Hoplofobija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Hoplofobija (angl. hoplophobia) – iracionalus pasibjaurėjimas šaunamaisiais ginklais, iracionali jų baimė, priešpastatant ją pagrįstam bijojimui žmonių, ginkluotų šaunamaisiais ginklais.[1] Kartais terminas hoplofobija vartojamas išplėstai aprašant juo bet kokią šaunamųjų ginklų baimę[2][3] ar jais ginkluotų žmonių baimę.[4]

Kilmė

Rašytojas ir autoritetas šaunamųjų ginklų srityje Džefas Kuperis (Jeff Cooper) teigia sukūręs žodį angl. hoplophobia 1962 m., kad juo aprašytų tai, ką jis pavadino „protiniu sutrikimu, kurį sudaro neprotingas įtaisų, o čia būtent šaunamųjų ginklų, siaubas.“[5] Terminas sudarytas iš gr. ὅπλον, hoplon 'ginklas'[6] + gr. φόβος, fobos 'baimė'.[7]

Dž. Kuperis šį žodį naudojo kaip alternatyvą slengo terminams teigdamas: „Mes skaitome apie angl. gun grabbers ('ginklų gobšuolius') ir angl. anti-gun nuts ('priešginklinius pakvaišėlius'), bet šie pavadinimai nepaaiškina tokio elgesio.“ Kuperis priskyrė pastarąjį elgesį iracionaliai šaunamųjų ir kitokių ginklų baimei. Kuperio nuomone labiausia įprasta hoplofobijos pasireiškimo forma yra „idėja, kad instrumentai turi savo valią, skirtingą nei turi jų vartotojai“.[5] „Pittsburgh Tribune-Review“ žurnalistas Dimitris Vasilarosas (Dimitri Vassilaros) spėliojo, kad Kuperis sukūrė šį terminą kaip būdą pasišaipyti iš tų, kurie mano, kad ginklai turi savo laisvą valią.[8]

Medicininis statusas

Hoplofobija nėra įtraukta į fobijų sąrašą vadove „Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM)“ ('Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovas'), kurį leidžia American Psychiatric Association ('Amerikos psichiatrų asociacija'), tačiau įtraukta į „The Encyclopedia of Phobias, Fears, and Anxieties, Third Edition“ ('Fobijų, baimių ir nerimo eciklopedija') bei Oksfordo Psichologijos žodyną.

Kuperio aprašyta reikšmė ir vartosena išeina už DSM naudojamos fobijų apibrėžties rėmų. Vienu iš fobijų diagnostinių kriterijų yra faktas, kad asmuo žino ir pripažįsta, kad jo baimė yra iracionali. Ši baimė sukelia tam tikrą funkcinį sutrikimą.[9] Reali medikų užfiksuotas šaunamųjų ir kitokių ginklų fobija gali egzistuoti, tačiau yra reta.[3]

Nuorodos

  1. (1990) To Ride, Shoot Straight, and Speak the Truth. Boulder, Colorado: Paladin Press, 16–19.
  2. (2006) Concise Dictionary of Modern Medicine. New York: McGraw-Hill, 307. “hoplophobia PSYCHOLOGY Fear of firearms. See Phobia”
  3. 3,0 3,1 (2006) Contemporary Diagnosis and Management of Anxiety Disorders. Pennsylvania: Handbooks in Health Care, 107. “Table 7-1 Names of Some Phobias...Unusual...Hoplophobia-fear of firearms”
  4. The licensing of concealed handguns for lawful protection: support from five state Supreme Courts“. Albany Law Review, 68 (2), 305+ (2005). “The precise term for such fears is "hoplophobia" (fear of armed citizens)” 
  5. 5,0 5,1 Cooper, Jeff. Vol. 5 No. 7 Jeff Cooper's Commentaries. June 1997, pg. 39.
  6. ὅπλον, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  7. φόβος, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  8. Vassilaros, Dimitri. "Bloomberg's hoplophobia", Pittsburgh Tribune-Review, January 8, 2006. Nuoroda tikrinta 2012-08-24. “Hoplophobia is a tongue-in-cheek neurosis "discovered" in 1962 by firearms instructor Jeff Cooper to mock those who think guns have free will. Or any will for that matter.”
  9. (June 2000) Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-IV TR (Text Revision). Arlington, VA, USA: American Psychiatric Publishing, Inc.. DOI:10.1176/appi.books.9780890423349. “Criterion C: "The person recognizes that the fear is excessive or unreasonable. Note: In children, this feature may be absent."”

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5395-0=5395 wiki spaudos ženklai).