Jonas Klikūnas

  Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
  Jonas Klikūnas
  Linkuvos gimnazijos direktorius 13.jpg

  Gimė 1922 m. birželio 19 d.
  Berčiūnai
  Mirė 1999 m. kovo 12 d. (76 m.)
  Širvintai

  Sutuoktinis(-ė) Vaclova Klikūnienė
  Vaikai

  Gintaris, Saulius, Rūta Klikūnaitė


  Veikla

  Jonas Klikūnas (1922 m. birželio 19 d., Berčiūnai – 1999 m. kovo 12 d., Širvintai) – Linkuvos vidurinės mokyklos ir Pakruojo vidurinės mokyklos direktorius.

  Biografija

  Gimė Berčiūnuose, netoli Panevėžio. Šeimoje augo trys vaikai. 1934 m. baigė Berčiūnų pradinę mokyklą. Norėjo mokytis toliau, bet nebuvo sąlygų. Šeima gyveno vargingai, nebuvo iš ko sumokėti už mokslą gimnazijoje, todėl teko su tėvu kartu dirbti ūkyje, pelnyti duoną uždarbiaujant pas ūkininkus. Dalyvavo Antrajame pasauliniame kare, 1945 m. balandžio 8-ąją sunkiai sužeistas mūšyje netoli Karaliaučiaus neteko kojos. Nors suvokė skaudžią tiesą, kad visam gyvenimui liks invalidas, bet nepasidavė nevilčiai, troško gyventi prasmingai, visada svajojo būti tarp žmonių.

  Nuo pat vaikystės troško mokytis. Tačiau tą svajonę galėjo įgyvendinti tik 1946 m., po karo, nors daugiau kaip 10 m. nebuvo paėmęs į rankas vadovėlio ir daug kas jau pamiršta, bet pradėjo mokytis Panevėžio suaugusiųjų gimnazijoje. Sunku, bet užsispyrimo užteko, nes noras mokytis buvęs didžiulis. 1951 m. vasarą pasitobulinęs mokytojų kursuose, paskirtas į Pasvalio raj. Krinčino septynmetę mokyklą. Po metų įstojo į Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą ir 1958 m. neakivaizdiniu būdu baigė fizikos – matematikos fakultetą. Trejus metus dirbo Krinčino septynmetėje, po to Pakruojo raj. Lygumų vidurinėje mokykloje.

  1964 m. paskirtas Linkuvos vidurinės mokyklos direktoriumi. 1967 m. suteiktas nusipelniusio mokytojo garbės vardas. Direktoriaus svajonė – sulaukti naujo vidurinės mokyklos pastato. Ji išsipildė 1979 m. J. Klikūnas svajojo įrengti automatizuotus kabinetus, aprūpinti juos vaizdinėmis ir laboratorinėmis bei techninėmis priemonėmis, estetiškai apipavidalinti. Savo svajonę įgyvendino rūpindamasis Linkuvos vidurine mokykla, kuri svečius žavėjo estetiškumu, gerai sutvarkytais kabinetais bei gražia aplinka.

  Nuo 1982 m.- Pakruojo 2-osios vidurinės mokyklos direktorius.

  Pakruojo Žemynos pagrindinėje mokykloje. Pirmas mokyklos direktorius J. Klikūnas, kuris pradėjo dirbti 1982 m. Prieš tai direktoriavo Linkuvoje.

  Išėjęs į garbingą poilsį, norėjo būti arčiau vaikų, todėl išvyko į Vilnių. Kaimo vaikas negalėjo rasti sau vietos jam svetimoje aplinkoje, norėjo gyventi ramiai, todėl Širvintose prabėgo paskutinieji gyvenimo metai.

  1999 m. kovo 12 d. Jonas Klikūnas mirė, palikęs Pakruojo raj. dvi gerai įrengtas mokyklas – Pakruojo 2-ąją ir Linkuvos vidurinę, kurioje visi mena reiklų, bet žmogiškumu ir meile vaikams bei mokytojams trykštantį direktorių. Nors paskutiniaisiais gyvenimo metais dirbo ne Linkuvoje, bet jo širdis liko puoselėtoje Linkuvos vidurinėje mokykloje.

  Su žmona Vaclova užaugino tris vaikus. Sūnus Gintaris gimęs 1952 m., baigęs KPI, dabar dirba privačioje firmoje vadybininku, Saulius gimęs 1954 m., baigęs tuo metu VISI, (dabar VGTU) vadybininkas, Rūta gimusi 1958 m. baigusi VISI (dabar VGTU), dirbo savo įmonėje, vėliau kelis metus dirbo inžiniere Vilniaus regiono keliuose, po to išvyko į Angliją.

  Apdovanojimai, ordinai:

  • Raudonosios žvaigždės - 1947 m.,
  • Spalio revoliucijos - 1973 m.,

  medaliai:

  • Už šaunų darbą - 1960 m.,
  • Už pasižymėjimą darbe - 1965 m.,
  • Už pergalę prieš Vokietiją Didžiajam Tėvynės kare 1941-45 m. - 1946 m.,
  • Pergalės Didžiajam Tėvynės kare 1941-45 m.
  • dvidešimtmečiui - 1966 m.,
  • 50 metų ginkluotosioms pajėgoms -1967 m.,
  • Už šaunų darbą - 1970 m.,
  • Pergalės trisdešimtmečio Didžiajam Tėvynės kare 1941-45 m. - 1975 m.,
  • 1967 m. suteiktas Nusipelniusio mokytojo vardas.,
  • 1973 m. - Socialistinio lenktyniavimo nugalėtojo vardas.,
  • 1976 m. - devinto penkmečio pirmūno vardas ir ženklas.

  Nusilenkime išėjusiam

  Prisiminimai

  Klikūnui 100 m.jpg


  Mokiniai J. Klikūną atsimena kaip griežtą, bet humorą mėgstantį mokytoją, kuris vaikus dažniausiai vadindavo mažybiniais vardais. Mokytojai vertino direktorių už jo ūkiškumą ir rūpinimąsi mokyklos materialine gerove.


  Cquote2.png

  Visada išliks atmintyje šeimininkiškas ir labai tėviškas direktoriaus Jono Klikūno požiūris į mokyklą, į mokinį. Įsimintini jo auklėjimo metodai. Užtekdavo vienos direktoriaus replikos ir pats didžiausias neklaužada suprasdavo savo vietą. Jo dėka mokykloje jausdavomės saugūs ir kartu norėjome būti šeimininkai. Per darbų pamokas dirbdavome mokyklos darže, 10-11 klasėse daug prakaito tekdavo išlieti prie statomo mokyklos bendrabučio, kai turėdavome neštuvais išnešti nereikalingas žemes, bet nekildavo jokių problemų, nes darbas mus tik džiugindavo, o dirbti kartu buvo linksma ir įdomu. Kiekviena klasė turėjome mokykloje tvarkomą teritoriją. Mūsų klasės buvo „garbingas“ trikampis prie paminklinio akmens, mes žinojome, kad jis turi būti visada tvarkingas, nes tai – mūsų aplinka, mūsų klasė, mūsų mokykla. Mes didžiavomės, kad esame Linkuvos vidurinės mokyklos mokiniai.


  Laima Ragulytė - Ožiūnienė

  Cquote1.png
  Cquote2.png

  Besimokant vyresnėse klasėse pradėjo patikti chemija ir fizika. Širdies kamputyje visada mylėjau šiuos du dalykus. Matematika man atrodė per daug „sausas“ mokslas. Fizikos mane mokė a. a. mokyklos direktorius J. Klikūnas, todėl jis turėjo didžiausią įtaką, renkantis specialybę. Kada direktoriui prasitariau, kad stosiu į pradinių klasių fakultetą, jis mane atkalbėjo, motyvuodamas tuo, kad uždirbsiu tik „ant kiaulės uodegos“. Direktoriaus J. Klikūno pamokos būdavo visada labai įdomios, labai vaizdingai perteikdavo dėstomą medžiagą, visus mokinius vadindavo „vaikeliukais“. Taip direktoriaus padrąsinta tapau fizikos mokytoja.


  Vida Bitėnaitė-Kilčiauskienė

  Cquote1.png


  Nuotraukos

  Šaltiniai

  Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

  Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 53% (+4770-9=4761 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 49% (+4395-111=4284 wiki spaudos ženklai).
  • Aidas Žandaris – redaktorius – 0% (+8-0=8 wiki spaudos ženklai).