Inkilas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Mėlynoji zylė maitina jauniklį inkile.

Inkilas – žmogaus pagaminta konstrukcija, skirta uždarose vietose perintiems paukščiams sukti lizdams. Paprastai sudaro tuščiavidurė medinė dėžutė, su apskritimo formos anga paukščiui į ją patekti. Inkilo forma, dydis, anga priklauso nuo paukščio, kuriam jis skirtas rūšies. Inkilas įkeliamas į medį ar virš pastato. Šalia namų, sodybų inkilai dažniausiai keliami varnėnams, naikinantiems sodų kenkėjus ir džiuginantiems šeimininkus savo giesme, taip pat zylėms. Gamtosaugos entuziastai inkilus kelia ir miškuose (pelėdoms, musinukėms, raudonuodegėms, lipučiams ir kt.). Neretai inkilais pasinaudoja ir tie gyvūnai, kuriems jie nėra skirti – žvirbliai, šikšnosparniai, pelės. Inkilai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų – populiariausi yra uoksiniai ir lentiniai inkilai.

Specialios konstrukcijos inkilai keliami šikšnosparniams.

Konstrukcija

Daugumos inkilų matmenys, išskyrus angos, nėra itin svarbūs. Natūralioje aplinkoje nepasitaiko idealių būstų ir paukščiai prisitaiko prie įvairos dydžio natūralių perimviečių kaip ir prie inkilų. Svarbesni yra angos, pro kurią į inkilą patenka paukštis, išmatavimai. Bendri matmenys aprašomi gana apytiksliai. Ne mažiau svarbus inkilo pakabinimo aukštis. Jei inklias kabinamas nuo pusiaujo (lyginant su suaugusiu žmogumi) iki galvos aukščio – tai žemas kabinimias, jei nuo krūtinės iki maždaug 5 m aukščio – tai vidutinis, virš 5 metrų – aukštas[1].

Inkilo dydis

Dydis Pagrindas
(mm x mm)
Aukštis
(mm x mm)
Labai mažas 80 x 80 80
Mažas 100 x 100 150
Vidutinis 130 x 130 200
Didelis 200 x 200 450
Labai didelis 250 x 250 540

Uoksiniai inkilai

Inkilas pelėdoms.

Šie inkilai yra apvalūs, pailgi, konuso formos dažniausiai gaminami iš tuščiavidurio medžio kamieno ar šakos. Kartais tokie inkilai gaminiami iš molinių vamzdžių. Uoksiniai inkilai gerai sulaiko šilumą kas svarbu anksti perintiems paukščiams – pelėdoms, klykuolėms, zylėms. Šiuos inkilus itin mėgsta baikštesni paukščiai: pelėdos, žalvarniai, kukučiai, meletos, dančiasnapiai.

Lentiniai inkilai

Labiausiai paplitę inkilai – juos nesunku pagaminti, jų gamybai gali būti naudojamos medienos atliekos. Šiuose inkiluose mielai peri zylės, musinukės, raudonuodegės, varnėnai. Šiems inkilams gaminti naudojamos 1,5-2,5 cm storio geriausia neobliuotos lentos. Stogeliui uždengti naudojama storesnė lenta. Dugnas kalamas ne iš apačios, o įleidžiamas į inkilo vidų, kad ne taip greitai supūtų.

Inkilų kėlimas

Inkilus galima kelti visur – parkuose, soduose, miškuose. Konkreti vieta priklauso nuo to, kokiems paukščiams inkilai skirti. Smulkiems uoksinaims paukščiams inkilus galima kelti visuose miškuose. Inkilai tvirtinami medyje taip, kad paukštis galėtų lengvai priskristi. Daugelis paukščių nemėgsta tos pačios rūšies kaimynų. Išimtis – varnėnai. Smulkiems paukščiams inkilai keliami kas 30-50 metrų. Stambiems paukščiams inkilai keliami pavieniui, nes jiems reikalinga didesnė maitinimosi teritorija.

Inkilų priežiūra

Daugelis paukščių inkilų, išskyrus varnėnus, nevalo. Jie kasmet krauna naują lizdą ant senojo. Todėl inkilus reikia laikas nuo laiko išvalyti. Inkilus kai kurie paukščiai naudoja ir rudenį bei žiemą (zylės, bukučiai, geniai) – juose nakvoja.

Šaltiniai


Šaltiniai

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Inkilas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+5401-48=5353 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti