Holodomoras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bado iškankintas vaikas (foto 1933 m.)

Holodomoras (ukr. Голодомор) – 1932-1933 m. badas, viena didžiausių nacionalinių katastrofų šiuolaikinėje Ukrainos istorijoje.

Teigiama, kad badą tikslingai suplanavo sovietų valdžia, kad pažabotų ukrainiečių nacionalizmą. Kiti įsitikinę, jog Holodomorą nulėmė ekonominės problemos, kurias sukėlė sovietų aktyviai vykdyta industrializacija. Taip pat manoma, jog tiesioginė bado priežastis buvo gamtinio pobūdžio.

Tarptautinė bendruomenė nesutaria, ar šis badas atitinka teisinį genocido apibrėžimą. 2008 m. kovo mėnesį Ukrainos parlamentas ir kai kurių kitų šalių vyriausybės Holodomorą pripažino genocidu.

Aukų skaičius[taisyti]

Baigiantis 1933 metams, milijonai žmonių badavo ir mirė nuo bado Ukrainoje ir kai kuriose kitose SSRS respublikose. Paskaičiuota, kad Holodomoro metu mirė nuo 7 iki 10 mln. žmonių. SSRS valdžia nustatė labai aukštas grūdų rekvizicines normas, kurias turėjo atiduoti valstiečiai Ukrainoje valdžios organams. Kaimuose žmonėms nebepakako maisto pramisti, todėl jie badavo neturėdami ką valgyti. SSRS valdžia ilgą laiką neigė, kad apskritai šis badas buvo, NKVD, o vėliau KGB labai lėtai atidarė archyvus, kad būtų galima būtų peržiūrėti dokumentaciją susijusią su holodomoru. Ukrainos politikas Stepan Khmara posėdyje Ukrainos parlamente Radoje, kreipėsi į Kulchytskį: "Aš norėčiau kreiptis į mokslininkus, ypatingai Stanislavą Kulchytskį, kuris bando "numušti" aukų skaičių iki 3-3,5 milijono žmonių. Aš išanalizavau šiuos klausimus ir demografinę statistiką ir nustačiau, kad mažiausiai buvo 7 milijonai aukų [1]. Tačiau egzistuoja ir skaičiavimų, kuriuose teigiama, kad nuo bado Ukrainoje mirė apie 20 milijonų žmonių.

Šaltiniai[taisyti]


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Holodomoras – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+3457-128=3329 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti