Tinklalapis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Internetinė svetainė)
Jump to navigation Jump to search
Svetainės lankomumo svyravimų savaitės bėgyje pavyzdys. Aiškiai matyti paros bei savaitės ritmai. Ši svetainė daugiausia lankoma darbo dienomis (pirma ir paskutinė diena grafike - šeštadienis

Internetinis puslapis arba tinklalapis yra informacijos išteklis žiniatinklyje, kuris gali būti pasiektas naudojantis naršykle. Kadangi šiuo metu tinklalapius kurti techniškai paprasta bei jų teikimas nėra brangus, juos turi beveik visos verslo ar šiaip visuomeninės grupės bei organizacijos. Paprasčiausiama tinklalapyje pateikiama informacija apie firmos ar organizacijos veiklą, nurodoma kaip su ja susisiekti. Priklausomai nuo tikslų, tinklalapis gali turėti daug kitokių funkcijų (elektroninė parduotuvė, dalyvių forumas, viki, internetinis radijas ir pan).

Turinys ir pateikimas[taisyti]

Informacija dažniausiai pateikiama HTML arba XHTML, nors šiuo metu tiesiogiai šiomis kalbomis jie rašomi labai retai. Paprastai naudojamos į teksto redaktorius panašios vartotojui draugiškos programos. Sudėtingas, interaktyvus turinys papildomai programuojamas JavaScript ir kitomis naršyklių palaikomomis programavimo kalbomis. Techniškai tinklalapį gali talpinti bet kuris kompiuteris, tačiau jis turi būti nuolat aktyvus, turėti gerą interneto prieigą, patikimus maitinimo šaltinius, pastovų IP adresą bei būti saugomas. Dėl šiu priežasčių tinklalapiai talpinami serveriuose.

Paprastai daugiau dėmėsio bei darbo reikalauja svetainės meninis dizainas. Puslapius sujungiant, sudaroma interneto svetainė. Paprastai pasirūpinama jog būdamas viename iš puslapių naudotojas galėtų nesunkiai aplankyti visus kitus.

Radimas internete[taisyti]

Techniškai tinklalapis internete naršyklės surandamas pagal IP adresą (pavyzdžiui, 193.219.50.22), tačiau eilinis naudotojas jo paprastai nei mato, nei žino. Jį pakeičia žmogui lengviau įsimenamas žodins vardas (domenas), pavyzdžiui lietuvai.lt. Žodinį vardą į IP adresą išverčia internete veikiantys vardų tarnybos serveriai. Retais atvejais vardų tarnyba vardo išversti negali ar atsisako (kaip buvo atsitikę su Wikileaks), ir svetainė gali būti pasiekiama tik tiesiogai suvedant naršyklei būtent IP adresą.

Daugelis svetainių potencialių lankytojų randamos per Google ir kitas internetinės paieškos sistemas. Dažniau už kitas paieškos resultatuose pasirodanti svetainė turi didelį pranašumą, be papildomų išlaidų atvesdama naujų potencialių klientų arba dalyvių. Svetainių savininkai siekia optimzuoti jų turinį ir kai kada kitus, tariamai nesusijusius interneto puslapius taip kad svetainė paieškose pasirodytų dažniau. Šiuo metu paieškos sistemos labiau vadovaujasi ne vien svetainės tekste pasitaikančiais žodžiais bet ir jos reputacija, rangu, kurį bandoma apskaičiuoti iš kituose tinklalapiuose esančių nuorodų į šią svetainę.

Lankytojai[taisyti]

Vizito trukmės svetainėje pasiskirstymo pavyzdys. Kairėje nurodyta vizito trukmė sekundėmis. Dauguma vizitų trunka tik keletą sekundžių, tačiau susidomėję lankytojai užtrunka apie dešimtį minučių. Tamsiai mėlyna - vizitai, šviesiai mėlyna - puslapiai

Dažnas lankytojas svetainėje praleidžia tik trumpą laiką, kartais vos keletą sekundžių. Per tiek laiko jis arba randa ko jam reikia arba nusprendžia jog jam reikalingos informacijos svetainėje nėra. Todėl svarbu turinį pateikti taip jog pagrindinius dalykus būtų galima suvokti ir suprasti greitai. Pavydžiui, kritikuojami kai kuriose svetainėse iškart rodomi reklaminiai klipai, nes jie dažnai per greitai nutraukiami. Rimtą turinį pateikiančios svetainės statistikoje taip pat išryškėja daugiau laiko praleidžiančių lankytojų grupė.

Dauguma svetainių lankytojams leidžia tik žiūrėti turinį, tačiau yra tokių kurios pagal nustatytas taisykles duoda galimybę jį keisti ar papildyti. Jei lankytojas gali keisti ar papildyti turinį, reikalingas moderatorius, prižiūrintis jog naujas turinys būtų priimtinas.

Kategorija:Internetinė prekyba

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+52-0=52 wiki spaudos ženklai).