Jersika

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Baltų žemė:
Jersika
Šalis Latvija (Latgala)
Tautos: latgaliai
Laikotarpis XIII a.
Miestai Jersika
Atskilo nuo Polocko
Prijungta prie Livonijos

Jersika (latv. Jersika, lot. Gerzika, Gercike, Gerceke, vok. Zargrad, rus. Царьград, Ерсика, Герцике) – istorinė latgalių žemė ir jos centras Latgaloje. Dabar Jersikoje yra istorinis Latvijos piliakalnis, 165 km į pietryčius nuo Rygos.

Seniausia Jersikos istorija siejama su Polocko kunigaikštyste, kuri XI-XII a. turėjo interesų Latgaloje. Polockas valdė būsimosios Jersikos ir Kuoknesės regionus dėl priėjimo prie Baltijos jūros. Tik Polockui nusilpus ir atsiradus naujam priešui vakaruose - kryžiuočiams, šios žemės galėjo tapti nepriklausomos.

1209 m. vienintelis žinomas Jersikos karalius Visvaldis buvo nugalėtas Rygos vyskupo Alberto, jo lietuvė žmona buvo paimta į nelaisvę, o medinė Jersikos pilis sudeginta. Netrukus pilis buvo atstatyta. Visvaldis buvo priverstas atiduoti savo kunigaikštystę Albertui, kaip dovaną Rygos bažnyčiai, ir atgavo tik jos dalį, kaip feodą.

1211 m. Jersikos dalis, vadinta „Latvia“ (terra, quae Lettia dicitur), kuri buvo perleista Rygos bažnyčiai, buvo padalinta tarp Rygos vyskupo ir Livonijos ordino. Po karaliaus Visvaldžio mirties 1239 m., jo feodas atiteko Livonijos ordinui, bet buvo kelis kartus ginčijamas ir užkariaujamas Lietuvos ir Novgorodo kunigaikščių.

1281 m. lietuviai, vadovaujami Traidenio, paėmė Livonijos ordinui svarbią Jersikos pilį. Tada ordinas 1281 m. iškeitė Daugpilį į Jersiką. Pati lietuvių įgula išbuvo Daugpilyje iki 1313 m.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2886-0=2886 wiki spaudos ženklai).