų korporacija. Vėliau įsisteigė ateitininkų juristų ir ekonomistų korporacija “Justitia”, kuri buvo įregistruota 1931 m. kovo 12 d., ir vėliau studentų ateitininkų technikų vyrų korporacija “Grandis”, įregistruota 1932 m. kovo. 19 d.

    Tikslai

    Profesinės korporacijos turėjo savo specifinius tikslus.

    “Gajos” korporacijos tikslą nusakė ketvirtas įstatų paragrafas, kuris skamba taip: “Vyriausias korporacijos tikslas yra išauklėti savo narius susipratusiais katalikais, karštais lietuviais patriotais ir gerais savo profesijos darbininkais”.

    5 - tas paragrafas skambėjo ir skamba taip: “Korporacija siekia sujungti visus,-as Lietuvos universiteto Medicinos fakulteto klausytojus,-as lietuvius,-es į tamprią draugišką organizaciją ir teikti savo nariams moralinę bei materialinę pagalbą, palaikyti artimus santykius su užjūrio ir okupuotos Lietuvos lietuviais, gilinti medicinos mokslus ir juos populiarinti liaudyje ir palaikyti gražius bei draugiškus santykius su savo narių ir filisterių šeimomis.”

    Augimas

    Korporacija narių skaičiumi augo labai greitai. Korporacijos valdyba buvo renkama kas semestrą. Antruoju korporacijos pirmininku buvo Petras Kazlauskas (Kazlas); trečiuoju - Antanas Aleknavičius (Alekna); ketvirtuoju - Juozas Meškauskas; toliau - Juozas Kamarauskas, Antanas Gulbinas, Kazys Gogelis ir t.t.

    Per keletą metų narių skaičius pasidarė per didelis, korporacija geresniam veikimui pasiskirstė į vyrų ir moterų grandis. Be bendros korporacijos valdybos, grandys turėjo savo vadovybes. Korporacija savo susirinkimuose ruošdavo paskaitas, kuriose nagrinėdavo ideologines, profesines bei visuomenines problemas.

    “Gajai” besikuriant, kai kas baiminosi, kad profesiniais tikslais ar motyvais susikūrusioje korporacijoje sumenkęs idealistiniai ar pasaulėžiūriniai nusiteikimai.

    Tačiau taip neįvyko. Gajininkai buvo aktyvūs visoje studentų ateitininkų sąjungoje. Pvz., J. Meškauskas buvo Studentų Ateitininkų Sąjungos pirmininku, F. Zubinas buvo tos sąjungos sekretoriumi. Apskritai gajininkai aktyviai dalyvavo visoje sąjungos veikloje.

    Gajininkai, mokomi materialistų-ateistų, stengėsi rimtomis studijomis savo šūkį “Viską atnaujinti Kristuje” paremti moksliškai ar mokslui nesipriešinančiais motyvais ir argumentais. “Gajos” korporacija viešu išėjimu į gyvenimą pareiškė, kad realieji mokslai, tarp jų ir medicina, yra suderinami su religija ir kad tarp jų yra net stiprus ryšys.

    Nedidelė studentų grupė, katalikų idėjų vedini savo veiklai išėjo prieš medicinos pasaulyje įsivyravusias ateistines materialistines pažiūras. Kaip kad ir buvo laukta, šis ateitininkų žygis medicinos darbuotojų tarpe buvo sutiktas su dideliu nepalankumu. Buvo primetamas įprastas ir seniai žinomas kaltinimas: “Jūs ardote studentų medikų ir vėliau esat pasiryžę ardyti gydytojų vienybę ir solidarumą”.

    Vienybė ir solidarumas buvo suprantamas vienašališkai. Nebuvo tolerancijos. Nebuvo apsieita ir be represijų. Studentams ateitininkams gajininkams buvo vengiama skirti stipendijų. Pvz., į Krašto apsaugos ministerijos stipendininkus patekdavo tik kitų pažiūrų studentai. Taip pat buvo jaučiamas fakulteto moralinis spaudimas. Tačiau viso to nepabūgta. Buvo dirbama su dideliu atsargumu ir taktiškumu...

    Nuorodos, Šaltiniai


    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius – 100% (+9261-0=9261 wiki spaudos ženklai).