Jankovskio pusiasalis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Jankovskio pusiasalis

Jankovskio pusiasalis (rus. Полуостров Янковского), Sidemio pusiasalis (rus. полуостров Сидеми; iki 1972 m.) – pusiasalis pietinėje Primorės krašto dalyje, rytinėje Petro Didžiojo įlankos dalyje. Skiria Narvos užutėkį ir Lebiažją lagūną (Лебяжья лагуна) nuo Slavų įlankos (Славянский залив).

Šiaurės vakaruose žemu užpelkėjusiu sąsiauriu jungiasi su žemynu. Rytinėje dalyje yra Geko užutėkis, o pietryčiuose – Tabunajos užutėkis (бухта Табунная), pietvakariuose – Minanešių užutėkis (бухта Миноносок). Labiausiai šiaurinis pusiasalio taškas yra Brinerio kyšulys (мыс Бринера), labiausiai rytinis – Kuprijanovo kyšulys (мыс Куприянова).

Piečiau pusiasalio yra Sidorovo (остров Сидорова) ir Gerasimovo salos, ryčiau – Triušių sala (остров Кроличий). Pusiasalyje yra daug mažų upelių.[1][2].

Pusiasalio reljefas daugiausia kalnuotas. Aukščiausias taškas – 248 m. Krantai statūs, skardingi, uolėti, pietvakarinėje dalyje – lyguminiai, iš dalies užpelkėję. Jūroje ties pusiasalio krantais yra povandeninių ir antvandeninių uolų.

Rytinėje pusiasalio dalyje, Geko ir Nervos užutėkių krantuose yra Bezverchovo kaimas (село Безверхово).

Pusiasalis anksčiau vadinosi Sidemio pusiasalis, bet buvo pervardintas gamtininko, selekcininko ir verslininko Michailo Jankovskio (Михаил Иванович Янковский) garbei. Jisai pusiasalyje turėjo sodybą.[3].

Nuorodos[taisyti]


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2528-0=2528 wiki spaudos ženklai).