JAV respublikonų partija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Pirmasis respublikonų prezidentas A. Linkolnas

Respublikonų partija – viena iš dviejų didžiųjų politinių partijų Jungtinių Valstijų dvipartinėje sistemoje, kartu su Demokratų partija. Šiuolaikinėje politikoje Respublikonai atstovauja konservatyvesnę socialinę ir liberalesnę ekonominę kryptį. Respublikonų simbolis – dramblys, o neoficiali spalva – raudona. Kaip ir Demokratų partijoje, terminas „respublikonas“ yra istorinis ir neturi jokios skiriančiosios vertės.

Respublikonų partija įkurta 1854 m. kaip koalicija tarp tuometinių Vigų, Šiaurės demokratų ir Laisvažemių, kurie priešinosi vergijos plėtrai ir palaikė Jungtinių Valstijų modernizavimo idėją. Pradžioje partijos pagrindas laikėsi Šiaurės Rytuose ir Vidurio Vakaruose, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais jis vis labiau slenkasi į žemyno Vakarus ir Pietus.

Nuo tada, kai 1856 m. partija iškėlė savo pirmąjį kandidatą į prezidentus, Džoną Fremontą, 18 iš 29 JAV prezidentų buvo respublikonai. Partijai priklauso 28 iš 50 gubernatorių postų, ji kontroliuoja 20 valstijų įstatymų leidžiamuosius organus (tuo tarpu Demokratų partija – 19).

Nuorodos[taisyti]


VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+5199-15=5184 wiki spaudos ženklai).