Ilyrijos pretorinė prefektūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Ilyrijos pretorinė prefektūra
PRAEFECTURA PRAETORIO PER ILLYRICUM
ὑπαρχία τῶν πραιτωρίων τοῦ Ἰλλυρικοῦ

Vaizdas:Blank.png

347 – IX a.

Vaizdas:Blank.png

Praetorian Prefectures of the Roman Empire 395 AD.png

Prefektūra 379 m. (pažymėta tamsiai žaliai)

Valstybė: Rytų Romos imperija
Administracinis centras: Sirmiumas
Tesalonikai
Diecezijos: 2 (395)

[[Kategorija:Šablonas:Country data Rytų Romos imperija istoriniai administraciniai vienetai]]

Ilyrijos (Ilyriko) pretorinė prefektūra (lot. Praefectura praetorio per Illyricum, gr. ὑπαρχία [τῶν πραιτωρίων] τοῦ Ἰλλυρικοῦ) – vėlyvosios Romos imperijos administracinis vienetas, viena iš keturių pretorinių prefektūrų. Jis apėmė Ilyrijos ir Graikijos istorinius regionus: dabartinės Graikijos, Albanijos, Makedonijos, Serbijos, Kosovo, Juodkalnijos teritorijas. Pradiniu laikotarpiu prefektūrai taip pat priklausė ir Panonija (dab. Kroatijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Vengrijos ir dalies gretimų šalių teritorijos).

Raida

Prefektūra buvo įkurta vėliausiai iš visų pretorinių prefektūrų, 347 m. Jos teritorijos (3 diecezijos) buvo atskirtos nuo Italijos pretorinė prefektūros. Tačiau iki pat 395 m. Ilyrijos prefektūros likimas buvo permainingas: ji buvo tai atkuriama, tai naikinama, ją visą ar jos dalis prijungiant prie Italijos. Kaip atskiras administracinis vienetas ji egzistavo 347–461 m. ir 375–379 m. Galiausiai, padalinus Romos imperiją į dvi dalis, Ilyrijos prefektūra priskirta Rytų Romos imperijai, bet ji prarado Panonijos dieceziją. Tuo metu jos sostinė galutinai nusistovėjo Tesalonikuose.

VII a. dėl slavų invazijų Bizantija neteko beveik visų prefektūros teritorijų. Paskutiniaijos likučiai buvo aplink sostinę Tesalonikus. Tačiau prefekto (gr. ὕπαρχος) titulas išlaikytas iki pat IX a. pradžios. Vykdant Bizantijos administracinę reformą, iki 840 m. prefektūros likučiai paversti Tesalonikų tema.

Sandara

Iš pradžių prefektūrai priklausė šios diecezijos:

Po 395 m. Panonijos diecezija atiteko Italijos pretorinei prefektūrai.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3312-0=3312 wiki spaudos ženklai).