Džit kiun do

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Jeet Kune Do)
Džit kiun do emblema

Džit kiun do, jeet kune do (kumščio perėmimo technika) yra kovos menas, kurį sukūrė Bruce Lee. Stiliaus tikslas yra kuo efektyviau ir greičiau nugalėti priešininką. Džit kiun do yra pats efektyviausias kovos stilius kovojant gatvėje. Būtent šiam tikslui jis buvo kuriamas ir tobulinamas.

Istorija

Bruce Lee buvo pirmasis žmogus tuometinėje Amerikoje pradėjęs mokyti kung fu ne kinus. Toks jo elgesys nepatiko kinų bendruomenei, dėl ko Bruce Lee buvo iškviestas į dvikovą dėl teisės turėti savo mokyklą. Pasak kovą stebėjusios Bruce Lee žmonos, kova truko apie 3 minutes ir baigės Bruce Lee pergale. Nors ir laimėjo, Bruce Lee nebuvo patenkintas rezultatais. Jo manymu, kova truko per ilgai. Pagal jį, kova buvo tokia vien dėl to, kad kovos stiliai, kuriais buvo kovota, yra per daug suvaržyti ir stabdo natūralią žmogaus energiją.

Su tokia mintimi Bruce Lee pradėjo kurti stilių, kurio nevaržytų senovės kanonai ir taisyklės. Naująjį stilių jis pavadino Jeet Kune Do. Pagrindinė stiliaus mintis: Vienintelis kovos stilius - jokio stiliaus; Vienintelė riba - neturėti jokių ribų.

Apie stilių

Nemažai įtakos JKD stiliui turėjo Wing tsunkung fu“ mokykla. Ne nuostabu atsižvelgus į tai, jog Bruce Lee kovos menų studijas pradėjo pas patį Yip Man ir ligi pat ankstyvos savo mirties tik jį tepripažino vieninteliu savo mokytoju. Vėliau aktorius mokėsi savarankiškai. Tačiau iš Wing tsun Lee tepasiskolino tai, kas yra efektyviausia ir lengviausiai išmokstama. Taip aktorius išpopuliarino savigynos principus: „čia ir dabar“. Nors JKD pagrindai įsisąvinami nesunkiai, norint tapti meistru reikia gerai paplušėti ir išmanyti kitus kovos stilius.

Jeet kune do atstovas daugiausia vadovaujasi intuicija. Kovojant stegiamasi improvizuoti, bandyti to ko dar nebandęs. Tai leidžia būti nenuspėjamam.

JKD yra savotiška visų stilių „mišrainė“. Apstu bokso, karate, wing tsun įnašų. Todėl skeptikai jo net nelaiko atskiru stiliumi, o viso labo sumaniu savigynos technikų kratiniu. Pats dabartinis JKD mokyklos paveldėtojas bei tesėjas, Bruce Lee mokinys Dan Inosanto pripažysta jog jo stilus yra veikiau kovos konceptas, nei atskira kovos mokykla.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+27-0=27 wiki spaudos ženklai).