Jungtinių Valstijų Kongresas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio JAV Kongresas)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kongreso herbas

Jungtinių Valstijų Kongresas (angl. the Congress of the United States) – JAV federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamasis organas. Jį sudaro dveji rūmai: Atstovų Rūmai ir Senatas.

Atstovų Rūmai turi 435 narius, kurių kiekvienas atstovauja savo Kongreso apygardą ir yra renkamas dvejų metų kadencijai. Kongreso narių rinkimų apygardos sudaromos atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Amerikos Samoa, Kolumbijos apygarda, Guamas ir Mergelių salos į Rūmus siunčia balso teisės neturinčius atstovus; Puerto Rikas taip pat siunčia balsavimo teisės neturintį atstovą ketveriems metams; Šiaurės Marianų salos neatstovaujamos. Senatą sudaro 100 narių, kurie renkami po du nuo kiekvienos valstijos, nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus, šešeriems metams. Kas dveji metai perrenkama apie trečdalį Senato narių. Ir senatoriai, ir atstovai renkami tiesioginiais rinkimais.

Kongresas gali Kongreso aktais reguliuoti tarpvalstijinę ir užsienio prekybą, mokesčius, organizuoti federalinius teismus, išlaikyti armiją, skelbti karą ir imtis kitų „būtinų ir tinkamų“ priemonių.

JAV konstitucija suteikia visą federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamąją galią Kongresui. Abeji Kongreso rūmai yra lygiateisiai, tačiau kiekvieni rūmai turi specialių galių, kurių neturi kiti. Senato patarimas ir sutikimas reikalingas prezidento pasirinktų aukšto laipsnio pareigūnų patvirtinimui ir sutarčių ratifikavimui. Biudžeto įplaukų įstatymo projektus privalo teikti Atstovų Rūmai, ir tik Rūmai gali inicijuoti apkaltos procesus.

Kongresas posėdžiauja JAV Kapitolijuje Vašingtone. 2011 m. sausio 3 d. pradėjo eiti pareigas 112-asis Kongresas.

Kapitolijaus vakarinis fasadas. Pietinėje Kapitolijaus pusėje yra Atstovų Rūmai (dešineje); šiaurinėje pusėje yra Senato Rūmai (kaireje).

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+44-0=44 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti