Julius Čiuta

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Julius Čiuta
    1907 Julius Čiuta.jpg

    Gimė 1917 m.
    Joniškyje

    Julius Čiuta (g. 1917 m. Joniškyje – ) – Linkuvos gimnazijos lietuvių ir vokiečių kalbų mokytojas.

    Gyvenimo kelias

    Gimė ir mokėsi Joniškyje.

    Atvyko į Linkuvos gimnaziją 1931 m. lapkričio 1 d. paskirtas dėstyti lietuvių kalbą vyresnėse klasėse ir vokiečių – žemesnėse. Tais laikais Linkuvos gimnazija buvo tipiška provincija. Dauguma mokinių buvo atėję iš kaimo. Mokykloje darbas vyko įprastai. Mokytojai auklėjo ir prižiūrėjo mokinius. Jų laisvalaikį kontroliuodavo. Tikrindavo, kad draudžiamu laiku nevaikščiotų po miestą, o sėdėtų namuose ir ruoštų pamokas. Gimnazijoje buvo nusistovėjusi tam tikra tvarka. Iš vyresnių klasių mokinių buvo suorganizuotas tautosakos rinkimo būrelis. Mokiniai užrašydavo kaime dainuojamų senovės dainų, iš senesnių žmonių – pasakų. Mokiniai nebuvo pratę užrašinėti liaudies dainas ir pasakas. Geriau užrašinėdavo mįsles, patarles ir priežodžius.

    1932 m. pavasarį surengė literatūrinį teismą, remdamiesi Lazdynų Pelėdos apsakymu „Klajūnas“. To teismo teisėjai, liudininkai, kaltinamieji, kaltintojai ir gynėjai buvo patys vyresniųjų klasių mokiniai. Tai buvo mokiniams pramoga, jų monotoniško gyvenimo paįvairinimas.

    Gimnazijos mokiniai kelis kartus per metus išleisdavo slaptai mokinių satyrinius laikraštukus ir juose pasijuokdavo iš visų mokytojų, dažnai pajuokdavo matematikos mokytoją. Kartą viename laikraštuke pajuokė ir Julių Čiutą. Tas neblogai, nes padeda mokytojams rimčiau žiūrėti į savo pareigas.

    Mokytojos Narušytės mokiniai buvo gerai išdresiruoti, anglų ir vokiečių kalbos gramatikas mokėjo puikiai. Čiuta ir Narušytė lankė vienas kito vokiečių kalbos pamokas. Pasirodė kad jie vartojo skirtingus mokymo metodus. J.Čiutos mokiniai jau žemesnėse klasėse atskiromis temomis, mokėdami nemažai žodžių, jau kalbasi vokiškai: klausia, o kitas atsako.

    Pavasarį tėvų komitetas drauge su mokiniais surengė mokykloje didesnį pobūvį su menine programa ir loterija, o pelną skyrė neturtingų mokinių šelpimui. Loterijai daiktus rinko ir aukojo mokytojai ir mokiniai. Meninę renginio programą sudarė mokinių choras ir deklamacijos.

    Pasibaigus mokslo metams mokytojai J.Čiuta ir O.Narušytė suorganizavo mokinių ekskursiją į Palangą ir Kretingą. Važiavo prekiniu vagonu. Toji ekskursija daugiau buvo panaši į maldininkų kelionę po šventas vietas. Išvažiuojant į ekskursiją, Linkuvoje buvo surengtos išleistuvių pamaldos. Ekskursija buvo labai rimta. Įdomiausias dalykas buvo – mokiniai pirmą kartą pamatė jūrą ir dar toje jūroje išsimaudė.

    Linkuvos gimnazijoje dirbo iki 1933 m. Vėliau dirbo Marijampolės gimnazijoje.

    Karo metais buvo ištremtas į Sibirą.

    Šaltiniai

    Parengė: Emilija Stanevičienė.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3810-0=3810 wiki spaudos ženklai).