John Adams

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
John Adams
2-asis JAV prezidentas
JAdamsStuart.jpg

Gimė 1735 m. spalio 30 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Breintris (dabar Kvinsis), Britų Amerika
Mirė 1826 m. liepos 4 d. (90 m.)
Jungtinės Amerikos Valstijos Kvinsis, Masačiusetsas, JAV
2-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1797 m. kovo 4 d. – 1801 m. kovo 4 d.
Ankstesnis George Washington
Vėlesnis Thomas Jefferson
1-asis JAV viceprezidentas
Ėjo pareigas 1789 m. balandžio 21 d. – 1797 m. kovo 4 d.
Vėlesnis Thomas Jefferson

Partija Federalistas

Vikiteka John AdamsVikiteka
Parašas
John Adams Sig 2.svg

Džonas Adamsas (angl. John Adams) (1735 m. spalio 30 d. – 1826 m. liepos 4 d.) buvo amerikiečių politikas, politikos filosofas bei 2-asis JAV prezidentas (1797–1801). Prieš tapdamas prezidentu Adamsas dvi kadencijas ėjo JAV viceprezidento pareigas (1789–1797). Jis buvo vienas iš pačių įtakingiausių Jungtinių Valstijų Tėvų-Įkūrėjų.

Džonas Adamsas iškilo ankstyvoje Amerikos revoliucijos stadijoje. Tuomet Masačiusetso atstovas Kontinentiniame Kongrese Dž. Adamsas suvaidino svarbų vaidmenį, įtikinant kongresą paskelbti nepriklausomybę. Jis taip padėjo Tomui Džefersonui rašant 1776 metų Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės deklaraciją. Kaip Kontinentinio kongreso atstovas Europoje Adamsas buvo pagrindinis derybininkas dėl taikos sutarties su Didžiąja Britanija. Jis taip didžiąja dalimi atsakingas už svarbių paskolų įsigijimą iš Amsterdamo bankininkų. 1780 metais politikos teoretikas ir istorikas Džonas Adamsas parašė didžiąją dalį Masačiusetso valstijos konstitucijos. Tačiau tame pačiame dešimtmetyje tuo metu, kai remiantis tokiais pat principais buvo rašoma federalinė Konstitucija, Džonas Adamsas buvo Europoje. Adamsas pasižymėjo tuo, kad mokėjo spręsti apie žmones pagal jų charakterį: 1775 metais jis pasiūlė Džordžą Vašingtoną į JAV Kontinentinės armijos vadus.

Adamso dalyvavimas revoliucijoje užtikrino jam dvi kadencijas JAV viceprezidento poste bei jo paties išrinkimą į prezidentus 1796 metais. Savo kadencijos metu Dž. Adamsas susidūrė su nuožmiomis Džefersono respublikonų bei savo paties Federalistų partijos dominuojančios frakcijos, vadovaujamos jo nuožmaus priešo Aleksandro Hamiltono, atakomis. Adamsas pasirašė prieštaringai vertinamą Svetimšalių ir maišto kurstymo aktą, ir sušaukė armiją ir karinį laivyną nepaskelbto jūrų karo (vadinamo Kvazi karu) su Prancūzija akivaizdoje (17981800). Adamso kadencijos didelis pasiekimas buvo taikus Kvazi karo išsprendimas, tam prieštaraujant Hamiltono pasekėjams.

1800 metais Adamsui nepavyko nugalėti Tomo Džefersono ir būti išrinktam antrajai kadencijai. Po nesėkmingų rinkimų jis pasitraukė gyventi į Masačiustetsą. Vėliau jis ir toliau draugavo su Džefersonu. Džonas Adamsas ir jo žmona Abigail Adams sukūrė sėkmingą politikų, diplomatų ir istorikų šeimos liniją, dabar istorikų vadinamą Adamsų politine šeima. Džonas Adamsas buvo 6-ojo JAV prezidento Džono Kvinsio Adamso tėvas.

Džonas Adamsas pelnė didesnį pripažinimą moderniaisiais laikais, nes anksčiau jo indėlis nebuvo taip pabrėžiamas kaip kitų Tėvų-įkūrėjų.

Nuorodos

Vikicitatos
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose
Postas
Prieš tai:
George Washington
JAV prezidentas
17971801
Po to:
Thomas Jefferson


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+7424-72=7352 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti