JAV vigų partija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
JAV vigų partija
Whig Party
Įkurta 1833 m. nustojo veikti 1856 m.
Ideologija Modernizacija
Protekcionizmas
Buveine Vašingtonas

Vigų partija buvo JAV politinė partija, egzistavusi 1833 - 1856 m.[1] Opozicinė vigų partija buvo įkurta kovoti prieš prezidento Endriu Džeksono ir Demokratų partijos politiką. Vigai pasisakė už valstybės modernizaciją ir ekonomikos augimą. Partijos pavadinimas kilo iš 1796 m. veikusių vigų, kurie pasisakė už JAV nepriklausomybę[2]

Vigų partijai priklausė tokie žmonės kaip Danielis Vebsteris, Viljamas Henris Harisonas, Abraomas Linkolnas, Henris KlėjusKentukio. Partijai taip pat priklausė tokie karo didvyriai kaip Zacharijas Teiloras ir Vinfildas Skotas.

Per 2 egzistavimo dešimtmečius Vigų partijai priklausė du išrinkti prezidentai - Viljamas Henris Harisonas ir Zacharijas Teiloras, kurie abudu mirė kadencijos metu. Džonas Taileris tapo prezidentu po Harisono mirties, bet pasitraukė iš partijos. Milardas Filmoras, kuris tapo prezidentu po Teiloro mirties buvo paskutinis iš Vigų JAV prezidentas.

Partija buvo panaikinta nesutapus nuomonei dėl vergovės panaikinimo. Dėl šios spragos antivergovinė koalicija 1852 m. prezidento rinkimuose sutrukdė Filmorui tapti Vigų partijos kandidatu. Todėl partija į prezidento postą iškėlė generolą Vinfildą Skotą, kuris pralaimėjo dideliu skirtumu. Iš vigų partijos išėjo tokie lyderiai, kaip Abraomas Linkolnas, kuris perėjo į respublikonų partiją. Vigų partija prarado galimybę formuoti valdančiąsias koalicijas, o prezidentas Milardas Filmoras perėjo į Amerikos partiją[3].

Šaltiniai[taisyti]

  1. Holt (1999), p. 231.
  2. Holt (1999), pp. 27–30.
  3. [1]Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3603-0=3603 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti