Jungtinių Valstijų Kapitolijus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kapitolijaus vakarinis fasadas. Pietinėje Kapitolijaus pusėje yra Atstovų Rūmai (dešineje); šiaurinėje pusėje - Senato Rūmai (kaireje).


 Broom icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma - moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių šis puslapis gali būti laikomas stilistiškai netinkamu, minimos Vikipedijos straipsnyje „Enciklopedinis stilius“.

Jungtinių Valstijų Kapitolijus yra Jungtinių Amerikos Valstijų federalinės įstatymų leidžiamosios valdžios - Jugntinių Valstijų Kongreso, susirinkimų vieta. Pastatas yra JAV sostinėje Vašingtone, jis yra pastatytas ant Kapitolijaus kalvos. Kapitolijus yra geografiniame Vašingtono centre. Oficialiai, rytinė ir vakarinė Kapitolijaus pusės yra vadinamos fasadais. Istoriškai, rytinis pastato fasadas buvo skirtas svečių ir aukštus postus užimančių pareigūnų atvykimui. Po to, kai George'as Washingtonas 1793 m.rugsėjo 18 d. padėjo kertinį akmenį, darbai stūmėsi į priekį pamažu. Senato sparnas buvo tik vos baigiamas, kai 1800-aisiais į jį įsikėlė Senatas, Atstovų rūmai, Aukščiausiasis Teismas, apygardos teismai ir Kongreso biblioteka. Kapitolijus vis dar neturėjo kupolo, kai per 1812-ųjų karą Vašingtoną užpuolė britai. Pastatas buvo padegtas ir smarkiai nukentėjo. 1815-aisiais Latrobe'as(Benjaminas Henry Latrobe'as) buvo paskirtas Kapitolijaus architektu ir gavo progą jį atstatyti. Jam buvo leista pasiūlyti savo paties projektą, kuris 1817-aisiais patvirtintas. 1818-aisiais Kapitolijaus architektu tapo Charlesas Bulfinchas ir toliau tęsė daugelį Latrobe'o idėjų. Didžiuma pastato buvo užbaigta iki 1829-ųjų. Bulfinchas suprojektavo medinio rėmo žalią varinį kupolą. 1850 m.pridurti Thomaso Walterio Senato ir Atstovų rūmų sparnų priestatai. Pastatas dabar tartum prašėsi aukštesnio kupolo. Pagal Walterio projektą naujo, ketinio, kupolo statyba prasidėjo 1855-aisiais ir darbas vis dar tęsėsi per Abrahamo Lincolno inauguraciją 1861-aisiais.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3772-74=3698 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti