Ignas Vylius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Ignas Vylius (1904 m. kovo 22 d. Pavandenėje, Telšių apskr. – 1946 m. gegužės 16 d.) – Lietuvos karo lakūnas, antisovietinio ir antinacinio pasipriešinimo organizatorius ir dalyvis.

Biografija

Mokydamasis Telšių gimnazijoje priklausė šaulių organizacijai, dalyvavo 1923 m. Klaipėdos išlaisvinime. 1924 m. rudenį įstojo į Karo mokyklą. 1926 m. rugsėjo 7 d. suteiktas jaunesniojo leitenanto laipsnis, paskirtas į 8-tąjį DLK Vaidoto pėstininkų pulką, o 1927 m. spalio mėn. perkeltas į Karo aviaciją. Mokomojoje eskadrilėje atlikęs 62 skrydžius, pirmą kartą 1928 m. rugsėjo 6 d. išskrido savarankiškai. Suteiktas II eilės karo lakūno vardas, pervestas į aviacijos karininkų specialybę – paskirtas į 2-ąją eskadrilę.

1930 m. susituokė su studente Petrute Ščiukaite, susilaukė dviejų dukterų ir sūnaus. 1932 m. sausio 1 d. gavo kapitono laipsnį, tačiau dėl dalyvavimo voldemarininkų veikloje iš kariuomenės paleistas, o 1940 m. gegužės mėn. areštuotas.

Buvo kalinamas ir sovietinės okupacinės valdžios, iš kalėjimo išlaisvintas antrą karo dieną Kauno sukilimo metu. Paskirtas kalėjimo viršininku tuoj pat išgelbėjo 30 žydų, paleisdamas juos. Įkūrė Lietuvos nacionalistų partiją (LNP), tačiau, nepakęsdamas vokiečių kišimosi, po trijų mėnesių pasitraukė iš kalėjimo viršininko pareigų. Atsiribojo nuo kolaborantų su su vokiečiais. NLP kaupė techniką pogrindžio spaudai.

1942 m. balandžio mėn. pradėjo vadovauti LLKS kariniam sektoriui. Rengdamasis Lietuvos reokupacijai, įsigijo dokumentus Velavičiaus pavarde. 1944 m. balandžio mėn. vokiečiams suėmus LKKS vadovybę, ėmė vadovauti LLKS, užmezgė ryšius su Abvere tarnavusiu kpt. Viktoru Vilkutaičiu, kūrė „Vanagų“ grupuotę.

Lietuvių kariniam pasipriešinimui skirtas pasitarimas turėjo vykti 1944 m. rugsėjo 5 d. Tauragės apskrityje, Kaltinėnų miestelyje, tačiau, sužinojus Raudonai armijai, kelias buvo užminuotas ir po sprogimo kpt. I. Vylius buvo sužeistas – atsidūrė Karaliaučiaus ligoninėje. Mokėsi Abvero sistemoje, tačiau 1945 m. nepavykus išskristi į Lietuvą, savarankiškai keliavo su bendraminčiais pėsčiomis. Sučiupti prie Štetino Lenkijoje buvo areštuoti patrulių ir perduoti „SMERŠ“. Kaune tardytas, atpažintas ir 1946 m. gegužės 16 d. „už dalyvavimą diversinėje veikloje“ nuteistas sušaudyti.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3297-44=3253 wiki spaudos ženklai).