Interneto folkloras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Interneto folkloras elektroniniu paštu siunčiami geros dienos palinkėjimai, laimės laiškai, peticijos, įspėjimai apie virusus ir pan. Tokie laiškai skirti nuolat platinti, pridedant ką nors savo ir persiunčiant kitam internautui. Rašytinis tekstas iliustruojamas piešinukais, animuojamas, papildomas garso efektais. Dažniausiai naudojamasi „PowerPoint“ programa. Prancūzų sociologas Emmanuel Taieb internetinį folklorą vadina žodinių gandų atmaina ir siūlo jį skirstyti:

  1. Gandai apie netikrus virusus, piratavimą mobiliais telefonais;
  2. Maginiai laiškai ir įvairios jų grandinės (draugiškumo, meilės, solidarumo grandinės, peticijos ir pan.)
  3. Klasikiniai gandai ir miesto legendos (pasakojimai apie keistas mirtis, AIDS užkrėstus švirkštus kino teatruose, nemokamai dalijamus daiktus ir pan.)
  4. Linksmos istorijos ir pokštai

Tačiau kadangi daugelio kūrinių žanrų ribos nėra aiškios, tikimasi, kad tikslesnė interneto folkloro klasifikacija bus sukurta ateityje.

Kaupimas

Lietuvoje nuo 2002 m. interneto folkloro pavyzdžiai kaupiami Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Skaičiuojant kai kuriuos besikartojančiais kūrinius, interneto folkloro pavyzdžių sukaupta per 800. Grafiniai vaizdeliai atspausdinami popieriuje, kad jais lengviau būtų naudotis, tačiau originalu laikomi tik kompiuterinėse laikmenose išsaugoti kūriniai. Nemenka jų kolekcija taip pat sukaupta Vytauto Didžiojo universiteto Etnologijos katedroje. Lietuvoje vienas aktyviausių interneto folkloro tyrinėtojų yra Povilas Krikščiūnas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotojas.

Interneto folkloras pasaulyje

Interneto folkloru aktyviai domisi prancūzų sociologai, tačiau šis reiškinys dar palyginus menkai ištirtas.

Literatūra

Juškaitė J. „Interneto folkloras jau tyrinėjamas ir Lietuvoje“, MiestoIQ 4 (5), 2008, p.12-13

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2266-0=2266 wiki spaudos ženklai).