Juozas Grižas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Juozas Grižas

    Gimė 1897 m. sausio 16 d.
    Degsnių k., Anykščių raj.
    Mirė 1943 m. gegužės 21 d. (46 m.)
    Anykščiuose

    Veikla
    Laisvės gynėjas, policijos pareigūnas, Vyties Kryžiaus ordininkas

    Juozas Grižas ( 1897 m. sausio 16 d., Degsnių k., Anykščių raj. – 1943 m. gegužės 21 d. Anykščiuose. Palaidotas Anykščių senosiose kapinėse) – Laisvės gynėjas, policijos pareigūnas, Vyties Kryžiaus ordininkas.

    Biografija

    Tėvai: Adomas Grižas ir Ksavera Venckutė-Grižienė – žemdirbiai mažažemiai valstiečiai. Brolis Povilas Grižas, sesuo Paulina.

    1897 m. sausio 19 d. Svėdasų bažnyčioje jį pakrikštijo vikaras Teofilis Nainys, krikštatėviai buvo valstiečiai Augustinas Baronas ir Ona Venckutė.

    Baigė Svėdasų, Anykščių raj. liaudies pradžios mokyklą. Tarnavo carinės Rusijos kariuomenėje.

    1919 m. birželio 27 d. J. Grižas buvo mobilizuotas į Lietuvos kariuomenę ir tarnavo 2-ojo pėstininkų Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Algirdo pulko ryšių komandoje eiliniu. 1919 m. jis dalyvavo mūšiuose su bolševikais ir bermontininkais.

    1919 m. liepos 8–12 dienomis J. Grižas pasižymėjo Dauguvos fronte, kai buvo pasiųstas su brigados štabo pranešimu ir jį nugabeno, nepaisydamas aplink vykusių smarkių mūšių.

    Už narsą ir pasišventimą 1919 m. lapkritį J. Grižas buvo apdovanotas 1-ojo laipsnio Kryžiumi "Už Tėvynę" (Vyties Kryžiumi).

    1920 m. rugpjūčio 2 d. iš pėstininkų pulko jis buvo pervestas į Karo milicijos mokyklą, o 1921 m. liepą vėl grąžintas į to paties pulko ryšių komandą. Tarnybos metu jam buvo suteiktas ir vyresniojo puskarininkio laipsnis, bet buvo demobilizuotas kaip jaunesnysis puskarininkis.

    Baigęs karinę tarnybą, J. Grižas tarnavo Lietuvos policijoje. Apie 1925 m. jis buvo paskirtas Obelių (Rokiškio raj.) nuovados viršininku, pasižymėjo kaip griežtas, sudėtingą situaciją pasienyje gebantis suvaldyti pareigūnas.

    Seimo rinkimus 1926 m. pavasarį laimėjus kairiesiems, su jų politinėmis nuostatomis nesutikęs ir atvirai prieštaravęs pareigūnas iš nuovados viršininko pareigų buvo atleistas, persikėlė į Anykščius ir dirbo eiliniu policininku.

    Vėliau nuo 1926 m. pabaigos jis kiek laiko gyveno tėviškėje Degsniuose, kur pagarsėjo kaip gabus ir nagingas amatininkas, mokėjęs visokius darbus.

    Antrojo pasaulinio karo metais J. Grižas gyveno Anykščiuose, minimas kaip Anykščių valsčiaus valdininkas.

    Susituokė 1923 m. gegužės 26 d. Kvetkų (Rokiškio raj.) bažnyčioje, žmona Julija Dabužinskaitė-Grižienė (1900 – po 1943) – verslininkė, turėjo arbatinę Anykščiuose. Vaikų nesulaukė.

    Mirė 1943 m. gegužės 21 d. Anykščiuose. Palaidotas Anykščių senosiose kapinėse.

    Vyties Kryžiaus kavalieriaus Juozo Grižo gyvenimas ir žygdarbiai įamžinti Viliaus Kavaliausko enciklopediniame žinyne "Lietuvos karžygiai : Vyties Kryžiaus kavalieriai (19181940)" 2-ajame tome (2009 m.).

    Šaltiniai


    Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3675-0=3675 wiki spaudos ženklai).