Kanados herbas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kanados herbas
Coat of arms of Canada.svg
Detalės
Herbas nuo1921 m.

Karališkasis Kanados herbas (anksčiau vadintas Jos Didenybės teisės į Kanadą herbu) (pranc. Les Armoiries du Canada, angl. The Royal Coat of Arms of Canada) buvo įvestas karaliaus Jurgio V 1921 m. lapkričio 21 d. kaip Kanados Dominijos herbas. Dabartinis Kanados herbas sumodeliuotas labai panašiai, kaip ir Jungtinės Karalystės herbas.

Simboliai

Skydas

KHskydas.JPG

Skydas herbo viduryje padalintas į penkias dalis.

Skydo galvos dešinėje raudoname lauke vaizduojami trys auksiniai liūtai – Anglijos simbolis nuo Ričardo I laikų. Skydo galvos kairėje – auksiniame lauke raudonas liūtas, Škotijos simbolis. Skydo širdies dešinėje – mėlyname fone Airijos arfa, dabartinis Airijos herbas. Šalia (Skydo širdies kairėje) – mėlyname fone auksinės karališkosios Prancūzijos lelijos.

Paskutinis simbolis, esantis skydo papėdėje – baltame lauke yra šakelė su raudonais klevo lapais – grynai kanadietiškas simbolis, atsiradęs XIX amžiuje. Klevo lapai kaip nacionalinis simbolis buvo pirmąkart pasiūlyti 1834 m. 1868 m. jie jau puošė Kvebeko ir Ontarijo provincijų herbus, o oficialia nacionaline emblema tapo 1965 m., sukūrus oficialią Kanados vėliavą. Iš pradžių lapai ant herbo buvo piešiami žali, kaip jaunystės simbolis bei priešingybė raudoniems, mirštantiems rudens lapams. 1957 m. lapai įgavo raudoną spalvą, kad derintųsi prie kitų herbo spalvų.

Ordino kaspinas

KHapskritimas.JPG

Ant kaspino užrašyta desiderantes meliorem patriam (siekti geresnės valstybės), taip pat, kaip ir ant Kanados ordino, aukščiausio laipsnio nacionalinio apdovanojimo. Kaspinas atsirado ant herbo 1987 m., kai Kanados įstatymai įtraukė ordino juostelę į kiekvieno juo apdovanotojo asmeninį herbą, tačiau ministrų ir kitų valstybinių įstaigų herbuose jos nebuvo. Nuo 1994 m. šis lozungas puikuojasi ant visų Kanados valstybinių įstaigų herbų.

Šalmas

KHšalmas.JPG

Virš ordino kaspino – auksinis šalmas raudonų ir baltų (nacionalinės Kanados spalvos) lapų apsuptyje. Pats auksinis šalmas simbolizuoja Kanados suverenitetą.

Šalmo papuošalas

KHliūtas.PNG

Auksinis liūtas, dėvintis karūną herbo viršuje sukurtas Anglijos simbolio pavyzdžiu. Vienintelis skirtumas tarp jų – Kanados liūtas kairėje priekinėje letenoje laiko raudoną klevo lapą. Liūtas dėvi Šv. Edvardo karūną, tokią pačią, kaip ir dabartinė Anglijos karalienė. 1921 m. herbe šioje vietoje buvo Tiudorų karūna. Ji buvo pakeista 1957 m.

Skydininkai

KHliūtasvienaragis.JPG

Kanados, kaip ir Jungtinės Karalystės herbą laiko Anglijos liūtas ir Škotijos vienaragis. Liūtas kairėje laiko Jungtinės karalystės vėliavą ant ieties auksiniu galu. Vienaragio ragas, kanopos, karčiai ir uodega auksiniai, be to, ant mitinės būtybės kaklo – auksinė grandinė. Jis laiko ietį su trimis lelijomis – karališkosios Prancūzijos simboliu. Skirtingai nuo Jungtinės Karalystės herbo, liūtas nėra nei karūnuotas, nei atsisukęs snukiu į priekį.

Moto

KHmoto.JPG

Kanados šūkis yra a mari usque ad mare (nuo jūros iki jūros) 72-osios Psalmės eilutė, herbe ji yra po skydu. Moto buvo pasiūlytas Samiuelio Leonardo Tilio, vieno iš „valstybės tėvų“, herbe jis atsirado 1921 m.

2006 m. kovą Kanados provincijų valdytojai bandė pataisyti šūkį, kad šis geriau atspindėtų geografinę Kanados padėtį (šalis turi tris priėjimus prie skirtingų vandenynų – Arkties, Atlanto ir Ramiojo). Du pasiūlymai naujam moto: A mari ad mare ad mare (nuo jūros iki jūros iki jūros) ir A mari usque ad maria (nuo jūros iki kitų jūrų). Kol kas šūkis lieka nepakeistas.

Pagrindas

KHpagrindas.JPG

Herbo pagrindas sudarytas iš Tiudorų rožės, usnies, trilapio dobilo ir lelijų, augalų, reprezentuojančių Angliją, Škotiją, Airiją ir Prancūziją. Rožės yra sukombinuotos iš baltųjų ir raudonųjų, tokia heraldinė kompozicija yra Anglijos monarchijos simbolis nuo Rožių karo pabaigos.

Herbo evoliucija

1905 Canadian coat of arms postcard.jpg Coat of Arms of Canada (1923).jpg Coat of Arms of Canada (1957).jpg Coat of arms of Canada.svg
1905 1921 1957 1994

Kai Kanados dominija buvo suformuota 1867 m., kiekviena iš keturių provincijų turėjo savo herbus, o pati dominija – ne. Dominijos herbas buvo suformuotas labai paprastai – kiekvienos provincijos herbui buvo skirtas ketvirtadalis visos teritorijos herbo.

Naujoms provincijoms prisijungiant prie konfederacijos, jų herbai taip pat gaudavo savo vietą didžiajame herbe. Taip dominijos herbas laikui bėgant patapo pernelyg painus ir perkrautas vaizdiniais. Tai matosi 1904 m. atviruke – tuo metu konfederaciją sudarė septynios provincijos. Po metų jų buvo jau devynios.

Jurgis V įvedė naują herbą 1921 m. Šioje versijoje klevo lapai buvo žali.

1957 m. Alanas Bedou sukūrė naują herbo modelį, kuriame lapai jau buvo raudoni.

Dabar naudojamas 1994 m. Kanados dailininkų sukurtas herbas.

Kita informacija


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+8037-30=8007 wiki spaudos ženklai).