Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Judėjimo už branduolinį nusiginklavimą logotipas

Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą (ang. Campaign for Nuclear Disarmament arba CND) yra judėjimo už taiką „priešakinė fronto linija“ Jungtinėje Karalystėje ir vienas didžiausių judėjimų už taiką Europoje.

Žymiausia ir ilgiausia kasmetinė demonstracija yra keturias dienas trunkąs žygis iš Trafalgaro aikštės, Londone, iki Atominių ginklų įstaigos, netoli Aldermastono.

Judėjimo istorija

Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą skirstomas į dvi svarbiausias bangas:

  • Pirmoji banga (19581962) prasidėjo po J. B. Priestley straipsnio Russia, the Atom and the West (New Statesman, 1957 lapkričio 2), kuriame stipriai kritikavo Aneurin Bevan, tuometinį kairiųjų lyderį, už jo „vienpusio branduolinio nusiginklavimo“ politikos apleidimą. Straipsniui susilaukus didelės skaitytojų paramos, buvo suorganizuotas susitikimas. Šiame susitikime ir buvo įkurtas Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą.
  • Antroji banga (19801989) atgimė kaip atsakas į politinę įtampą, atsiradusią tarp supervalstybių devinto dešimtmečio pradžioje.

Judėjimas šiandien

Šiandien judėjimas turi keletą prioritetinių veiklos krypčių:

Judėjimo logotipas

Judėjimo logotipą 1958 metais sukūrė Gerald Holtom. Logotipas paremtas tarptautiniais Optinio telegrafo simboliais „N“ ir „D“ (Nuclear Disarmament) uždarytais apskritime. Logotipas greitai paplito ir tapo tarptautiniu „taikos simboliu“.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2889-0=2889 wiki spaudos ženklai).