Harvardo universitetas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Harvardo universitetas
Harvardo logo.svg.png
Šūkis "Veritas" angl. "Truth"
Įkurtas 1636 metais
Tipas Privatus
Finansinis
šelpimas
35.6 mlrd. dolerių
Prezidentas Drew Gilpin Faust
Vieta Kembridžas, Masačusetso valstija, JAV
Bakalaurai 6,715
Magistrantai 12,424
Svetainė www.harvard.edu

Harvardo universitetas (angl. Harvard University arba angl. The President and Fellows of Harvard College) - privatus universitetas, Kembridže, Masačusetso valstijoje, Ivy League narys. Steigėjas - kolonijinio Masačusetso įstatymų leidžiamasis organas, Harvardo universitetas yra seniausia aukštesnio studijavimo įstaiga Jungtinėse Valstijose (įsteigtas 1636 m.). Jis yra pirma ir seniausia korporacija Šiaurės Amerikoje.

Pradžioje pavadintas „Nauja Kolegija“ (t. p. - „kolegija Naujame Mieste“), 1639 m. kovo 13-ąją įstaiga buvo pervadinta Harvardo Kolegija, po to kai jaunas dvasininkas Džonas Harvardas (jis buvo pabaigęs Anglijos Emmanuel Kolegiją, Kembridže (Kembridžo universiteto kolegiją)), iš Orpingtono Jungtinėje Karalystėje testamentu kolegijai paliko savo biblioteką, kurią sudarė 400 knygų ir apytiksliai 750 svarų (kas buvo pusė jo turto). Ankstyviausia žinoma oficiali užuomina apie Harvardą kaip universitetą paminėta naujoje 1780-ųjų Masačusetso Konstitucijoje.

Per savo 40 metų kadenciją kaip Harvardo prezidentas (1869 - 1909), Čarlzas Vijamas Eljotas (angl. Charles William Eliot) radikaliai pakeitė Harvardo struktūrą į šiuolaikinių tyrinėjimų universiteto. Eljoto reformos apėmė pasirenkamus kursus, mažas klases, ir stojamuosius egzaminus. Harvardo modelis darė įtaką Amerikos švietimo sistemai visos šalies mastu, ir kolegijoms ir vidurinėms mokykloms. Eliotas taip pat buvo atsakingas už dabar garsios „Harvardo Klasikos“ publikaciją, kolekcijos „didelių knygų“ (angl. great books) nuo daugialypės disciplinos, publikuotos 1909 m. P. F. Collier ir Sūnų, jis pasiūlė kolegijos išsimokslinimą penkiolikos minučių per dieną skaitymo. Ši kolekcija netrukus tapo žinoma kaip „daktaro Eljoto penkių pėdų lentyna“. Per jo įtakingą prezidentavimą, Eljotas, produktyvus knygų ir žurnalų rašytojas ir daug keliaujantis oratorius iki radijo amžiuje, tapo plačiai pripažintu visuomenės veikėju, kad po jo mirties 1926 m. jo vardas tapo sinoniminis visuotiniams amerikiečių aukštojo išsilavinimo troškimams.

1999 m. Radcliffe Kolegija, įsteigta 1879 m. kaip „Harvardo Priestatas Moterims“, formaliai sujungtas su Harvardo universitetu, ir tapo Pažangaus Studijavimo RadKlife Institutu.

Harvardo bibliotekos kolekcija apima daugiau kaip 15 milijonų knygų, ir ji yra didžiausia akademinė biblioteka Jungtinėse Valstijose, ir ketvirta tarp penkių pasaulio megabibliotekų (sąraše po Britanijos Biblioteka, Kongreso Biblioteka, ir prancūzų „Bibliothèque nationale“, bet prieš Niujorko Viešąją biblioteką).

Harvardas turi didžiausią finansinį rėmimą iš visų nekomercinių organizacijų (išskyrus Bill & Melinda Geitsų labdaros fondą), 2007 m. siekusį 35,6 milijardų dolerių.

Istorija[taisyti]

Harvardo Kolegijos graviūra. Paul Revere, 1767 m.
Elizos Susan Quincy piešinys 1836 m. rugsėjo procesijos Harvardo buvusių studentų, išvykstančių iš apygardos Meeting House ir einančių į Paviljoną. Eliza Susan Quincy buvo duktė Josiah Quincy, (Harvardo prezidentė 1829-1845)

Harvardo universitetas yra seniausia įstaiga aukštesnio studijavimo Jungtinėse Valstijose, įsteigta praėjus 16 metų po Piligrimų atvykimo į Plimutą. Harvardo Kolegija buvo įkurta 1636 m. Masačusetso įlankos Kolonijos Didžiojo ir Vyriausiojo Teismo balsavimu ir buvo pavadinta jos pirmo geradario garbei, Džonas Harvardas iš Čarlstauno (angl. Charlestown), jaunas dvasininkas, kuris po savo mirties 1638 m. paliko savo biblioteką ir pusę savo turto naujajai įstaigai. Chartija, įkūrusi Harvardo Kolegijos korporaciją, buvo pasirašyta Masačusetso gubernatoriaus Thomas Dudley 1650 metais.

Ankstyvaisiais metais Kolegija siūlė klasikinį akademinį kursą, pagrįstą anglų universiteto modeliu, bet suderintą su dominuojančia Puritoniška pirmų kolonistų filosofija. Kolegija buvo prijungta prie Kongregacionalistų (Parapijiečių) klasės. Ankstyva brošiūra, publikuota 1643 m., pateisino Kolegijos egzistavimą: „Pakelti Studijavimo kokybę ir išsaugoti tai Palikuonims, bijant palikti neraštingą dvasininkiją Bažnyčioms“. Harvardo ankstyvas devizas buvo „Kristui ir Bažnyčiai“. Jo direktyvoje studentams tai išdėstė viso išsimokslinimo tikslą: „Tegul kiekvienas studentas būna aiškiai instruktuotas ir turėtų omenyje, kad svarbiausias jo gyvenimo ir studijavimo tikslas yra pažinti Dievą ir Jėzų, kurie yra amžinasis gyvenimas. Ir todėl Kristus turi būti pateiktas kaip vienintelis viso teisingo studijavimo ir žinių pamatas“.

1708 metų rinkimuose, kai buvo išrinktas Džonas Leveretas (angl. John Leverett), pirmas prezidentas, kuris nebuvo dvasininkas, pažymėjo Kolegijos virtimą intelektualios nepriklausomybės kryptimi nuo Puritonizmo.

XVII amžiuje Harvardo universitetas įkūrė Indijos Kolegiją, kad auklėtų Amerikos senbuvius, tai buvo nesėkmingas sprendimas ir 1693 m. kolegija buvo uždaryta.

Tarp 1830 m. ir 1870 m. Harvardas buvo privatizuotas. Tuo metu, kai Federalistai kontroliavo valstijų valdžią, Harvardas klestėjo, bet 1824 m. federalistų partijos pralaimėjimas rinkimuose Masačusetse leido atgimstantiems demokratams-respublikonams blokuoti valstybinį privačių universitetų finansavimą. Iki 1870 m. politikai ir ministrai, kurie iki šio laiko sudarė universiteto prižiūrėtojų valdybą buvo pakeisti Harvardo buvusių studentų, įtrauktų iš Bostono viršutinės klasės verslo ir profesinės bendruomenės, o universitetas gyvavo iš privačių lėšų.

Per šį periodą, Harvardas pergyveno neprilygstamą vystymąsi, kuris padėjo tapti finansiškai saugiais Amerikos kolegijų lygoje. Ronald Story pažymi, kad 1850 m. Harvardo visas turtas buvo penkis kartus didesnis negu susijungusių Amherst & Williams, ir tris kartus didesnė negu Džailo universiteto. Kai valdžioje buvo prezidento Eljoto administracija, Harvardas užsitarnavo liberaliausio ir demokratiškiausio iš Trijų Didžiųjų universitetų reputaciją, ir todėl žydai nejautė, kad kelias į prestižinę kolegiję būtų uždarytas. 1870 metais per Eljoto kadenciją, Richard Theodore Greener tapo pirmu afroamerikiečiu, kuris pabaigė Harvardo Kolegiją. Po septynerių metų, Louis Brandeis, pirmasis žydų teisėjas Aukščiausiajame Teisme, baigė Harvardo Teisės mokyklą.

Vis dėlto, Harvardas tapo tvirtove aiškiai Protestuojančio elito – vadinamosios Bostono Brahmano klasės (angl. Boston Brahmin class) – ir tas tesėsi iki 20-ojo amžiaus. Socialinė 1880-ųjų aplinka, Harvardas yra pavaizduotas Owen Wister filosofijoje.

Nors Harvardas užbaigė reikalingą koplyčią 1880-ųjų viduryje, mokykla vis tik liko kultūriškai protestantantiška, ir silpnėjimo nuogąstavimas ižaugo kaip imigrantų registracija, katalikai ir žydai pradėjo kilti dvidešimto amžiaus pabaigoje. Iki 1908 m. katalikai sudarė devynis procentus naujokų klasės, ir tarp 1906 m. - 1922 m. žydų registracija Harvarde padidėjo nuo šešių iki dvidešimties procentų. 1922 m. birželį, Prezidento Lowell kadencijos metu, Harvardas paskelbė žydų kvotą. Kiti universitetai padarė tai slapta. Lauelas padarė tai atvirai, ir laikė tai besikaunančio antisemitizmo priemone, rašydamas, kad „antisemitinis jausmas tarp studentų didėja proporcingai su didėjančiu žydų skaičiumi“. Harvardo šališka politika, buvo dalinai atsakinga už Bostono Kolegijos 1863 m. ir Brandeis universiteto kaimyniniame Waltham 1948 m. įsteigimą.

Pašalinimo politika nebuvo apribota religinėms mažumoms.

Harvardo mokyklos[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Harvardo universitetas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.