Jonas Avyžius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Jonas Avyžius
TLP Jonas Avyžius.jpg

Gimė 1922 m. gegužės 16 d.
Medginai, Gasčiūnų valsčius
Mirė 1999 m. liepos 7 d. (77 m.)
Vilnius

Veikla
Lietuvos liaudies rašytojas, publicistas, LTSR nusipelnęs kultūros veikėjas, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas
Partija Tėvynės sąjunga

Žymūs apdovanojimai
Gedimino komandoro kryzius juostele.gif
Parašas
TLP Jonas Avyžiusp.jpg
J. Avyžiaus kapas Antakalnio kapinėse

Jonas Avyžius (1922 m. gegužės 16 d. Medginuose, Gasčiūnų valsčius1999 m. liepos 7 d. Vilniuje) – Lietuvos liaudies rašytojas, publicistas, LTSR nusipelnęs kultūros veikėjas, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas.

Biografija[taisyti]

1936 m. išlaikė egzaminus į Joniškio valstybinės gimnazijos trečiąją klasę. Baigęs šešias klases, grįžo į kaimą pas tėvus. Dirbo tėvų ūkyje ir mokėsi privačiame „Kalbaneum“ institute. 1944 m., užėjus sovietams, paimtas į armiją, dalyvavo mūšiuose Latvijoje, Kurše. 1945 m. vasarą demobilizuotas. 19451946 m. dirbo Radijo komitete jaunimo valandėlių redaktoriumi, porą mėnesių žurnale „Jaunimo gretos“. 19461947 m. laikraščio „Tiesa“ darbuotojas, vėliau visą gyvenimą paskyrė literatūriniam darbui. 19961999 m. Seimo narys Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatoriai) sąraše. Kaip vyriausias Seimo narys 1996 m. lapkričio 25 d. pirmininkavo pirmajam Seimo posėdžiui.

Kūryba[taisyti]

Išleido 16 knygų suaugusiesiems ir apie 20 knygelių vaikams. Pagal apysaką „Aštuonetas iš Trepsės namų“ Lietuvos televizija sukūrė animacinį filmą vaikams. Daug kūrinių vaikams yra išversta į rusų, uzbekų, kazachų, estų, latvių, vokiečių ir kt. kalbas.

Romanų „Į stiklo kalną“, „Kaimas kryžkelėje“ (LTSR valstybine premija), „Sodybų tuštėjimo metas“ (LTSR valstybine premija, Lenino premija, ČSSR premija už geriausią metų užsienio romaną), „Degimai“ (skaitomiausios metų knygos prizas), „Chameleono spalvos“ (šio romano motyvais Lietuvos televizija sukūrė filmą) autorius. Prasidėjus tautiniam atgimimui, išleista romano „Sodybų tuštėjimo metas“ trečioji knyga, kurią LKP CK buvo uždraudęs leidyklai spausdinti. Rašytojas parašė ir ketvirtąją „Sodybų tuštėjimo metas“ knygą, taip baigdamas visą epopėją. Pagal šio romano pirmąjį tomą Lietuvos kino studija sukūrė dviejų serijų vaidybinį filmą, o Kirgizijos televizija – serialą. Visi rašytojo romanai išversti į užsienio kalbas, o populiariausio romano „Sodybų tuštėjimo metas“ I tomas yra išleistas daugiau kaip 25 Europos ir Azijos šalių kalbomis.

Buvo aktyvus filatelistas, domėjosi aviamodelizmu, kultivavo sportinę žūklę ir bitininkystę. Buvo TSKP narys, vėliau jokiai partijai nepriklausė. Palaidotas Antakalnio kapinėse.

Įvertinimas[taisyti]

Bibliografija apie J. Avyžių[taisyti]

  • Irena Litvinaitė-Avyžienė. Jonas Avyžius. Seimo leidykla „Valstybės žinios“, 2000 m.

Vikicitatos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 107% (+4702-71=4631 wiki spaudos ženklai).
  • Rimantas Lazdynas – redaktorius – 0% (+0-224=-224 wiki spaudos ženklai).