Golfas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Golfo kamuoliukas

Golfas – sportinis lauko žaidimas, laisvalaikio leidimo būdas. Golfas žaidžiamas lauke naudojant nedidelius kamuoliukus bei įvairių dydžių bei formų lazdas (vad. riedmuša).

Istorija[taisyti]

Golfas gali būti kilęs iš žaidimo, škotų piemenų žaisto XIV amžiuje, kur medinė lazda buvo naudojama mažų akmenukų smūgiavimui iki nustatytos ribos. XV amžiaus pradžioje, St. Andrews mokiniai, prie Dandžio, Škotijoje, susidomėjo žaidimu su nendrinėmis lazdomis ir tikrais kamuoliais. Nuo Karališkojo ir St. Andrews senovinio golfo įkurimo bei pirmųjų golfo taisyklių išspausdinimo 1754 m. vis daugiau žmonių ėmė žaisti golfą. Žaidimas paplito po Angliją bei britų kolonijas visame pasaulyje; Karališkasis ir senasis golfo klubai su 1800 narių, garantavusių tinkamumą bei jų pakeitimą reikalui esant, tapo šio žaidimo pagrindiniais autoritetais. 1860 m. Britų atvirasis čempionatas buvo pirmasis golfo turnyras; visai netrukus, 1895 m., įvyko JAV atvirasis čempionatas bei 1916 m. buvo įsteigta Profesionaliųjų golfo žaidėjų asociacija (PGA), tapusi profesionalaus golfo klestėjimo priežastimi. Nors pirmojo moterų golfo turnyro data minima 1893 m., Atvirasis moterų čempionatas įvyko 1946 m., o Danijos PGA Čempionatas 1955 m.

Golfas Lietuvoje[taisyti]

Lietuvoje golfas pradėtas žaisti 2000 m. Tuomet šalia Kauno, Didžiosiose Lapėse įrengtas pirmasis 9 laukų golfo aikštynas.[1] Iki 2006 m. golfo aikštynas Didžiosiose Lapėse buvo vienintelis Lietuvoje. Šiuo metu jau įrengta 6 golfo aikštynai, veikia Lietuvos golfo federacija, 2010 m. surengtas 5-asis Lietuvos atviras golfo čempionatas, vyksta Lietuvos golfo federacijos taurės, kitos varžybos, nustatyta Lietuvos golfo žaidėjų reitingavimo sistema.[2] 2010 m. Lietuvos atvirąjį golfo mėgėjų čempionatą vyrų turnyre laimėjo Lietuvos atstovas Arnas Kaunas, sužaidęs per 218 smūgių (70-73-75), moterų varžybose nugalėtoja tapo Latvijos golfo žaidėja L. Dobelė (rezultatas 241 smūgis; 79-81-81).[3]

Turnyras[taisyti]

Golfas

Golfas yra tikslumo žaidimas, kuriame žaidėjai smūgiuoja kamuolį su riedmuša iš 18 duobučių sudarytu taku, kuris turi pradžios atžymą ir duobutę kitame gale, į kurią turi įkristi kamuoliukas. Tikslas yra įridenti kamuoliuką į visas 18 duobučių, atliekant kuo mažiau smūgių. Pagrindiniai golfo turnyrai yra sudaryti iš keturių etapų (72 duobutės), žaidžiant po vieną etapą per dieną. Tokia tvarka iš žaidėjų reikalauja puikios koncentracijos per rungtynes ir suteikia žaidėjui geriausią galimybę įveikti tako sunkumus.

Yra pripažintos dvi rungtynių formos:

  • Mačas, kuriame du žaidėjai, ar dvi komandos žaidžia su nustatytu duobučių skaičiumi (18, 36, 54 ar 72). Duobutę laimi žaidėjas ar komanda, kuri pataiko į ja kamuoliuką, padarę mažiausiai smūgių.
  • Smūgiavimo žaidimas, kuriame atskiri žaidėjai ar komandos žaidžia su nustatytu duobučių skaičiumi (18, 36, 54 ar 72). Laimėtojas yra žaidėjas ar komanda turinti mažiausią bendrą smūgiavimų sumą.

Be šių dviejų rungtynių tipų yra dar keli variantai:

  • Mono žaidimas, kiekvienas golfo žaidėjas žaidžia prieš kelis oponentus (smūgiavimo žaidime), ar vieną oponentą (mače).
  • Dvigubas – šiame žaidime komanda, sudaryta iš dviejų žaidėjų, žaidžia prieš oponentų komandą. Yra trys komandinių rungtynių tipai. „Ketvertuose“ (foursomes) kiekviena komanda žaidime naudoja po vieną kamuoliuką ir komandų žaidėjai smūgiuoja jį paeiliui. „Naujokų“ (greensome) žaidime kiekvienas žaidėjas iš kiekvienos komandos naudoja po kamuoliuką. Antruoju smūgiu kiekviena komanda smūgiuoja geriausioje pozocijoje esanti savo kamuoliuką. Po kiekvieno pataikymo į duobutę užrašomas kiekvienos komandos geriausias rezultatas.

Takas[taisyti]

Golf bunkers Filton.jpg

Golfo takas yra sudarytas iš 18 duobučių, išdėstytų natūralioje aplinkoje. Kiekvienas takas, suplanuotas tako dizainerio, yra individualus. Be to, plotas, suplanuotas žaidimo tikslams – takas turi natūralių gamtinių klūčių, kurios reikalauja išskirtinio atidumo kiekvienai duobutei. Atstumas tarp duobučių gali būti nuo 90 m. iki 550 m.

Lygiai[taisyti]

Priklausomai nuo atstumo ir take esančių kliūčių, yra nustatytas atitinkamas smūgiavimų, pataikymui į duobutę, skaičius – lygiais. Per smūgiavimo žaidimo turnyrą, kiekvieno žaidėjo bendras smūgiavimo skaičius yra palyginamas su standartu riedmušai duobučių skaičius, kurį paparastai reikia įveikti, yra nuo 70 iki 72.

Taurių varžybos ir čempionatai[taisyti]

Pasaulio žaidėjų reitingai kas dveji metai yra nustatomi Tarptautinės federacijos PGA vyrų profesionalų turnyruose. Kiekvienas žaidėjas kaupia taškus mažiausiai iš 40 turnyrų, per 4 pagrindinius čempionatus ir vyrų profesionalų lygoje – Profesionalų golfo žaidėjų asociacija (PGA) visame pasaulyje (Europoje, JAV, Pietų Afrikoje, Azijoje ir Pietų Pusrutulyje). 4 pagrindiniai turnyrai, kurie sudaro Grand Slam, yra: Meistrų (Masters; Augustoje, Džordžija, nuo 1934 m.), Atvirasis JAV (US Open; nuo 1895 m., kiekvienais metais žaidžiamas kitame take), Atvirasis Britanijos (British Open; nuo 1860 m., žaidžiamas Škotijoje ir Anglijoje, viename iš 10 galimų takų) ir JAV PGA turnyras (USPGA; nuo 1916 m., JAV skirtinguose takuose).

Prestižiniame Ryder Taurės čempionate dalyvauja Europos ir Amerikos komandos. Varžybos nuo 1927 m. vyksta kas dveji metai, pakaitomis JAV ir Europos takuose. Galiausiai, komandų iš trijų narių Pasaulio taurė, Danchilo taurė (Dunhill`s Cup), nuo 1953 m. žaidžiama kiekvienais metais. Moterų profesionalų lyga sudaro 40 turnyrų, vykstančių per vienerius metus. Yra 4 pagrindiniai turnyrai: Atvirasis JAV (US Open; nuo 1946 m.), Moterų PGA čempionatas (Ladies` PGA; nuo 1955 m.), Nabisco čempionatas (1972 m.) ir Du Maurier Classic (nuo 1984 m.). Nuo 1990 m. kas dveji metai Amerikos profesionalų komanda žaidžia prieš Europos komandą Solheim Taurės varžybose.

Technika[taisyti]

Golf player putting green 2003.jpg

Golfo žaidėjai turi pritaikyti savo techniką ir įgūdžius prie aplinkos, kurioje jie žaidžia. Atsižvelgti į oro sąlygas – vėją, lietų ir žemės drėgnumą – kurie turi svarbų poveikį kamuoliuko trajektorijai.

Pirmasis ir antrasis smūgiavimas į duobutę paprastai yra ilgi ir labai svarbūs rezultatui. Golfo žaidėjas siekia sklandaus judesio, tikslaus sąlyčio ir gero užbaigimo.

Būdami prie pievelės, žaidėjai turi įvertinti atstumą iki duobutės ir pasirinkti tinkamą metalinę riedmušą. Golfo žaidėjas smūgiuoja kamuoliuką į taikinį lėtai ir aukštai arba riedančiai.

Išmušimas iš duobelės Duobelę nevisuomet galima traktuoti kaip kliūtį. Kai kurie golfo žaidėjai labiau mėgsta duobeles nei aukštą žolę, nes kamuoliuko atoveikis ant smėlio paviršiaus yra geriau nuspėjamas. Naudodamas smėliui skirtą pleištinę riedmušą, žaidėjas smūgiuoja į smėlį už kamuoliuko, pastarojo nepaliesdamas.

Varymas Visi varymo pievelių takai turi vienodą paviršių, bet tai nereiškia, kad kamuoliukai riedės tuo pačiu greičiu. Padedant golfo žaidėjams įvertinti kamuoliuko riedėjimo trajektorijas kiekvienai pieveliai, yra nustatoma skalė, vadinama stemp matuokliu. Baigiamajam kamuoliuko varymui yra svarbu, kad golfo žaidėjas įvertintų pievelę iš skirtingų kampų: jis analizuoja kamuoliuko trajektoriją iki duobutės, po to trajektoriją nuo duobutės iki kamuoliuko. Pats smūgis turi būti atkliktas švytuokliniu judesiu, neįsitempiant.

Laikymo būdai[taisyti]

Golfo žaidėjai turi atrasti jiems patogiausią riedmušos laikymo būdą. Geras laikymas sumažina įtempimą rankose ir padidina rankų lankstumą bei smūgio tikslumą.

Įranga[taisyti]

Metal clubs.jpg

Riedmuša – lazda, kuria smūgiuojama. Žaidžiant take reikalingos kelių tipų riedmušos. Reikiamam atstumui įveikti ir pagal konkrečią situaciją, žaidėjai pasirenka atitinkančias savybes turinčią riedmušą. Pirmosios riedmušos buvo pagamintos iš medžio. Įrangos tobulinimas padidino smūgių tikslumą ir atstumą, kurį kamuoliukas skrieja.

Kadangi buvo pradėti gaminti sunkesni kamuoliukai, reikėjo tvirtesnės medienos riedmušoms, dėl to palaipsniui pradėtos naudoti sintetinės medžiagos. Šiandien tai plienas, grafitas, titanas ir lydiniai pakeitę medieną naudojamą riedmušų galvutėms ir kotams.

  • Medinės riedmušos – naudojamos didelių nuotolių smūgiams. Yra sunumeruotos nuo 1 iki 7, ar net iki 9, priklausomai nuo jų stiprumo. 1-o medinė riedmuša (Driver) dažniausiai naudojama pirmam smūgiavimui.
  • Metalinės riedmušos – naudojamos kamuoliuko varymui pievelėje. Jos sunumeruotos nuo 1 iki 9, priklausomai nuo mušimo aukštyn reikalingos plieninės galvutės: 1–4 numerių riedmušos turi mažiausią mušimo aukštyn kampą ir naudojamos tolimoms distancijoms, tuo tarpu 8 ir 9 numerio riedmušos turi dydžiausią mušimo aukštyn kampą ir naudojamos trumpoms distancijoms pievelėje.
  • Pleištinės riedmušos – naudojamos ypatingais atvėjais. Jų kotas yra trumpesnis nei metalinių, kad būtų užtikrinta geresnė kamuoliuko trajektorija. Plati galvutė su dideliu kamuoliuko mušimo kampu leidžia tiksliai smūgiuoti. Žaidėjas pievelėje naudoja padavimo pleištą, o duobelėje naudoja smėlio pleištą, kad galėtu išmušti iš jos kamuoliuką, suteikdamas jam aukštą parabolinę skriejimo trajektoriją. Aukšto lėto padavimo pleištas naudojamas sudėtingais atvėjais duobelėse ir aukštoje žolėje aplink pievelę.
  • Lazda įridenimui – riedmuša su tiesia, pilna kamuoliuko smūgiavimo plokštuma, naudojama ridenimo smūgiams pievelėje, kai žaidėjui reikia nutaikyti kamuoliuką maksimaliu tikslumu.

Šaltiniai[taisyti]


Nuorodos[taisyti]

Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją
Verta.png Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją.

VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+13464-340=13124 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti