Jazidizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jazidai

Jazidizmas (taip pat jezidizmas, kurd. ئێزیدی arba Êzidî, arab. يزيدي arba ايزدي) yra indoeuropietiškas šaknis turinti kurdų religija, turinti apie 500 000 pasekėjų.[1] Dauguma jazidų kalba kurdų kalba ir gyvena šiaurės Irake esančio Mosulo regione. Taip pat yra bendruomenės Pietų Kaukaze, Armėnijoje, Turkijoje ir Sirijoje, bet nuo XX amžiaus 10-as dešimtmečio jos mažėja, nes didelė dalis jezidų emigruoja į Europą, daugiausiai į Vokietiją.

Jazidai tiki, kad nors pasaulį sukūrė aukščiausiasis Dievas, dabar jį valdo septynios šventos būtybės, dažnai vadinamos angelais. Svarbiausia iš jų yra angelas povas (kurd. Tawûsê Melek), kurio iškilimo istorija yra beveik identiška pagrindinio velnio Islame - Iblio istorijai. Be to, kitas angelo povo vardas - Shaytan - sutampa su vardu, kuriuo Koranas vadina šėtoną.[2] Dėl šių priežasčių musulmonai ir krikščionys dažnai tapatina angelą povą su velniu, o jazidus laiko velnio garbintojais. Patys jazidai nelaiko angelo povo blogio šaltiniu ir apskritai netiki velniu.[1] Jų nuomone, blogio šaltinis yra žmonių širdyse ir dvasiose.

Pasaulio sukūrimo istorija jazidizme skiriasi nuo judaizmo, krikščionybės ir islamo. Jie tiki, kad iš pradžių Dievas sukūrė angelą povą ir liepė jam niekam kitam nesilenkti. Po to jis sukūrė ir kitus 6 angelus ir liepė jiems atnešti dulkių ir žemės, iš kurių Dievas sukūrė Adomo kūną. Tada Dievas suteikė Adomui gyvybę ir liepė visiems angelams lenktis prieš savo naująjį kūrinį. Angelas povas atsisakė tą daryti, nes jis savo kilmę laikė aukštesne už Adomo. Dievas už tai jį pagyrė ir paskyrė savo atstovu Žemei. Jazidų nuomone, dievas davė angelui pasirinkimą (lenktis ar nesilenkti) kaip testą. Angelo Povo sukūrimo dieną jazidai švenčia kaip naujuosius metus. Pasak jazidizmo, septyni angelai periodiškai reinkarnuojasi į žmogaus formą. Jazidai taip pat tiki, kad visi jie yra Adomo, bet ne Ievos palikuonys.[2] Dėl religijos jie turi trijų kastų sistemą[3], įsakymus dėl valgio bei įvairius tabu, kurie valdo daug gyvenimo aspektų.

Šaltiniai



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+4070-17=4053 wiki spaudos ženklai).