Gubernijos parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Gubernijos parkas
Trikamienė liepa Gubernijos parke

Gubernijos parkas – apie 1 ha ploto parkas Šiauliuose, Gubernijos rajone, šalia alaus daryklos „Gubernija“. Tai buvusio Šiaulių ekonomijos Gubernijos dvaro parko netaisyklingos formos likučiai. Parko įžymybė – trikamienė liepa.

Istorija

Patikimų žinių, kaip atrodė pirmasis Gubernijos dvaras ant buvusio Vinkšnos ežero kranto, išlikę mažai; tik užsimena apie jį ir Šiaulių ekonomijos istorijos autorius Mauricijus Griškevičius. Ekonomijos rūmuose Gubernijoje buvo įsikūrusi dvarų administracija, čia lankydavosi ekonomijos valdytojai ir nuomotojai.

1657 m. švedai rūmus sudegino, bet jau 1680 m. dvare vėl stovėjo du gyvenamieji namai, kuriuose gyveno aukštieji ir žemieji Ekonomijos pareigūnai, keli ūkiniai pastatai ir kalėjimas. Dvarą supo daržai ir vyšnių sodas. Netoliese buvo palivarko pastatai. 1736 m. dvaro rūmai vėl sudegė, 1738 m. naujų mūrinių rūmų statyba buvo pradėta, bet nepabaigta pritrūkus lėšų, kai dėl karaliaus karūnos kovojo Augustas III ir Stanislovas Leščinskis.

Vėliau ekonomijos būstinė perkelta į Šiaulius, į Didždvarį, kur buvo pastatyti nauji mediniai rūmai prie dabartinės Vilniaus gatvės ir vasaros rezidencija (dabar Šiaulių universiteto Menų fakultetas), o Gubernijos parke buvusiuose pastatuose Šiaulių ekonomijos valdytojas Antanas Tyzenhauzas įkūrė alaus daryklą, manufaktūrą, pastatytas vandens malūnas.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 107% (+1925-0=1925 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-131=-131 wiki spaudos ženklai).