Julius Baltušis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Julius Baltušis

Gimė 1927 m. sausio 26 d.
Kalpokų kaime, Rokiškio rajone
Mirė 1992 m. rugsėjo 4 d. (65 m.)
palaidotas Vilniaus Kalvarijų kapinėse

Veikla
kunigas

Julius Baltušis (1927 m. sausio 26 d. Kalpokų kaime, Rokiškio rajone – 1992 m. rugsėjo 4 d. palaidotas Vilniaus Kalvarijų kapinėse) – Švenčionėlių parapijos klebonas.

Biografija[taisyti]

Švenčionėlių bažnyčios šventoriuje. Kunigas Julius Baltušis. Juozas Butkevičius su smuiku rankose.

Gimė 1927 m. sausio 26 d. Kalpokų kaime, Rokiškio rajone. Mokėsi Rokiškio gimnazijoje.

1952 m. rugsėjo 23 d. įšventintas kunigu.

1968 m. perkeltas į Švenčionėlių parapiją iš Dūkšto dekanato, Smalvos parapijos.

19681981 m. Švenčionių dekanato dekanas ir Švenčionėlių parapijos klebonas.

Klebonas Julius Baltušis buvo linksmo būdo ir labai aktyvus, gražiai sutarė su parapijiečiais ir valdžios atstovais. Labai mėgo muziką ir dainas. Pritardavo ir gražiai giedodavo su bažnyčios choristais. Mokėjo rasti išeitį iš visų painių padėčių. Retsykiais klebonas dalyvavo gedulinguose pietuose. Kartą šeimininkės ant stalų buvo padėjusios svaigiosios lašų. Atėjus klebonui sutriko ir nežinojo ką daryti. Bet klebonas labai gražiai nuramino, sakydamas, kad nieko baisaus nenutiks, jei po lašelį visi paragaus. Tai buvo tas laikotarpis, kai klebonui tekdavo tuokti ir partinius darbuotojus, krikštyti jų vaikus bei laidoti juos ir jų tėvus.

19811992 m. Vilniaus Kalvarijų parapijos klebonas ir dekanas.

Vilniaus Kalvarijos visais laikais garsėjo Kryžiaus kelio stotimis, kurios 1661 m. buvo sumanytos pastatyti rusų armijos išvijimui iš Vilniaus įamžinimui. Ypač per Sekmines šimtus kilometrų pėsti ir važiuoti vykdavo tikintieji iš viso krašto. Didžiam maldininkų nusivylimui 1963 m. kovo mėnesio naktį buvo susprogdinta 19 koplyčių ir visi vartai. Nepaliestos liko tik prie paties šventoriaus stovinčios keturios koplyčios ir kelio stotys, esančios bažnyčios fasade. Klebonas Julius Baltušis suremontavo bažnyčios fasadą, o 1990 m. pradėjo sunaikintų Vilniaus Kalvarijų koplyčių atstatymo darbus.

Julius Baltušis buvo Vilniaus arkivyskupijos kunigų tarybos narys. Buvo labai nuoširdus, mylimas kunigų ir žmonių. Mirė 1992 m. rugsėjo 4 dieną. Palaidotas Vilniaus Kalvarijų kapinėse. Ant paminklo užrašyta: „Gyvenau troškimu, kad visi vienybėje amžinai tarnautume Sutvėrėjui“.

Šaltiniai[taisyti]

  • Ramunė Čebručenko „Švenčionėlių Šv. Edvardo parapijos ir Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčios istorija“, Švenčionys, Firidas, 2015 m.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3507-10=3497 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Spausdinti/eksportuoti