Jonas Stasiūnas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Jonas Stasiūnas (1919 m. rugsėjo 26 d. Ničiūnuose, Kupiškio raj.1987 m. rugpjūčio 3 d. Vilniuje) – Lietuvos operos dainininkas (baritonas), profesorius.

Vienas žymiausių savo kartos operos solistų, sukūręs daugiau nei 50 vaidmenų, dainavęs daugiau nei 1500 operos spektaklių ir antra tiek koncertų, įvairių lietuvių kompozitorių dainų pirmasis atlikėjas (Konrado Kavecko, Juliaus Juzeliūno) kūrinių, pirmasis Margiris V. Klovos operoje „Pilėnai“, pirmasis Radvila B. Dvariono operoje „Dalia“ ir kt.).

Su operų spektakliais ir koncertinėmis programomis Jono Stasiūno apkeliauta visa Lietuva, dainuota Baltarusijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Moldovoje, Rusijoje, Ukrainoje, Užkaukazės respublikose, Kinijoje ir Mongolijoje.

Biografija[taisyti]

Jono Stasiūno tėvas Antanas Stasiūnas, užaugęs keturių seserų ir trijų brolių šeimoje, jaunystėje buvo išvykęs į Ameriką. Čikagoje jis susipažino ir susituokė su lietuvaite Zuzana Dudaite, vėliau šeima grįžo į Lietuvą, kur nusipirkę žemės sklypą Ničiūnuose, netoli Subačiaus, ėmė ūkininkauti. Zuzana ir Antanas išaugino tris sūnus ir keturias dukteris. Būsimasis operos solistas Jonas buvo šeštasis vaikas šeimoje.

Kupiškio rajono Geležių miestelyje yra gatvė, pavadinta Jono Stasiūno vardu. Čia jis su savo broliais ir seserimis lankė pradžios mokyklą, dainavo chore. Jaunojo Jono dainininko talentas, kurį pastebėjo muzikos mokytojas Mykolas Karka, dar ryškiau atsiskleidė besimokant Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje.

1940 m. dvidešimtmetis Jonas Stasiūnas pradėjo studijuoti dainavimą Kauno konservatorijoje pas dėstytoją Petrą Oleką. 1941 m. jis įstojo į operetės teatrą, o 1943 m. – tapo operos trupės nariu. 1948-aisiais, baigdamas konservatoriją, jaunasis solistas savo kraityje jau turėjo net keturiolika vaidmenų, tame tarpe – tokius iškilius, kaip Valentinas, Alfio, Jeleckis, Amonasro, Germont‘as, Escamillo.

Jonas Stasiūnas keturis dešimtmečius buvo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, kuriame sukurta daugiau kaip pusšimtis vaidmenų. Su operos scena J. Stasiūnas atsisveikino 1984-iais, paskutinįjį kartą dainuodamas legendinį Margirį.

J. Stasiūnas nuo 1962 m. iki pat mirties dėstė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija). 1983 m. jam suteiktas profesoriaus vardas. J. Stasiūno dainavimo klasę baigė operos teatro mylėtojams gerai pažįstamas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Eugenijus Vasilevskis, ilgametis šio teatro operos solistas Pranas Zaremba, Kauno muzikinio teatro solistas, vėliau J. Gruodžio konservatorijos pedagogas B. Bagdonavičius, išugdęs ne vieną respublikinių konkursų laureatą, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro choro artistas D. Milkevičius ir daug kitų.

Jono Stasiūno žmona – Bronislava Stasiūnienė. J. Stasiūno dukra Aušra Stasiūnaitė-Čepulkauskienė – dainininkė, mecosopranas, ilgametė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė.

Kūryba[taisyti]

Jono Stasiūno balsas pasižymėjo dideliu diapazonu, puikiu tembru, jis buvo laikomas persikūnijimo meistru ir mokėjo perteikti smulkiausius kūrinio niuansus. „Vienas žymiausių teatro istorijos baritonų“ – taip savo knygoje „Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras“ apie J. Stasiūną rašo muzikologas Jonas Bruveris.

Operos teatre sukurti vaidmenys:

ir daugelis kitų.

J. Stasiūnas daugybę kartų dalyvavo didelių koncertinių veikalų – pavyzdžiui, Ludwig van Beethoven IX simfonija, Giuseppe Verdi „Requiem“ ir kt. – atlikime, dainavo daugiau nei 1500 koncertų.

J. Stasiūnas dažnai atlikdavo liaudies dainas su liaudies instrumentų ansambliu „Sutartinė“ ir „Armonikos“ ansambliu. Daug liaudies dainų J. Stasiūnas atlikdavo duetu su dukra Aušra Stasiūnaite.

Dainininkas daug laiko skyrė muzikos įrašams radijo, televizijos ir plokštelių studijose. Lietuvos radijo fonduose saugomą įspūdingą kūrybinio palikimą sudaro beveik trys šimtai įrašų.

Įvertinimas[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

  • [1] – Jonas Stasiūnas atlieka Margirio ariją iš V. Klovos operos „Pilėnai“ ir Don Žuano ariją iš W. A. Mozarto operos „Don Žuanas“, 1969 m. vaizdo įrašas, LRT aukso fondas
  • [2]V. Klovos opera „Pilėnai“, 1980 m. vaizdo įrašas, Margiris – Jonas Stasiūnas, LRT aukso fondas
  • [3] – straipsnis "Iš tvirto kamieno: Minint dainininko Jono Stasiūno 85-ąsias gimimo metines", autorius Kęstutis Mikeliūnas, „7 meno dienos“, 2004-10-29


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+7257-40=7217 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti