Joseph Goebbels

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Paulas Jozefas Gebelsas
Paul Joseph Goebbels.jpg

Gimė 1897 m. spalio 29 d.
Mirė 1945 m. gegužės 1 d. (47 m.)

Sutuoktinis(-ė) Magda Goebbels

Pareigos 1933-1945 m. (propagandos
ministras)
1945 m. balandžio 30
gegužės 1 d. (kancleris)
Partija NSDAP

Vikiteka Joseph GoebbelsVikiteka

Paulas Jozefas Gebelsas (vok. Josef Goebbels, 1897 m. spalio 29 d. – 1945 m. gegužės 1 d.) – NSDAP veteranas (narys nuo 1924 m.), Vokietijos liaudies švietimo ir propagandos ministras (19331945 m.), NSDAP Reicho propagandos skyriaus vadovas (19301945 m.).

Filosofijos mokslų daktaras (Heidelbergo universitetas, 1921 [1]). Vedęs, šeši vaikai,

Jis buvo vienas artimiausių Hitlerio žmonių, stropus, geras oratorius bei žiaurus ir pavojingas žydams. Bendrauti su nacionalsocialistų partija pradėjo 1923 metais, į ją įstojo 1924 metais ir tapo Berlyno partinės organizacijos vadu. 1928 metais paskirtas spaudos, propagandos ir kultūros šefu, jis tapo vienu iš žymiausių partijos narių ir A. Hitlerio artimų žmonių. .

1933 m. naciams atėjus į valdžią, paskirtas propagandos ministru. III Reicho naujos moralės kūrėjas: "Jūs privalote būti negailestingi, kada kalbama apie tuos, prieš kuriuos mes kovojame, ir ką mes pasmerkiame totaliniam sunaikinimui".

Garsėjo kaip oratorius, politinės kovos strategas, Tomo Mano, A. Einšteino, B. Brechto, A. Zejers išvijimo iš Vokietijos iniciatorius. Gebelsui įsakius buvo nužudytas publicistas fon Oseckis, daug kairiųjų žurnalistų.

Jo įsakymų buvo sudegintos Markso, Hegelio, Kanto, Heinės, Mano, Tolstojaus, Rolano, Brechto ir kitos naciams "kenksmingos" knygos. Viena įsimintiniausių jo atakų prieš žydus – Krištolinė naktis (1938 m. lapkričio 9-10 d.), kai buvo įvykdytas vienas žiauriausių nacistinės partijos pogromų: per naktį buvo suimta mažiausiai 25 000 tūkstančiai žydų, 61 nužudytas.

Partijoje Gebelsas buvo vadinamas "nerimstantis nacis". Būdamas vienas iš karo šalininkų, Gebelsas darė viską, kas buvo jo jėgose, kad paruoštų žmones dideliam ir ilgam karui. 1943 metais Antrajam pasauliniam karui pasisukus vokiečiams nepalankia linkme, gebelsinė propaganda maskavo vokiečių kariuomenės nesėkmes ir iki karo pabaigos palaikė tikėjimą "vokiečių ginklo pergale".

1944 m. pasikėsinimo į A. Hitlerį metu, vienintelis organizavimo maištingųjų generolų blokavimą ir dalyvavo juos sušaudant. Jo įsakymu Berlyne buvo suimta ir sušaudyta be teismo ir tardymo šimtai žmonių. Už tai fiureris jį apdovanojo, paskyrė Berlyno gauleiteriu ir pavesdavo išvykas į pavojingiausius fronto ruožus, kur gynėsi folkšturmas ir hitlerjungendas.

Sovietų kariuomenei apsupus Berlyną, Gebelsas liko su Hitleriu, o šiam nusižudžius dienai perėmė kanclerio pareigas. Paskutiniąją gyvenimo dieną jis kartu su žmona kalio cianidu nunuodijo šešis mažamečius vaikus, o vėliau įšėję į šalia bunkerio esantį sodą nusižudė. J. Gebelsas nušovė savo žmoną Magdą, o tada ir pats sau šovė į galvą. Jų kūnai buvo padegti, tačiau neužteko benzino ir jie tik smarkiai apdegė.

Šaltiniai

  1. P. J. Goebbels. Wilhelm von Schütz als Dramatiker. Ein Beitrag zur Geschichte der Romantischen Schule // Heidelberg, Universitatverlag, 1922



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+6542-177=6365 wiki spaudos ženklai).