Kęstutis Sasnauskas (1947)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kęstutis Sasnauskas

Gimė 1947 m. vasario 19 d. (73 m.)
Kupiškis

Veikla
biochemikas, genetikas

Alma mater Vilniaus universitetas

Žymūs apdovanojimai

Kęstutis Sasnauskas (g. 1947 m. vasario 19 d. Kupiškyje) – Lietuvos biochemikas, genetikas, profesorius, habilituotas daktaras, Mokslų akademijos narys korespondentas.

Biografija[taisyti]

19541965 m. mokėsi Kupiškio vidurinėje mokykloje, 1970 m. baigė Vilniaus universiteto Chemijos fakultetą, specializavosi gamtinių junginių chemijoje. 1979 m. Pramoninių mikroorganizmų genetikos ir selekcijos institute Maskvoje apgynė biologijos mokslų kandidato disertaciją. 1992 m. Latvijos universiteto Molekulinės biologijos institute apgynė habilituoto daktaro disertaciją „Mielių genų klonavimas, analizė, transformacijos sistemų kūrimas ir heterologinių baltymų producentų konstravimas“.

Po privalomos tarnybos TSRS kariuomenėje 1972 m. pradėjo dirbti Biochemijos institute, žinomo genetiko J. Rubiko laboratorijoje. Nuo 1979 m. Biotechnologijos instituto darbuotojas, Eukariotų genų inžinerijos laboratorijos vedėjas. 2005 m. Vilniaus universitetas suteikė biomedicinos mokslų profesoriaus vardą.[1]

Mokslinė veikla[taisyti]

Pagrindinė tyrimų sritis yra mielių genetika, originalių genų ekspresijos sistemų konstravimas. Šios naujos sistemos naudojamos sintetinti mielėse įvairių žmogaus ir gyvūnų patogeninių virusų antigenus. Genų inžinerijos metodais gauti virusų baltymai, ekspresuoti mielių ląstelėse, savaime suformuoja į virusus panašias nanodaleles, kurios yra saugios, neinfekcinės ir panaudojamos vakcinų bei diagnostikos priemonių kūrimui ir genų terapijai. Profesoriaus laboratorijoje sukurta hepatito B, poliomos, tymų, kiaulytės, hantavirusų, Vakarų Nilo viruso ir kitos į virusus panašios dalelės. Šie ir kiti tyrimai aprašyti ne tik daugiau negu 50 straipsnių aukšto citavimo reitingo žurnaluose, bet ir apginti 6 tarptautiniais patentais.

Už darbų ciklą „Virusų baltymų sintezė mielėse ir jų panaudojimas vakcinoms ir diagnostikai“ K. Sasnauskas ir jo laboratorijos darbuotojos Alma Gedvilaitė ir Aušra Ražanskienė apdovanoti 2003 m. Lietuvos mokslo premija. Darbai šioje srityje tęsiami bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos Viešosios sveikatos apsaugos tarnyba, Vokietijos ir Šveicarijos firmomis, partneriais Vokietijos, Švedijos, Latvijos ir Ispanijos universitetuose.

Bibliografija[taisyti]

  • Cheminės technologijos procesai ir aparatai, vadovėlis, bendraautoris.

Įvertinimas[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Rimantas Lazdynas – autorius – 101% (+3896-0=3896 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 1% (+39-56=-17 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 0% (+0-30=-30 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti