Glavlitas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Glavlitas (Главное управление по охране государственных тайн в печати, ГУОГТП (ГУОТ)) – cenzūros įstaiga, Vyriausioji valdyba literatūros ir meno reikalams, įsteigta 1922 m. Rusijoje, kontroliavo ir cenzūravo beveik visas Rusijos, o vėliau ir TSRS kultūrinio gyvenimo sritis.

Pavadinimų kaita

  • 1922: Главное управление по делам литературы и издательств при Наркомате просвещения РСФСР
  • 1946: Управление по охране военных и государственных тайн в печати при СМ СССР
  • 1953: Главное управление по охране военных и государственных тайн в печати при СМ СССР
  • 1966: Главное управление по охране государственных тайн в печати при СМ СССР

Veikla

Glavlito veikla buvo aktyviausia 4-ąjį dešimtmetį. Bibliotekoms Glavlitas išsiuntė raštus, kuriuose nurodyta, jog būtina iš bibliotekų fondų pašalinti politiškai kenksmingą literatūrą. Pradėta aktyviai šalinti literatūrą, kurioje minimi „liaudies priešai“ – Levas Trockis, Grigorijus Zinovjevas, Levas Kamenevas. 1937 m. iš bibliotekų fondų išimami Nikolajaus Gogolio, Fiodoro Dostojevskio, Nikolajaus Leskovo, Levo Tolstojaus, Michailo Lermontovo kūriniai. Cenzūros persekiojimai neaplenkė ir religijos srities. Viešųjų bibliotekų fondai buvo „valomi“ nuo religinio turinio knygų ir žurnalų.

19371938 m. iš 144 centriniame Glavlito aparate dirbusių žmonių buvo areštuoti 44 darbuotojai. 19381939 m. Glavlitas išleido 199 įsakus, kuriais buvo uždrausti 1860 autorių veikalai. Visoje šalyje iš knygų prekybos tinklo ir bibliotekų fondų išimti 24 138 799 leidinių egzemplioriai.

4-to dešimtmečio pabaigoje represijos, kurias vykdė Glavlitas, susilpnėjo. Iš pradžių patriotizmą žadinę rašytojai buvo persekiojami, o Antrojo pasaulinio karo išvakarėse patriotizmas tapo pripažinta ideologija. 4-ajame dešimtmetyje Glavlitas turėjo didžiulę įtaką ne tik bibliotekų fondų komplektavimo politikai, bet ir visam kultūriniam Rusijos gyvenimui.

Uždaryta 1991 m. spalio 25 d.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3140-63=3077 wiki spaudos ženklai).