Juras Abromavičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Juras Abromavičius

Gimė 1959 m. lapkričio 24 d.
Mirė 1997 m. sausio 31 d. (37 m.)

Veikla

Žymūs apdovanojimai

Juras Abromavičius (1959 m. lapkričio 24 d. – 1997 m. sausio 31 d.) – Valstybės Saugumo Departamento (VSD) darbuotojas ir Savanoriškos krašto apsaugos tarnybos (SKAT) savanoris, kuris 1997 m. buvo susprogdintas savo automobilyje Kaune.

Po jo automobiliu sprogo maždaug 500 gramų heksogeno, kitaip vadinamo „jūros mišiniu“.

Biografija[taisyti]

1982 m. J. Abromavičius baigė Kauno politechnikos institute radijo inžinieriaus profesiją, tačiau metė pirmaisiais nepriklausomos Lietuvos metais. Nuo 1990 m. rugsėjo iki 1993 m. spalio jis tarnavo SKAT Kauno rinktinėje. Iš jos, būdamas rinktinės štabo viršininku, pasitraukė po savanorių maišto, kai grupė ginkluotų savanorių, vadovaujamų Jono Maskvyčio, pasitraukė į Pakaunės miškus.

Nuo 1994 m. balandžio iki 1996 m. spalio J. Abromavičius dirbo VSD Kauno apygardos skyriaus inspektoriumi. Palikęs šias pareigas, jis tapo UAB „Asita“ direktoriumi ir toliau slaptai dirbo saugume. Jis tyrė Lietuvos geležinkeliuose įvykdytus diversinius aktus, korupciją privatizuojant valstybei priklausantį nekilnojamąjį turtą Kauno mieste bei vadinamuosius miško įvykius. Likus dviem mėnesiams iki žūties, J. Abromavičius atšventė 37-ąjį gimtadienį.

J. Abromavičius buvo susprogdintas paskutinį 1997 m. sausio 30 d., penktadienį, kai sėdo į savo automobilį, norėdamas parsivežti iš treniruotės sūnų. Šeštadienį jis planavo surengti spaudos konferenciją ir pateikti įrodymų dėl savo tirtų skandalingų įvykių. Po mirties, 2003 m., J. Abromavičius buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi ir pripažintas pasižymėjęs didvyriška narsa ginant šalies laisvę ir nepriklausomybę.

Žūties tyrimas[taisyti]

1997 m. Generalinio prokuroro pavaduotojo pareigas ėjusiam Artūrui Paulauskui tuoj po J. Abromavičiaus žūties buvo pavesta vadovauti operatyvinei tardytojų grupei savanorio žūties aplinkybėms tirti. Anot A. Paulausko, tyrėjams pavyko išsiaiškinti, kad pora dienų prieš žūtį J. Abromavičius Generalinei prokuratūrai pranešė, kad Krašto apsaugos ministerijoje yra pažyma, kurioje esą nurodyta kai kurių savanorių nusikalstama veikla ir kad apie pažymą negalima pranešti konservatorių partijos vadovybei. Taip pat A. Paulauskas tvirtina, kad J. Abromavičiaus parengta pažyma iš Krašto apsaugos ministerijos, kuriai vadovavo dešiniųjų politikas Česlovas Stankevičius, pateko pas žmones, kurie toje pažymoje ir minimi. [1]

Lygiagrečiai su prokuratūra tyrimo 1997 m. ėmėsi ir pirmoji laikinoji Seimo komisija, vadovaujama konservatoriaus Sigito Kakčio.

Antroji laikinoji Seimo komisija J. Abromavičiaus žūties aplinkybės tirti buvo sudaryta 2006 m., naujame Seime. Ši komisija savo išvadas pateikė 2007 m. gruodį. Seimas balsų dauguma išvadoms pritarė. Jose teigiama, kad „J. Abromavičiaus nužudymą galima vertinti kaip žmogžudystę, įvykdytą teroristinės organizacijos požymių turinčios grupės asmenų, kurie turėjo ir tebeturi ryšių su kai kuriais politinių Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Krikščionių demokratų ir buvusios Demokratų partijų tuometinės ir dabartinės vadovybės bei kitais šių partijų nariais“. Komisijos išvadose taip pat teigiama, kad prieš mirtį J. Abromavičius surinkęs duomenų apie rezonansinius nusikaltimus ir įvykius – savanorių maištą, Bražuolės tilto sprogdinimą, todėl J. Abromavičius tapęs pavojingas, ir ši aplinkybė galėjo turėti įtakos jo žūčiai. Komisija taip pat pastebi, kad 1997 m. rezonansinę žmogžudystę nagrinėjusi laikinoji Seimo komisija, dirbo paviršutiniškai ir jai pavesto darbo neatliko.

Su šiomis išvadomis nesutinka konservatoriai.[2]

Prokuratūra tyrimą dėl J. Abromavičiaus nutraukė 2006 m. rugsėjį. Prokurorai konstatavo, kad J. Abromavičiaus žmogžudystę įvykdęs asmuo pats yra nebegyvas, o su konservatoriais susijusių įtariamųjų žmogžudystės užsakymu kaltei įrodyti nepajėgta surinkti pakankamai įkalčių, todėl bylos tyrimas sustabdytas, o ji neperduota teismui.

J. Abromavičiaus nužudymo bylos senaties terminas sueis 2017 metais.

Šaltiniai[taisyti]


Nuorodos[taisyti]

Laikinosios Seimo komisijos išvados


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+6271-177=6094 wiki spaudos ženklai).