Ikona

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Ikona (religija))
 Crystal Clear app logout.png  Straipsnis turėtų prasidėti aiškiu apibrėžimu - Kažkodėl visiškai nevykusi griozdiška pastraipa būtent iš en klonuota į lt – aprašomų „prasmių-prasmelių“ gausa tampa dar labiau beprasme. Palyginti, aiškūs ir konkretūs įvadai į temą de, pl variantuose ar ru, kas supranta.
Jei galite, apibrėžkite straipsnio dalyką, pagrindinę sąvoką.
1410 m. Andrejaus Rubliovo ikona

Ikona (gr. εiκών tar. eikon 'atvaizdas') yra religinio meno darbas, dažniausiai paveikslas, pasitaikantis rytų krikščionių (pavyzdžiui, stačiatikių) ir katalikų religiniame mene, dažniausiai vaizduojantis Mariją, Kristų, apštalus ar angelus. Plačiau šis terminas yra naudojamas įvairiuose kontekstuose įvardinti piešinį, paveikslą, ar atvaizdą; panašumo ženklą, kuris reprezentuoja tikrąjį objektą sureikšmindamas ar atspindėdamas jį konkrečiai arba perkeltine prasme (semiotiškai); šia prasme, žodis ikona taip pat naudojamas — ypač modernioje kultūroje — bendrąja socialinio simbolio (vardo, veido, paveikslo, tvirtovės, ar netgi konkretaus asmens plačiai pripažinto įkūnijančiu kokias nors svarbias savybes) prasme: konkretus objektas, paveikslas ar atvaizdis, kuris — tiesiogiai ar parekeltine prasme, dažniausiai asocijuojant su religinės, kultūrinės, politinės ar ekonominės svarbos dalykais — simbolizuoja kokią nors vertybę.[1]

Ikonos būna iš metalo, akmens, mozaikos pavidalo, arba nutapytos ant drobės arba popieriaus. Ikonomis dekoruota medinė cerkvės pertvara, skirianti altorių nuo likusios cerkvės erdvės, vadinama ikonostasu.


Nuorodos

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+25-0=25 wiki spaudos ženklai).